Sponzorováno

Jak se dají zmenšit póry? 4.86/5 (14)

Dají se póry zmenšit? Jak na to?

Dají se póry zmenšit? Jak na to?

Takže se chcete navždy zbavit akné a nejprve vás zajímá, jak zmenšit póry? Nejprve mi dovolte začít jemným připomenutím, že všichni máme póry a je nemožné se jich zbavit – z dobrého důvodu.

Póry jsou důležitou součástí ekosystému naší pokožky – umožňují naší pokožce dýchat, vylučují toxiny z našeho těla a udržují naši pokožku vodotěsnou.

Nicméně to, že všichni máme póry, neznamená, že póry u nás vždy vypadají dobře. Nebo že se někdy nepromění ve všemožné akné. Někdy se naše póry ucpávají, tvoří se bílé tečky nebo černé tečky. Stávají se příliš velkými a viditelnými a my je chceme menší nebo méně viditelné. A existuje několik způsobů, jak to udělat. Zde je 10 nejlepších tipů, jak zmenšit póry.

Takže, jak se dají zmenšit vaše veliké póry?

1. Můžete zmenšit své póry tím, že… nebudete zoomovat na svoji pleť a nebudete to zas tam řešit

Já vím, já vím, všichni jsme v pokušení zazoomat při focení (i při selfie). Nicméně i ta nejlepší pleť vypadá při velkém zvětšení velmi odlišně a mnohem méně atraktivně. To si, prosím, uvědomte.

Kromě toho, všímáte si pórů svých přátel? Moc ne, že? Pravdou je, že vašich pórů si ve skutečnosti nikdo moc nevšímá – většina úzkosti je pevně zakořeněna ve vaší hlavě. Prvním krokem při řešení pórů je tedy mentální změna. Uvědomte si, že problém je mnohem méně děsivý, než jste se sami přesvědčili, uvolněte se a trochu žijte. A přečtěte si naši další radu ohledně stahování pórů, protože ukazuje skutečné, fyzicky viditelné výsledky.

2. Póry čistěte – použijte vysoce kvalitní čistič pórů

Pokud máte pochybnosti, obraťte se na profesionály. V dnešní době se průmysl péče o pleť a kosmetika stále více propojuje s vědou. Pomalu, ale jistě to vede k vymýšlení stále účinnějších řešení pro stále více kožních problémů. Nejen to, ale některá z nejlepších řešení na čištění pórů jsou na přírodní bázi a jsou také super bezpečné, takže nemůžete udělat chybu.

Samozřejmě buďte opatrní a zkontrolujte etiketu produktu, zda neobsahuje přísady, na které byste mohli být alergičtí. Pokud máte nějaké pochybnosti, je vždy lepší provést test na malé ploše pokožky (třeba na zápěstí) a zjistit, jak bude vaše pokožka na produkt reagovat. Pokud máte citlivou pokožku nebo jiné zdravotní problémy s používáním určitého produktu péče o pleť, je vždy rozumné poradit se se svým lékařem a dermatologem.

3. I každodenním čištěním obličeje můžete zmenšit póry

Pokud jde o zmenšování pórů, je důležité pochopit, co je dělá většími. Je to všechno přetrvávající kožní maz, odumřelé kožní buňky, špína, nahodilé prachové částice a prostě… podivný nepořádek, který nám neustále ulpívá na tvářích. Takže kromě normálního umytí obličeje, můžete být trochu kreativní s rutinami péče o pleť, pokud to se stahováním pórů myslíte vážně.

Protože se naše póry zmenšují, když je zima, ale otevírají se, když je horko, lékaři doporučují používat při mytí obličeje teplou vodu. Otevře tak póry, takže z nich snáze „odejde“ veškerá špína a nečistoty. Mezi další metody patří nechat si obličej chvíli napařit nad hrncem s horkou vodou nebo si na obličej přiložit teplou látku (žínku) namočenou ve vodě. V ideálním případě lékaři doporučují čistit si obličej dvakrát denně, ráno a před spaním (to druhé byste opravdu neměli vynechávat).

4. Ale všechno to čištění bude k ničemu, pokud se budete neustále dotýkat svého obličeje

Existuje nepsané pravidlo, jak si udržet zdravou pleť, čistý obličej a akné na uzdě: přestaňte se dotýkat obličeje. Pokud neprovádíte rutinní péči o pleť nebo pokud nemáte ruce čerstvě umyté mýdlem, neměli byste se dotýkat svého obličeje. Když tak učiníte, na váš obličej se dostane více nečistot a bakterií, vaše póry se ucpou, zvětší a promění se v uzavřené komedony.

To je může následně zanítit a infikovat, což má za následek černé tečky nebo bílé tečky. To vše nejen zviditelní vaše póry, ale může vyvolat plnohodnotný zánět akné. Pokud tedy chcete zmenšit své póry – nebo zabránit jejich zvětšování – držte ruce dál od obličeje.

Uvědomte si, co děláte s rukama ve škole, nebo při práci na počítači. Někdo to ani neví, ale nevědomky se dotýká obličeje, je to prostě jeho zvyk. Tak na to pozor.

5. Peeling vašeho obličeje může pomoci zmenšit vaše póry

Udržování hladké pokožky a stažení pórů závisí na zavedení vhodné a dobré rutiny péče o pleť. Jednou z důležitějších ingrediencí je provádění týdenního peelingu neboli exfoliace pokožky. Můžete si vybrat buď peeling pomocí profesionálního produktu péče o pleť nebo čisticího prostředku na obličej, nebo můžete experimentovat s jedním z mnoha přírodních peelingů, které si můžete vyrobit doma.

Sponzorováno

Jak již bylo řečeno, je nejlepší používat fakt jemný exfoliátor a vyhnout se nadměrnému odlupování pokožky. Nechcete si podráždit pokožku a způsobit zanícené a výraznější póry.

6. Použití silného opalovacího krému udrží vaše póry malé

I když se to nemusí zdát intuitivní, slunce může způsobit řadu řetězových reakcí, které mohou způsobit, že se vaše póry zvětší. Zejména škodlivé UVA a UVB paprsky v kombinaci se špínou a znečištěným ovzduším mohou přidat na vaši pokožku velké množství volných radikálů. Tyto volné radikály poškozují naše tělo a jeho buňky a ovlivňují naši pokožku tím, že rozkládají molekuly elastinu a kolagenu. To zase ničí schopnost pokožky udržovat se napnutou, předčasně stárne a naše póry pak vypadají větší. Pokud si tedy chcete zachovat mladistvý vzhled pleti a zmenšené póry, vždy vsaďte na kvalitní širokospektrální opalovací krém s vysokou hodnotou SPF.

7. Jak zmenšit póry? Vyzkoušejte chemický peeling

Existuje více řešení, jak udělat póry vaší pokožky téměř neviditelné. Chemický peeling, i když je obecným ošetřením pleti používaným z různých důvodů, může také pomoci časem zmenšit vaše póry. Chemický peeling tím, že odstraňuje povrchové vrstvy pokožky a čistí odumřelé kožní buňky, napomáhá samotné regeneraci pokožky, což ovlivňuje i póry. Čerstvě vyčištěné póry a póry, které by se chemickým peelingem omladily, se nebudou ucpávat, a proto budou působit pevněji. Pamatujte, že čím méně nečistot na obličeji, včetně přirozených odumřelých kožních buněk, tím menší jsou vaše póry.

8. Používání retinoidních krémů může pomoci zmenšit póry

Kdysi dobře střeženým tajemstvím dermatologů, dnes jsou retinol (nebo Retin A) a retinoidní produkty široce dostupné pro každého. Můžete koupit retinoidní krémy klasicky v obchodě a dokonce i předepsané léky na bázi retinolu (jako Accutane a Roaccutane), které se obvykle používají k léčbě těžkého akné. Zatímco to druhé se vás nemusí týkat, krémy s retinolem jsou velmi účinné při vyhlazení pokožky a normalizaci jejích regulačních procesů. Tím, že retinol urychluje omlazovací procesy pokožky, zvyšuje výměnu kožních buněk, a tím čistí póry. Medicína klasifikuje retinol jako komedolytický – to znamená, že zabraňuje ucpávání pórů. Což je přesně to, co potřebujete, pokud chcete stáhnout póry a udržet pleť čistou, že?

9. Jak ještě více zmenšit své póry? Zkuste jílovou masku

Jílové masky jsou jednou z vašich tajných zbraní, pokud jde o čištění vašich pórů a jejich stažení. Od hotových profesionálních jílových masek, které si můžete koupit bez předpisu, až po desítky dalších typů masek, které si můžete vyrobit sami doma, jako jsou vaječné masky, masky z ovesných vloček, masky z papáji a další, výběr je téměř nekonečný. Ať už zvolíte kteroukoli možnost, výsledky budou téměř stejné – tyto masky vysají z pleti všechen přebytečný maz (kožní maz) a nečistoty, čímž zmenší póry. Zanedbávání pórů tím, že nepoužíváte pleťové masky a jílové masky, může vést k masivnímu ucpávání vašich pórů, které je může až pětkrát zvětšit. Takže pokud chcete zmenšit své póry, nevynechávejte sem tam jílovou masku. Udělá to vaší pleti moc dobře.

10. Pokud chcete, aby vaše póry byly neviditelné, vyhněte se krémům na olejové bázi

Měli byste být opatrní, pokud jde o nákup produktů péče o pleť a dalších kosmetických produktů. Pro každého z nás je něco, ale ne každý krém je vhodný pro každý typ pleti. Velmi záleží také na problému, který chcete léčit – a pokud jde o zmenšování kožních pórů, krémy na bázi oleje mohou situaci zhoršit. Proč?

No, je to logické – vaše pokožka už produkuje maz, který ucpává vaše póry. Přidáním ještě většího množství oleje z krémů na bázi oleje nebo přírodních olejů bez ohledu na to jaký je to olej (jako je olivový olej, kokosový olej atd.), se vaše póry jen dále ucpou a zvětší. Jedním slovem, musíte být opatrní, protože některé oleje a některé krémy na olejové bázi jsou komedogenní. Pokud tedy chcete zmenšit své póry, měli byste se vyhnout produktům péče o pleť na bázi oleje a sáhnout po produktech na vodní bázi.

Čistící přípravky na olejové bázi však zmenšují vaše póry. Čisticí prostředky, které používají oleje, však dosahují opačného účinku – uvolňují póry. Zmateni? Nelze vám to mít za zlé.

Přirozený kožní olej, zvaný kožní maz, který naše tělo produkuje z našich pórů, je… no, mastný. A co rozpouští olej? Jiné oleje. A přesně tak fungují čističe na bázi oleje. Výběr produktu a jeho složení však bude záviset na typu vaší pleti.

Sponzorováno

A jak zmenšujete svoje póry vy? Budu moc ráda za komentáře. Nebo póry a jejich velikost až tak neřešíte? Děláte dobře.

Dále si o pokožce přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva