Sponzorováno

Jaké příznaky má syndrom neklidných nohou? A jak se léčí? 4.78/5 (9)

  • Syndrom neklidných nohou (Restless Legs Syndrome, RLS) je neurologickým stavem, který se projevuje nepříjemným pocitem v nohách a neodolatelným nutkáním pohybovat nohama. Tito lidé často popisují, že mají pocit pálení, brnění, mravenčení nebo tahání v nohách, který se zhoršuje v klidu, zejména večer a v noci. Pohyb nohou či chůze může dočasně ulevit od těchto pocitů.
  • Přesná příčina syndromu neklidných nohou není plně známa, ale může být spojena s poruchou neurotransmiterů v mozku, jako je dopamin. RLS může mít genetickou predispozici a může být také spojen s určitými zdravotními stavy, jako jsou žilní onemocnění, diabetická neuropatie, železná nedostatečnost atd.
  • Pokud máte podezření, že trpíte syndromem neklidných nohou, nebo pokud máte obtíže se spánkem nebo nepříjemné pocity v nohách, je vhodné konzultovat to s lékařem, který vám může provést diagnózu a navrhnout vhodnou léčbu.

Syndrom neklidných nohou, nazývaný také Willis-Ekbomova choroba, je porucha, která způsobuje silné nutkání k pohybu. Způsobuje také pocity popsané jako svědění, pulzování, pálení nebo hlodání. Syndrom neklidných nohou probíhá v rodinách a je také spojena s mnoha stavy a nemocemi a léky.

Co je syndrom neklidných nohou?

Syndrom neklidných nohou (někdy se označuje i zkratkou RLS, z anglického Restless legs syndrome), také nazývaný Willis-Ekbomova choroba, je porucha, která způsobuje intenzivní, často neodolatelnou potřebu pohybovat nohama (a dokonce i rukama nebo tělem). Vyskytuje se spolu s dalšími pocity ve vašich končetinách popsanými jako pulzování, svědění, bolest, pálení.

Tyto pocity se obvykle objevují, když ležíte v posteli nebo když sedíte po dlouhou dobu, například při řízení nebo v divadle. Syndrom neklidných nohou se obvykle vyskytuje večer, takže je obtížné usnout (proto je to někdy spánková porucha). Lidé se syndromem neklidných nohou se často chtějí procházet a houpat či třást nohama (nebo rukama), aby tak pomohli zmírnit nepříjemné pocity.

Kdo často trpí syndromem neklidných nohou?

Lidé jakéhokoli věku, včetně dětí, mohou mít syndrom neklidných nohou. Příznaky RLS mohou začít v dětství nebo v dospělosti, ale šance na vznik syndromu se významně zvyšuje s věkem. Syndrom neklidných nohou je častější u žen než u mužů. Syndrom neklidných nohou má až 10 procent populace Evropy.

Jaké jsou příznaky syndromu neklidných nohou?

Příznaky syndromu neklidných nohou jsou tyto:

  • Pocit nepohodlí nohou (nebo rukou): Tyto nepříjemné pocity v končetinách jsou často popisovány dospělými jako plížený pocit, svědění, pulzování, pálení nebo jakoby hlodání. Tyto pocity se obvykle objevují před spaním, ale mohou se objevit i v jiných časech nečinnosti končetin, třeba klasicky při sezení u televize.
  • Nutkání hýbat nohama (nebo rukama): Chcete-li zmírnit nepohodlí končetin, máte nekontrolovatelné nutkání hýbat končetinami, zejména když odpočíváte, například když sedíte nebo ležíte.
  • Narušení spánku: K usnutí je často potřeba více času kvůli nutkání pohybovat končetinami, abyste zmírnili nepohodlí. Někdy může být také obtížné usnout nebo i spát.
  • Problémy s chováním před spaním: Kvůli nepohodlí možná budete muset vstát z postele, abyste si protáhli končetiny, abyste zmírnili nepohodlí.
  • Denní ospalost: Problémy s usínáním a udržením spánku mohou vést k denní ospalosti.
  • Problémy s chováním a pracovním výkonem: Opět se v důsledku narušení spánku mohou objevit problémy v denním chování (podrážděnost, náladovost, potíže se soustředěním, hyperaktivita atd.) a pracovním výkonu.

Léčba – jak se léčí syndrom neklidných nohou?

Léčba syndromu neklidných nohou závisí na intenzitě příznaků. Léčba by měla být zvážena, pokud je kvalita života ovlivněna nespavostí a nadměrnou denní ospalostí. V případech RLS v důsledku probíhajících zdravotních poruch je také nezbytná specifická léčba.

Nemedikamentózní léčby syndromu neklidných nohou

Nejprve se zkoušejí nemedikamentózní léčby (tedy bez léků), zvláště pokud jsou příznaky mírné.

Mezi nelékové léčby patří:

  • Pravidelné cvičení, jako je jízda na kole/stacionárním kole nebo chůze, ale vyhýbejte se těžkému/intenzivnímu cvičení během několika hodin před spaním.
  • Dodržování dobrých spánkových návyků, včetně vyhýbání se čtení z tabletu, sledování televize nebo používání počítače nebo telefonu vleže v posteli; spát 7 až 9 hodin a dodržovat další zdravé spánkové návyky. Nedostatek spánku může zhoršit příznaky RLS.
  • Vyhýbejte se nebo omezujte produkty obsahující kofein (káva, čaje, koly, čokolády a některé léky [kontrola štítků]), nikotin a alkohol. Hlavně večer samozřejmě.
  • Přikládání vyhřívací podložky, studeného obkladu nebo funguje i tření nohou, abyste poskytli dočasnou úlevu nepohodlí nohou. Zvažte také masáže, akupresuru, chůzi, lehký strečink nebo jiné relaxační techniky.
  • Naložte se do teplé vany.
  • Vyzkoušejte doplňky stravy s hořčíkem. Mohou být užitečné.
  • Co nejvíce omezte stres. Zkuste meditaci, jógu, jemnou hudbu nebo jiné možnosti. Fakt to pomáhá.
  • Doplňování železa. Nedostatek železa je reverzibilní příčinou syndromu neklidných nohou. Pokud krevní testy odhalí, že máte nízké hladiny železa, může vám lékař doporučit užívání doplňků železa.

Léky na předpis a medikamentózní léčba

Když jsou příznaky syndromu neklidných nohou hodně časté nebo závažné, váš lékař pravděpodobně předepíše léky k léčbě poruchy.

Sponzorováno

Možnosti léků jsou tyto:

  • Agonisté dopaminu kontrolují nutkání k pohybu, senzorické symptomy v nohou a snižují nedobrovolné cukání nohou ve spánku. Ropinirol (Requip®), pramipexol (Mirapex®) a rotigotinová náplast (Neupro®) jsou agonisty dopaminu schválené FDA v USA a používané pro RLS.
  • Léky proti záchvatům mohou zpomalit nebo blokovat signály bolesti z nervů v nohou. Příklady zahrnují gabapentin enacarbil (Horizant®), gabapentin (Neurontin®) a pregabalin (Lyrica®). Tyto léky jsou zvláště účinné u pacientů s bolestivou RLS v důsledku neuropatie. Gabapentin enacarbil je jediný lék v této třídě, který je schválen na RLS. I ostatní však mohou být účinné.
  • Benzodiazepiny, zvláště klonazepam (Klonopin®), jsou někdy předepisovány pro RLS, ale jsou obvykle vyhrazeny pro závažnější případy kvůli jejich návykovému potenciálu a vedlejším účinkům včetně denní ospalosti.
  • Opioidy, jako je metadon nebo oxykodon, lze použít ke zmírnění příznaků RLS, ale kvůli riziku závislosti se obvykle nepředepisují, pokud případ není závažný a jiné léky nejsou účinné.

Jaké druhy cvičení jsou při syndromu neklidných nohou vhodné?

Cvičení vám může pomoci cítit se lépe, pokud máte syndrom neklidných nohou.

Odborníci uvádí, že mírné cvičení může pomoci zmírnit mírné příznaky RLS.

A studie z roku 2006 na 23 lidech s RLS zjistila, že aerobní cvičení a posilování spodní části těla, prováděné třikrát týdně po dobu 12 týdnů, významně snížilo příznaky syndromu neklidných nohou.

Jiné studie také zjistily, že cvičení je velmi účinné pro RLS, zejména u lidí s onemocněním ledvin v konečném stádiu.

Vzhledem k těmto studiím a dalším, které ukazují, že aktivita může pomoci zlepšit spánek, se cvičení jeví jako přirozené vhodné pro lidi s RLS (studie na toto téma zde).

TIP: Necvičte až do bodu bolesti a přes bolest, protože by to mohlo zhoršit vaše příznaky RLS.

Stejně jako jiné typy cvičení, jóga a protahovací cvičení prokázaly výhody pro lidi se syndromem neklidných nohou.

Osmitýdenní studie z roku 2013 na 10 ženách zjistila, že jóga pomohla snížit jejich příznaky RLS. Jóga také pomohla zlepšit jejich náladu a snížit hladinu stresu, což by mohlo zase zlepšit jejich spánek. A jiná studie z roku 2012 ukázala, že jóga zlepšila spánek u 20 žen se syndromem neklidných nohou.

Masáže a syndrom neklidných nohou

Masáž svalů nohou může pomoci zmírnit příznaky syndromu neklidných nohou. Mnoho zdravotnických organizací masáže doporučuje jako domácí léčbu RLS.

Ačkoli neexistuje mnoho dalších výzkumů, které by podporovaly masáž jako léčbu RLS, případová studie z roku 2006 ilustrovala její výhody.

U 35leté ženy, která měla 45minutové masáže nohou dvakrát týdně po dobu tří týdnů, se během tohoto časového období zlepšily příznaky RLS. Její masáže zahrnovaly řadu technik, včetně švédské masáže a přímého tlaku na svaly nohou.

Její příznaky RLS se zmírnily po dvou masážích a začaly se vracet až dva týdny po ukončení masážního režimu.

Autor této studie naznačil, že zvýšené uvolňování dopaminu způsobené masáží by mohlo být důvodem pro výhody. Také bylo prokázáno, že masáž zlepšuje krevní oběh, takže to může být důvod pro její účinky na RLS.

Jako další bonus může masáž pomoci k relaxaci, což může pomoci zlepšit váš spánek.

Sponzorováno

Vy a váš lékař určitě proberete léčbu, která by pro vás mohla být nejlepší.

Dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva