Sponzorováno

Akné na intimních partiích – jak na něj? Příčiny a léčba 4.84/5 (31)

Jak řešit akné v intimní oblasti?

Jak řešit akné v intimní oblasti?

Několik oblastí těla je hodně náchylných na tvorbu akné. Jako třeba oblast ženských třísel a pochvy. Akné a upínky v těchto dámských intimních partiích obvykle nejsou nijak vážným stavem. Mohou však být zdrojem velkého nepohodlí, bolesti a jasně, nevypadá to vůbec dobře, co si budeme povídat.

Čtěte dále tento článek a dozvíte se o některých faktorech, které mohou způsobit pupínky v pochvě nebo kolem ní. Existují také tipy, jak je řešit a předcházet jim. I to si v dnešním článku řekneme.

Vězte, že akné kolem genitálií je naprosto normální a prostě se vyskytuje. Prostě se s tím smiřte a berte to tak. I vaginální oblast má potní žlázy a vlasové folikuly, které jsou obecně náchylné k tvorbě akné, stejně jako kterékoli jiné části těla. Pupínek nebo akné zde proto lze zcela očekávat.

Příčiny – co způsobuje tvorbu akné v dámských intimních partiích?

Příčina není vždy zřejmá, ale existuje několik důvodů a příčin, proč můžete mít otravné akné a pupínky kolem genitálií. Nejčastější příčiny jsou tyto:

Kontaktní dermatitida

Akné a pupínky jsou hodně často způsobeny kontaktní dermatitidou. Jedná se o reakci na něco, co se dotkne kůže. Kontaktní dermatitida v oblasti genitálií může být klasicky způsobena citlivostí na:

 • perličkové koupele a mýdla, zejména pokud obsahují vonné látky (agresivní)
 • ženské vlhčené ubrousky, deodoranty, krémy, pudry nebo parfémy
 • tampony nebo hygienické vložky
 • spermicidy, kondomy, lubrikanty nebo stimulanty sexuálního vzrušení
 • volně prodejné topické léky
 • prací prášek a sušička, které ovlivní kalhotky

Vaše pokožka by se také mohla podráždit kvůli těmto faktorům:

 • pot
 • vaginální výtok
 • moč
 • sperma

Jakékoli podráždění pokožky může vést k tvorbě pupínků. To je potřeba si uvědomit.

„Řekl bych, že akné kolem genitálií vidím nejčastěji u vášnivých sportovců, kde může dojít k většímu tření pokožky v intimní oblasti, například na hodinách spinningu. Extrémní pocení v kombinaci s nadměrnou produkcí mazu a těsným cvičebním oblečením může velmi snadno způsobit pupínky akné – a to ještě v kombinaci s tím, že se intimní partie velmi často holí.““, svěřil se nám lékař.

Folikulitida

Akné a pupínky v oblasti dámských intimních partií mohou být výsledkem infekce vlasového folikulu v důsledku bakterií. Holení ochlupení v intimních partiích je jednou z možných a častých příčin folikulitidy. Jakmile vaše vlasy začnou růst z folikulu, stočí se zpět k pokožce a způsobí podráždění. V některých případech chloupky zarůstají zpět do kůže (zarostlé chloupky).

Drsnost holicího strojku na citlivé pokožce může také způsobit následující problémy:

 • poškození pokožky žiletkou
 • tvorbu akné
 • puchýře
 • pupínky

Hidradenitis suppurativa (HS)

Hidradenitis suppurativa (HS), nazývaná také akné inversa, je chronické onemocnění potních žláz. Způsobuje pupínkovité léze na těle, včetně oblasti genitálií.

Příčina tohoto vzácného zánětlivého onemocnění není jasná. Existují různé metody léčby, ale žádná 100% léčba.

Molluscum contagiosum

Molluscum contagiosum je virová infekce, která může způsobit pupínky kdekoli na těle, včetně oblasti genitálií. Léčba není vždy nutná, ale lze ji léčit lokálně nebo perorálně. V případě potřeby vám může pupínky odstranit také lékař.

Je bezpečné vymačkávat nebo propichovat akné v intimních partiích?

Není. Nejlepší je nezkoušet vymačkávat nebo dokonce propichovat akné na intimních místech. Za prvé můžete takto snadno šířit bakterie a to může vést k infekci. U některých jedinců může být tato citlivá oblast snadno podrážděná. A pravděpodobně nakonec všechno ještě zhoršíte. A navíc to bolí. Takže to nedělejte.

Pupínek se může také stát jakýmsi vředem, pokud se naplní hnisem a několik dní se zvětšuje. Jak roste, může to být dost bolestivé.

Nikdy byste se ale neměli pokoušet prasknout, a to zejména v blízkosti genitálií. Je pravděpodobné, že praskne sám. Místo toho se poraďte s lékařem, který může doporučit bezpečný způsob, jak zabránit infekci.

Co jiného by to mohlo být, když ne akné?

Některé věci se mohou zdát jako akné či pupínky, ale ve skutečnosti jsou to cysty, bradavice nebo jiné výrůstky. Mohou to být třeba:

Bartholinovy ​​cysty se obvykle vyskytují v blízkosti jedné strany vaginálního otvoru. Pokud se cysty do několika dnů nevyjasní nebo nebudou bolestivé, navštivte svého lékaře. Pokud se vytvoří absces, případně i nebolestivá cysta, může být indikována operace, při které je Bartoliniho žláza operativně vyňata.

Sponzorováno

Léze genitálního herpesu mohou vypadat jako větší pupínky. Objevují se kolem pochvy, vulvy a konečníku. Genitální opar lze léčit.

Genitální bradavice lze také zaměnit za pupínky. Můžete mít jednu bradavici nebo shluk bradavic. Jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV), běžnou sexuálně přenosnou infekcí, kterou lze léčit.

Jak se obvykle léčí akné a pupínky v intimních partiích?

Pupínky způsobené mírným podrážděním se mohou vyléčit časem samy. Pokud tomu tak není nebo se vše dokonce zhoršuje, navštivte svého lékaře.

Místní léky mohou léčit pupínky v intimní oblasti způsobené kontaktní dermatitidou. A antihistaminika mohou léčit těžké alergie.

Pokud máte kontaktní dermatitidu, budete muset určit příčinu. To proto, abyste se této látce v budoucnu mohli vyhnout. K tomu budete muset přestat používat všechny problémové produkty, které se dotýkají vašich genitálií. Postupně po jednom zkoušejte nepoužívat, abyste zjistili, který z nich problém způsobuje (ať už jde o kalhotky nebo nějaký produkt).

Pupínky způsobené zarostlými chloupky se obvykle vyřeší také samy. Včasná diagnostika a léčba HS může zabránit jejímu zhoršování. A léčba molluscum contagiosum není vždy nutná. Pokud se to nevyřeší samo o sobě, může vám lékař předepsat topické nebo perorální léky.

Pokud si nejste jisti, co způsobuje vaše akné v intimní oblasti, navštivte svého lékaře.

Udržujte pokožku v intimní oblasti v suchu

Pot je jednou z hlavních příčin pupínků na vaší vulvě, proto se svlékněte z jakéhokoli vlhkého nebo zpoceného oblečení a udržujte oblast co nejsušší – a to zahrnuje i mokré plavky.

Při odstraňování chloupků v intimní oblasti buďte extra opatrní

Pokud se rozhodnete zbavit se ochlupení v intimní oblasti těla (kolem genitálií), je důležité to udělat správným způsobem. Pro prevenci je užitečné zbavit se chloupků, které způsobují zarůstání, což vede k bolestivým pupínkům.

To znamená jemné postupy při holení – použití holicího krému místo čistého mýdla a vody. Pokud jste kreativní typy, můžete si na intimních partiích vyholit pěkný obrázek a jestli si nejste jisti výsledkem, šablona vám pomůže ke kýženému efektu.

Konečným řešením je laserové odstranění chloupků, které vás zbaví tmavých a silnějších chloupků. Pokud plánujete voskování, ujistěte se, že je oblast dokonale čistá. Další důležité pravidlo? Každý nástroj, který se denně používá na vašem těle, je třeba pravidelně dokonale čistit. Koupelna může být rezervoárem bakterií, takže je naprosto nezbytné každý týden čistit nebo vyměňovat toaletní potřeby.

Hledejte a použijte produkty s nedráždivými složkami a s vyváženým pH

Je důležité podívat se na to, co ve sprše používáte k umytí těla, protože některé produkty nemají vyvážené pH a mohou používat dráždivé přísady. Na to pozor.

Zdravé vaginální pH se pohybuje mezi 3,5 a 4,5 a nejlepší je hledat produkt ve zhruba stejném rozmezí. Antibakteriální mýdla mají tendenci mít hodnoty pH mezi 9 a 10. Výrobky obvykle uvádějí své úrovně pH na obalu (opět – chcete něco mezi 3,5 a 4,5), ale pokud si nejste jisti, informaci by mělo odhalit rychlé vyhledávání produktu na Google.

Vyvarujte se všeho, co je vyrobeno z agresivních síranů, glycerinu, parabenů, ftalátů, a pokud můžete, držte se přírodních produktů.

Zkuste benzoylperoxid

Pokud jde o akné, benzoylperoxid je v podstatě vaším nejlepším přítelem. K léčbě akné, může být užitečné léčivé mytí těla benzoylperoxidem. Pokud máte citlivou pokožku, hledejte něco s obsahem 5% benzoylperoxidu nebo méně, abyste zabránili podráždění. Nezapomeňte ho ponechat jen na vnější kůži – nepoužívejte ho přímo na pochvu.

Zkuste kortizon

Většinou je injekce kortizonu volbou pro obzvláště závažné akné na obličeji, může ale také fungovat na vaší linii bikin. Pro okamžitou úlevu navštivte svého dermatologa, kde vám podá rychlou injekci kortizonu, abyste uklidnil větší lézi.

Babská rada: Naneste směs kukuřičného škrobu a teplé vody

Aplikujte tuto směs na akné a pupínky v intimní oblasti a nechte ji působit asi 15 minut. Poté jej opláchněte teplou vodou. Osušte oblast poklepáním suchého ručníku. Je pozoruhodné, že kukuřičný škrob může namočit přebytečný olej ve vaginální oblasti a zabránit dalšímu úniku akné. A teplá voda může potlačit vývoj pupínků.

Sponzorováno

A co vy? Jak s akné na intimních místech bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si dále o akné přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva