Sponzorováno

Akné a deprese – jakou mají spojitost a jak najít cestu z kola ven? 4.8/5 (10)

  • Studie ukázaly, že akné přispívá k psychickým traumatům, jako je deprese a úzkost, přičemž deprese je u lidí s akné až třikrát častější.
  • Navíc to může způsobit další problémy, jako jsou problémy se sebevědomím, sociální izolace a nespokojenost s tělem.
  • Pokud vzhled vaší pokožky přispívá k depresi, nejste hloupí, slabí nebo přehnaně reagující. A taky nejste sám.

Co dělat, když vaše akné způsobuje depresivní stavy?

Co dělat, když vaše akné způsobuje depresivní stavy?

Máte akné? Cítíte se izolovaní, depresivní, úzkostní a nežádoucí? Nejste rozhodně sami.

Mnoho lidí, kteří trpí akné, se také potýká s problémy duševního zdraví. Naučte se najít spojitost mezi akné a duševním zdravím (depresí) a zjistěte jaké konkrétní kroky můžete podniknout, abyste našli potřebnou úlevu.

Spojení mezi akné a depresí je realitou, nikoliv výmyslem

Mnoho studií potvrdilo realitu, kterou mnoho lidí trpících akné věrně zná: vážné kožní problémy, jako je akné, mohou způsobit vážné problémy duševního zdraví, včetně klinické deprese. Dle studií mohou mít pacienti trpící akné o 63 procent vyšší riziko rozvoje deprese ve srovnání s pacienty, kteří akné neměli či nemají.

Stigmatizace akné

Lidé trpící akné, kteří také bojují s problémy duševního zdraví, často reagují na stigmatizaci akné v naší kultuře. Ve studii provedené výzkumníky z Harvard Medical School, University of Utah a Cambridge Health Alliance byly účastníkům ukázány obrázky lidí trpících různými kožními onemocněními, jako je ekzém, bradavice, vitiligo, lupénka, a akné a poté vyplnili dotazník zkoumající jejich reakce na obrázky a vnímání každého onemocnění.

62,5 % diváků uvedlo, že je obrázky lidí s akné rozrušili, 55,4 % subjektů věří, že akné je způsobeno špatnou hygienou, 37,5 % si myslí, že souvisí se stravou a 50 % věří, že je infekční.

Většina subjektů uvedla, že by se styděli, kdyby měli akné, a považovali by někoho s akné za neatraktivního (67,9 %). Navíc 41,1 % by se necítilo nepříjemně vidět se na veřejnosti s osobou s akné a 44,6 % by se necítilo dobře, kdyby se jí dotklo.

Tato studie jasně ukazuje, že vnímání lidí trpících akné, že je ostatní nepřijímají, není jen v jejich hlavě. Reagují na skutečné předsudky a mylné představy svých přátel, vrstevníků, okolní kultury. A to je problém.

Studie tedy jednoznačně ukázaly, že akné přispívá k psychickým traumatům, jako je deprese a úzkost, přičemž deprese je u lidí s akné až třikrát častější. Navíc to může způsobit další problémy, jako jsou problémy se sebevědomím, sociální izolace a nespokojenost s tělem.

Sociální vyčlenění

I když lidé všech věkových kategorií trpí akné, postihuje převážně dospívající a mladé dospělé, z velké části kvůli hormonálním změnám, ke kterým dochází, když vaše tělo vstupuje do puberty.

Odhadem 80 procent lidí ve věku 11 až 30 let má v určitém okamžiku propuknutí akné. Problémy s akné jsou obzvláště obtížné pro teenagery a mladé dospělé, kteří si rozvíjejí sebeobraz a vytvářejí si sociální identitu. Jak se objevují pupínky, hrudky a jizvy, mladí lidé začínají trpět nízkým sebevědomím a ztrátou sebevědomí. Je proto velmi běžné, že mladí lidé trpící akné prostě nechodí na rande, neucházejí se o práci, zůstávají doma, nechodí na společenské akce, nesportují (nedělají kolektivní sporty) a uzavírají se. Mnoho teenagerů zažívá škádlení a velkou šikanu kvůli svému akné, což podporuje jejich pocity méněcennosti a zvyšuje šance na sociální stažení. Prostě nežijí kvalitní život.

Média vytváří obrázek

Není žádným tajemstvím, že žijeme v kultuře, která je posedlá image, což je umocněno neustálým používáním médií. Science Daily upozorňuje na studii provedenou výzkumníky z University of Limerick v Irsku. Studie zkoumala, zda vnímání stigmatizace lidmi s akné jednoznačně předpovídá psychické a fyzické zdraví. Ve studii stálo: „Stejně jako mnoho fyzických atributů, které jsou stigmatizovány, není akné dobře zastoupeno v populární kultuře, reklamě nebo sociálních médiích. To může vést lidi s akné k pocitu, že nejsou normální, a proto je možná ostatní vnímají negativně.“

Nejen, že lidé trpící akné bojují, protože nevidí jiné osoby trpící akné zastoupené v médiích, ale také pociťují nízké sebevědomí kvůli neustálému tlaku na to, aby reprezentovali svou image na sociálních sítích. „Selfie“ se stalo běžným slovem v našem kulturním slovníku. Ale kdo chce zveřejnit své selfie, když cítí, že pro potenciální diváky bude silně neatraktivní nebo dokonce odpudivý? Nedostatek účasti na sociálních médiích může ještě dále prohlubovat pocity izolace, odmítnutí a vyloučení. A tyto pocity se mohou rychle změnit v depresi a úzkost.

Získání pomoci

Pokud trpíte akné, je důležité vyhledat léčbu jak pro vnější, tak pro vnitřní příznaky akné. Existuje mnoho způsobů, jak ošetřit svou pokožku, od krémů a dalších lokálních ošetření přes perorální léky až po procedury, které mohou vyčistit vaši pokožku a snížit jizvy po akné. Některé z těchto procedur zahrnují laserovou terapii, mikrodermabrazi a speciální ošetření obličeje.

Sponzorováno

Nejlepší je vyhledat odborníka, který si vše prohlédne, problém s vámi probere a zjistí příčiny. Od zjištěných příčin se potom odpíchne dál k odpovídající léčbě. Nebo si také přečtěte TOP 20+ domácích přírodních rad jak na akné a otravné pupínky.

Pokud jste dospívající nebo mladý dospělý s akné, nezapomeňte, že je vysoce pravděpodobné, že vaše akné zmizí, jakmile překročíte věk dospívání nebo 20-23 let. Mezitím neváhejte vyhledat pomoc pro své duševní potíže. Najděte si podpůrnou skupinu buď online, nebo ve vaší oblasti, abyste se ve svém boji necítili sami. Promluvte si se svým dermatologem a požádejte o doporučení dalších zdravotníků nebo terapeutů, kteří mohou poskytnout psychologickou pomoc, včetně terapie rozhovorem, léků a strategií k překonání vašeho nízkého sebevědomí a pocitu odmítnutí nebo izolace.

Vzhledem k rostoucímu povědomí o souvislostech mezi akné a duševními problémy v posledních letech byste doufali, že se věci změnily, ale realita je taková, že lidé stále hlásí nedostatek empatie ze strany lidí.

Můj příběh z vysoké školy

A podělím se vámi o jeden příběh, který se mi stal na vysoké škole. Byla jsem u vytržení, když mě roztomilý kluk požádal o rande. Té noci jsem se oblékla, načesala si vlasy a nanesl přiměřené množství make-upu a myslel jsem si: Kluci nemají rádi dívky, které jsou moc nalíčené a přemalované. Ale z toho, co jsem slyšela, se jim také nelíbily dívky s akné, takže jsem se snažila najít střední cestu.

Šli jsme na večeři a já si objednala sodovku. Obsluha sotva odešla od stolu, když se na mě kluk podíval a řekl: „Víš, když přestaneš pít sodovky, tvoje akné zmizí.“

Byl jsem ponížená. Během večeře jsem se snažila udržet zdání „jsem v pohodě“, ale tu noc jsem ukončila pláčem do polštáře. Potom jsem na nějakou dobu přestala chodit na rande.

Je to i naopak? Způsobuje deprese akné?

Možnost, že se budete cítit deprimovaní svou problematickou pokožkou, se může zdát zřejmá. A není pochyb: akné může rozhodně způsobit depresi. Ale co naopak? Může deprese způsobit akné?

Spojení mezi vaší myslí a vaší kůží je větší, než jste si možná mysleli. Od okamžiku, kdy jste počati, vaše kůže a mozek sdílejí společný původ ve vnějších vrstvách vašeho embrya. A i když stárnete, toto spojení se stále projevuje.

Jen přemýšlejte o tom, jak vaše pokožka reaguje v trapné situaci. Pamatujete si ten okamžitý pocit horkého brnění, když se vám všechna krev hrne do obličeje? Tento ruměnec reaguje na to, co se děje ve vaší mysli, a ukazuje, jak se jednoduchý sled myšlenek může okamžitě projevit ve vaší kůži.

Stejně tak může váš stav mysli ovlivnit jasnost vaší pleti. Stres a deprese samy o sobě nezpůsobí akné, ale pokud jste již náchylní k akné, může bohužel vaše akné být zhoršeno kombinací fyzických a emocionálních účinků.

Fyzicky může deprese:

  • Zvýšit produkci mazu, díky čemuž se vaše pokožka bude zdát mastná a přispěje to k ucpání pórů.
  • Spouštět zánět, který zvyšuje zarudnutí a otoky akné.
  • Oslabit vaši kožní bariéru a zanechá pokožku zranitelnou vůči škodlivým bakteriím a kontaminantům.
  • Přispět k pomalému hojení, takže vaše akné přetrvává po delší dobu.
  • Dráždí jiná kožní onemocnění, jako je psoriáza a ekzém. (Stres je nejčastěji obviňovaným spouštěčem vzplanutí psoriázy, potom je to nezdravá strava, počasí a léky.)

Péče o zdraví vaší pokožky – netrestejte vaši pokožku

Když se díváte na pleť posetou skvrnami a cítíte se naštvaní, je snadné přejít do režimu trestu. Za všechny vaše problémy může vaše pokožka, tak proč ji nevybičovat a nedat jí to, co si zaslouží?

Takže skončíte tak, že si pleť drhnete agresivním a drsným prostředkem na akné, silnými exfoliátory a dehydratačními séry. Vaše pokožka je ještě červenější, sušší a šupinatá – nemluvě o pocitu napjatosti a bolesti.

Je to opravdu ten správný způsob, jak se vypořádat s mým akné?

Pravdou je, že nemusíte svou pokožku trestat škodlivými produkty. Jednak je to špatné pro váš sebeobraz – vaše pokožka není nepřítel! – a za další věc, je to špatné pro vaši pleť.

Příliš mnoho kožních ošetření akné soustředí veškerou jejich pozornost na povrchové příznaky vašich vyrážek, přičemž ignoruje skutečný problém: základní zdraví vaší pokožky. Chcete-li získat jemný a účinný léčebný režim, který nezničí váš obličej, začněte s péčí o pleť, která obnoví vaši pleť od úplných základů.

Vzhled vaší pleti je samozřejmě důležitý, ale není to nejdůležitější. Pokud budete o svou pokožku pečovat a pečovat o její blaho, pak se přirozeně dostaví lepší vzhled.

Sponzorováno

A co vy? Také u vás akné způsobilo depresi? A jak se s tím potýkáte? Jak bojujete? Budu moc ráda za komentáře!

A dále si o akné a depresi přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva