Sponzorováno

Jak na krásně čistou pleť? Vyzkoušejte těchto 11 ověřených tipů 4.8/5 (15)

Jak dosáhnout čisté a krásné pleti? Pravidelné mytí je zásadní.

Jak dosáhnout čisté a krásné pleti? Pravidelné mytí je zásadní.

Někdy je těžké rozpoznat, co vaše pokožka skutečně aktuálně potřebuje, aby byla co nejzdravější. Každý den jsme bombardováni marketingem – reklamami na různé výrobky pro péči o pleť a kosmetiku, bez kterých prostě naše pleť „nemůže přežít“. Dále jsou zde další influenceři ze sociálních médií a různí guru krásy. Není to snadné se v dnešní době rozhodnout, co je pro naši pleť správné, a co ne. Naše rada? Zapojte zdravý selský rozum. A vyhněte se extrémům. Ty totiž pleti nesvědčí v jakékoliv podobě.

Krásně čistou, zářivou a zdravě vypadající pleť chceme všichni, že? Tento článek vám poskytne 11 tipů založených na důkazech o tom, co můžete udělat, abyste dosáhli čisté, zářivé pleti.

1. Myjte si obličej dvakrát denně

Zejména, pokud máte sklon k aknózní nebo mastné pleti, zařaďte pravidelné umývání obličeje do své hygieny – berte to zkrátka jako automatickou součást ranní a večerní péče o pleť.

Ve studii, která se zaměřovala konkrétně na mytí obličeje, byli účastníci požádáni o mytí obličeje jedno, dvě nebo čtyři mytí denně po dobu šesti týdnů. Na konci studie došlo k významnému zlepšení lézí akné u těch, kteří si pořádně dvakrát denně umývali obličej. Účastníci, kteří si umývali obličej jen jednou denně, měli největší nárůst co do akné.

Takže pravidelné a pečlivé mytí obličeje je jedním z nejdůležitějších bodů (i když na něj mnoho lidí často zapomíná).

2. Použijte jemný čisticí prostředek

Poličky ve většině lékáren jsou plné nejrůznějších prostředků na čištění obličeje. Pokoušet se zjistit, který je pro vás ten pravý, může být běh na docela dlouhou trať.

Pokud jde o výběr „nejlepšího“ čisticího prostředku, nemusí být ten nejdražší, nutně lepší.

Souhrn ze 14 studií zjistil, že při problémech pokožky není jeden typ čisticího prostředku výrazně lepší, než jiný. Studie zahrnovaly mnoho produktů, od čistících tyčinek a antibakteriálních mýdel, až po prostředky, které obsahovaly alfa a beta hydroxykyseliny.

I když to může být zklamáním, zvláště pokud jste utratili spoustu peněz za drahý čisticí prostředek, jistotou je, že právě zde platí rčení, že v jednoduchosti je krása. Jemný čisticí prostředek bez mnoha přísad a vůní může pracovat stejně dobře, jako ty nejdražší produkty. Na to pamatujte.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

3. Trápí vás pupínky? Používejte prostředky pro boj s akné

Mnoho přípravků a metod může opravdu pomoci v boji proti akné. Klíčem k nalezení toho nejefektivnějšího přípravku pro vás je vědět, jaký typ akné máte.

Můžete mít:

  • Komedonální akné (černé tečky). To vzniká na čele, nose a bradě. Hledejte produkty, které obsahují retinoidy, jako je adapalenový gel (Differine gel).
  • Mírné akné. Lokální benzoylperoxid může pomáhat v boji proti mírnému akné, buď samostatně, nebo společně s lokálním retinoidem.
  • Zánětlivé akné. Doporučuje se místně aplikovaný Dapson gel, zejména u dospělých žen.
  • Akné se vznikajícími jizvami. Kyselina azelaová může v tomto případě pomoci snižovat akné a riziko vzniku jizev.

Pokud chcete současně zacílit na různé typy akné, doporučuje se použít kombinaci benzoylperoxidu, tretinoinu nebo adapalenového gelu. Společným použitím těchto látek může vaše pokožka vyschnout, takže pro udržení hydratace pokožky použijte vhodný zvlhčovač.

4. Naneste zvlhčovač

Jak zvlhčovač pomáhá udržet pokožku čistou? Pokud je vaše pokožka příliš suchá, může se pokusit kompenzovat suchost nadprodukcí oleje. Výsledek? Problémy, akné, pupínky.

Stejně jako čisticí prostředky, nemusejí být ani zvlhčovače pokožky nijak drahé, ani přeplněné zbytečně drahými ingrediencemi. A co je důležitější, hledejte zvlhčovač, který je nekomedogenní. To znamená, že nebude vaše póry ucpávat.

5. Exfoliace je fajn, ale nakládejte s ní rozumně

Exfoliace může pomoci odstranit přebytečné odumřelé kožní buňky. Pokud tyto buňky zůstanou na vaší kůži příliš dlouho, mohou ucpat vaše póry a vést k problémům. A nahromadění mrtvých buněk na tváři může také způsobit, že vaše pleť bude matná, šupinatá nebo bude předčasně stárnout. A to nechcete.

Následující metody exofilace (peelingu) mohou pomoci vyčistit suchou a odumřelou pokožku:

Sponzorováno

  • maska s 2% kyseliny salicylové
  • maska 10% nebo méně s kyselinou glykolovou
  • můžete použít také obličejový kartáč

Jak často byste měli peelingovat či exofilovat? To opravdu hodně záleží na typu exfoliace, kterou používáte. Pokud jde o chemické exfolianty, jako jsou masky nebo pleťové vody, můžete si dovolit je užít jednou, maximálně dvakrát týdně. U fyzických exfoliantů, jako jsou peelingy z cukru, kávy nebo kartáče, můžete jít na množství třikrát nebo čtyřikrát týdně.

Začněte s méně agresivními exfoliačními metodami a postupujte v agresivitě pomalu směrem nahoru, abyste našli svůj ideální přípravek.

Pokud máte zánětlivé akné (pustuly a cysty), obecně se doporučuje, abyste se nejprve poradili s dermatologem, protože některé typy exfoliace mohou zánětlivé akné zhoršovat. A to nechcete.

6. Dbejte na dostatek spánku (i když vám to nepřijde důležité)

Nedostatečné množství spánku může také způsobit častější problémy kůže. Podle studie z roku 2015 trpělo akné více než 65 procent účastníků studie, kteří se cítili unavení a moc nespali. Autoři studie teoretizovali, že nedostatek spánku může v některých případech způsobit, že tělo začne uvolňovat zánětlivé látky. Tyto sloučeniny by mohly způsobit různé problémy na kůži nebo zhoršení akné.

Chcete-li zůstat zdravý zevnitř i zvenčí, zaměřte se na kvalitní spánek – to je sedm až devět hodin každou noc.

7. Vybírejte si make-up, který nebude ucpávat póry

Studie z roku 2013 zjistila, že lidé, kteří používají kosmetiku, mají větší pravděpodobnost, že budou mít kožní vyrážky. Chcete-li zajistit, aby vaše líčení bylo tak nějak šetrné k pokožce, nezapomeňte na toto:

  • Používejte produkty označené jako nekomedogenní nebo „bez oleje“.
  • Před nanesením make-upu nebo jiných přípravků na péči o pleť si vždy umyjte ruce.
  • Před spaním nebo cvičením vždy odstraňte make-up.
  • Houby a žínky, které používáte při koupání a sprchování, nezapomeňte pravidelně umývat (aspoň jednou týdně).

Makeup může způsobit vlastní formu akné, kterou lékaři nazývají acne cosmeticakosmetické akné. Tento stav způsobuje malé, vyvýšené hrboly, které se obvykle objevují na bradě, tvářích nebo na čele.

8. Nepraskejte a nevymačkávejte pupínky na pokožce

Ano, víme. Je to opravdu, opravdu těžké odolat touze pupínek vymáčknout. Ale pro zdraví vaší pokožky je důležité odolat.

Praskáním pupínků se póry vystaví ještě více bakteriím, včetně bakterií z vašich rukou. Také to dost zvyšuje riziko infekce nebo zjizvení.

Pokud máte dlouhodobě pupínek, který opravdu bolí, navštivte dermatologa. Může provést specializované ošetření, aby bezpečně vymáčkl pupínek a zároveň minimalizoval riziko infekce.

9. Uvolněte se, relaxujte – stres pokožce neprospívá

Několik studií, včetně jedné z roku 2017, ukázalo souvislost mezi stresem a akné. Pokud máte co do činění se stresující událostí nebo situací, hledejte zdravé způsoby, jak se zbavit stresu. Možností je dost:

  • cvičení při vysoké až střední intenzitě po dobu nejméně 30 minut
  • můžete dělat dechová cvičení
  • zkuste cvičit jógu
  • meditujte několik minut
  • vypište se ze svých problémů, napište je
  • můžete zkusit praktikování zvukové terapie, jako je hraní na hudební nástroj nebo poslech vaší oblíbené hudby

10. Omezte (vysaďte) cukr

Přestože existuje jen omezený výzkum týkající se vztahu mezi vaší stravou a pokožkou, několik studií ukázalo, že potraviny s vysokým glykemickým indexem mohou být spojeny s akné.

Ve velké studii z roku 2009 bylo více než 2 000 účastníků zařazeno na nízko glykemickou stravu. Nejen, že zhubli, ale 87 procent účastníků studie také zjistilo, že mají méně akné. Kromě toho 91 procent uvedlo, že potřebují méně léků na akné.

Chcete-li omezit potraviny s vysokým glykemickým indexem, zkuste toto:

  • Omezte zpracované sacharidy, jako je bílý chléb a pečivo.
  • Omezte sladké sody a sladkosti.
  • Jezte více ovoce, zeleniny, celých zrn a zdravých zdrojů bílkovin.
  • Omezte konzumaci alkoholu.

11. Nekuřte

Existuje mnoho vědeckých důkazů, které spojují kouření s vyšším rizikem akné.

Jedna studie zahrnovala ženy od 25 do 50 let, které měly akné. Autoři této studie zjistili, že téměř 73 procent účastnic, které kouřily, mělo akné, zatímco pouze 29,4 procent žen, které nekouřily, mělo pupínky nebo jinou formu akné.

Pokud potřebujete pomoci s odvykáním od tabáku, poraďte se se svým lékařem o odvykacích pomůckách, které mohou pomoci. Opravdu mohou pomoci.

A co vy? Jak na krásné a čisté pleti pracujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si o krásné pleti ještě přečíst?

VIDEO: Jak si správně čistit pleť?

VIDEO: Jak dokonale vyčistit pleť

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva