Sponzorováno

Injekce kortizonu a akné – jaký mají účinek? 4.85/5 (13)

Injekce kortizonu mohou být řešením cystického akné.

Injekce kortizonu mohou být řešením cystického akné.

Injekci kortizonu, syntetického hormonu úzce souvisejícího s kortizolem (stresovým hormonem), se používají proti akné. Používají se k zajištění krátkodobé úlevy od zánětu a někdy se tedy používají ke zmírnění velkých cyst akné. Kortizonové injekce, které vám aplikuje dermatolog, mohou během několika dnů pomoci snížit zarudnutí, otoky a bolesti při závažných zánětlivých akné.

Technickým termínem pro tuto proceduru je injekční aplikace kortikoidů, ale většina lidí jim jen říká steroidní injekce nebo injekce kortizonu.

Injekce kortizonu je typem léku, konkrétně glukokortikoidním kortikosteroidem. Používá se ke snížení zánětu potlačením imunitní reakce na něj.

Zjednodušeně řečeno jde o injekci, která se vstříkne do pupínku či cysty. I když to není dlouhodobé řešení akné, je to dobrá volba, pokud jste měli cystu přetrvávající týdny nebo měsíce, nebo pokud se chcete zbavit pupínku za méně než 24 hodin.

„Používám injekce kortizonu v různých koncentracích z různých důvodů. V případě akné používám velmi nízkou koncentraci, abych snížil zarudnutí a otok pupínku a pomohl mu s rychlejším zmiznutím. Pokud se pupínek vstříkne brzy, může se vyřešit, aniž by rostl“, řekl nám lékař.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Obecně o injekcích kortizonu

Injekce kortizonu se tedy používají k léčbě hlubokých cyst. Přímo do nich se pomocí injekce zavede velmi zředěný kortikosteroid. Kortizon je protizánětlivý prostředek, který zmenšuje oteklou stěnu cysty.

Jehla použitá pro injekci kortizonu je mnohem menší, než jaká je používána pro vakcinaci nebo odběr krve. Je to mikrojehla, je sotva větší než akupunkturní jehla a je navržena tak, aby s minimální bolestí vklouzla do kůže.

Postup je poměrně rychlý. Samotná injekce může být bolestivá, pokud je pupínek velmi velký a bolestivý. Aby se zmírnila bolest, může váš dermatolog před zahájením léčby znecitlivět místo vpichu, třeba lidokainem.

Kortizon může rychle redukovat zánět. Během následujících 24 hodin si dost možná všimnete změkčení, smrštění a zploštění místa. I když nemusí úplně zmizet, pupínek (cysta) bude vždy menší a lépe se dokáže uzdravit během týdne.

Kortikosteroidní injekce lze také použít ke zmírnění hypertrofických jizev a keloidních jizev.

Výhody kortizonu

Kortizonové injekce nepracují na malých akné pupíncích, ani nesnižují hromadění hnisu v pustulích. Namísto toho tyto injekce jednoduše zmenšují tkáně a jsou vyhrazeny pro velké cysty. Kortizonové injekce lze použít k léčbě problémů na obličeji i jinde na těle Použití kortizonu v takových případech snižuje riziko zjizvení. To je zvláště cenné, pokud jste náchylní k hyperpigmentaci (ztmavnutí kůže).

Důvody, proč se zeptat dermatologa na injekce kortizonu:

Sponzorováno

  • Měli jste hodně zanícenou pokožku měsíce, a moc dobře se nehojí.
  • Vaše cystické akné je nové, a je neuvěřitelně oteklé a bolestivé.
  • Máte důležitou událost, která se blíží (jako svatba) a právě se u vás vyvinulo cystické akné.

Injekce komedonu a hloubkové čištění – extrakce komedonů a mílií za pomocí sterilní jehličky (odstranění černých teček) nemění průběh nemoci, ale mohou výrazně zlepšit váš vzhled.

Vedlejší účinky

Intralézní injekce kortizonu mohou znít jako kouzlo, pokud jde o rychlé řešení velkých cyst. Tento postup však musí být stále používán opatrně, protože může způsobit nežádoucí účinky.

Nejběžnějším vedlejším účinkem je propadnutí kůže. K tomu může dojít, pokud je použito příliš mnoho kortizonu nebo příliš silné ředění. Pokud je kortizon nadměrně užíván, může kůže kolem místa vpichu dojít k atrofii (ředění tkáně) a zanechat viditelnou depresi. Tyto deprese mají tendenci odcházet samy od sebe, ale v některých případech může být ztráta tkáně trvalá. Tak na to pozor.

Pokud se u vás vyvine trvalé propadnutí kůže, nemusí to být nutně způsobeno injekcemi. K obnovení normálního vzhledu pokožky lze někdy použít dermální výplně.

Kortizonové injekci mohou někdy zanechat na kůži světlejší oblast nebo bílou skvrnu, která se nazývá hypopigmentace, zejména u lidí s tmavou pletí. To také bývá dočasné a obvykle se časem vše vyřeší samo.

Další možnosti ošetření

Injekce kortizonu mají spoustu výhod, ale je tu jedna věc, kterou prostě nemohou udělat: zabránit vzniku akné. Je pravda, že pomáhají velkým cystám rychle se vyléčit, ale nemohou zabránit tomu, aby se objevily.

K tomu budete potřebovat pravidelnou léčbu akné. Váš dermatolog vám předepíše léčbu, která je pro vaši pokožku nejlepší. Možností je mnoho – lokální retinoidy, antibiotika, kyselina salicylová a isotretinoin pro těžké případy.

Pokud máte akné, které je závažné nebo se pravidelně opakuje, budete pravděpodobně potřebovat léky na předpis. U velkých akné nemají volně prodejné výrobky dostatek síly. Proto je potřeba léky silnější, tedy na předpis.

Mohou tedy injekce kortizonu léčit cystickou akné?

Obecně u cystického akné nestačí pouze injekce kortizonu. Důrazně se doporučuje mnohostranný přístup, který zahrnuje takové ošetření, jako jsou chemické peelingy, PDT lampa, stejně jako léky na předpis, aby se co nejlépe bojovalo proti účinkům chronického akné. Také se s vámi dermatolog poradí, pokud jde o životní styl a změny ve stravě, které byste mohli udělat, abyste snížili výskyt ohnisek akné.

A pár slov na závěr

Injekce kortizonu nejsou určeny k pravidelné léčbě akné. Pokud jste však náchylní k závažným typům akné, dejte přednost návštěvě dermatologa.

Sponzorováno

Injekce kortizonu se používají, když lidé mají opravdu zanícené akné, které je o něco horší než jejich obvyklé akné. Injekce kortizonu se projeví rychle – během pouhých 24–48 hodin. Během jednoho nebo dvou dnů se budete cítit lépe a budete hned sebevědoměji.

A co si dále o akné přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva