10 jednoduchých domácích receptů a rad na otravné černé tečky 4.71/5 (38)

Sponzorováno

Jak na černé tečky? Poradíme Vám...

Jak na černé tečky? Poradíme Vám…

20 rad na to, jak vyzrát na akné jsme si už řekli. Velmi nepříjemné černé tečky se vytvoří, když jsou vaše póry ucpané a máte nadměrnou tvorbu mazu (maz, vytvořený mazovými žlázami, který udržuje pokožku pružnou) a odumřelých kožních buněk. Rozdíl mezi černou a bílou hlavičkou ucpaného póru je pouze v tom, zda je pór otevřený nebo uzavřený.

Černé tečky nejsou způsobeny nečistotami. Pojďme si v tom hned na začátku udělat jasno. Posedlé drhnutí své tváře není dobrý způsob, jak se zbavit černých teček. Tím nic nenapravíte. Vše jen skončí vysycháním kůže, což způsobí ještě větší tvorbu kožního mazu, a … no je to začarovaný kruh. Z tohoto důvodu nepoužívejte některé níže uvedené přípravky více než 2-3 krát týdně. Jako například drhnutí cukrem. Víme, že může být velmi těžké odolat, ale ve finále Vám pokožka poděkuje.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

1. Jíl

Bentonitový jíl je minerál, bohatá léčebná látka, která se používá po staletí k léčbě řady onemocnění, zejména související s kůží. Díky jeho molekulám dělá úžasnou práci – čerpá mastnotu nebo jiné nečistoty, které jsou uvězněné v pórech. Při použití masky vaše pokožka dostane všechny minerály.

Pomáhá také s cirkulací, která pomáhá s celkovým zdravým pokožky. Můžete smíchat jíl s vodou nebo jablečným octem.

Co budete potřebovat:

  • 1 Polévková lžíce (zhruba) bentonitového jílu
  • voda nebo jablečný ocet

Instrukce:

Smíchejte jíl v dostatečném množství vody, nebo jablečného octa – vznikne pasta. Použijte čisté konečky prstů k pokrytí tváře tenčí vrstvou pasty a nechte působit tak 10-25 minut, v závislosti na tom, jak dlouho chcete nechat pastu uschnout. Opláchněte vlažnou vodou a pak hydratujte jako obvykle.

2. Maska z vaječných bílků

Vaječné bílky vytvoří jednoduchou masku, která může být použita pro dočasné stáhnutí pórů, čímž se sníží pravděpodobnost budoucích černých teček, a také se odstranit stávající černé tečky. Vaječné bílky jsou také bohaté na živiny pro vaši pokožku, a nevysuší Vaši pokožku tak, jak některé jiné domácí prostředky pro černé tečky.

Co budete potřebovat:

  • 1 vejcek
  • obličejové tampony nebo toaletní papír
  • Malá miska
  • Čistý ručník

Instrukce:

Oddělte žloutek od bílku a opláchněte obličej. Vysušte obličej a poté naneste tenkou vrstvu vaječného bílku. Naneste vždy několik vrstev této masky a vrstvy nechte vždy zaschnout, jinak to nebude moc fungovat.

3. Med a mléko

Mléko a med mají vlastnosti, které jsou dobré pro pleť. Med má antibakteriální vlastnosti, a kyselina mléčná v mléce pomáhá udržovat pokožku jemnou a vláčnou. Hlavním smyslem zde však je, že když se smíchají, působí jako zdravé lepidlo.

Co budete potřebovat:

  • 1 Lžíce syrového medu
  • 1 Čajová lžička mléka
  • Čisté proužky bavlny na očištění

Instrukce:

Smíchejte 1 polévkovou lžíci organického syrového medu s 1 lžičkou mléka. Zahřejte směs dobu 5-10 sekund v mikrovlnné troubě, a pak znovu promíchejte. Když je to teplota tak akorát, naneste tenkou vrstvu přes černé tečky, a pak jemně, ale pevně dejte na směs pruh suché, čisté bavlny. Nechte zaschnout (počkejte alespoň 20 minut) a opatrně oloupeme proužek pryč. Opláchněte studenou vodou a hydratujte pokožku jako obvykle.

TIP: Podívejte se na domácí recepty na pleťovou vodu

4. Skořice a med

Zní to jako chutné cukroví, ale skořice a med udělají nádhernou kombinaci, která Vás zbaví černých teček. Opět platí, že anti-bakteriální agenti v medu udrží na uzdě bakterie, které způsobují akné (ne nutně černé tečky), stejně tak může působit jako lepidlo, které vytáhne nešistoty z pórů. Skořice zlepšuje krevní oběh, a toto zvýšení průtoku krve dává kůži hladký, zdravý, zářivý dojem.

Co budete potřebovat:

  • Trocha skořice
  • Med
  • Čisté proužky bavlny na očištění

Instrukce:

Smíchejte med a skořici tak, ať máte dostatek pasty k pokrytí postižené oblasti. Naneste v tenké vrstvě na černé tečky a dejte na to proužek bavlny. Nechte schnout po dobu 3-5 minut. Nezapomeňte pak hydratovat pokožku!

5. Pravidelná denní dávka vody

Tyto pleťové masky dělají divy, ale mohou být použity pouze několikrát za týden, aby se zabránilo vysoušení pokožky. Chcete-li něco udělat každý den proti protivným černým tečkám, jemně oplachujte místo vodou 1-2 krát denně. Také potom nezapomeňte na hydratační krém.

Sponzorováno

Co budete potřebovat:

  • Čistá voda
  • Suchý ručník
  • Hydratace

Instrukce:

Dvakrát denně umyjte svou tvář s čistou, čerstvou vodou. Pak vysušte měkkým ručníkem a naneste hydratační krém jako obvykle. Nejlepší je dělat tento krok za časného odpoledne (takže smyjete vše, co se na pokožce usadilo v první části dne) a večer.

6. Citronová šťáva

Vzhledem k tomu, černé tečky jsou způsobeny otevřenými póry, reagující na kyslík, takže „smrštění“ pórů může pomoci. Citronová šťáva je jen adstringentní látka potřebná k tomu, aby se póry smrštily, navíc chrání i proti slunečnímu záření. Pokud máte citlivou pokožku, zkuste ředit citrónovou šťávu s vodou.

Co budete potřebovat:

  • 1 citrón
  • Vatové tamponky
  • Malou láhev

Instrukce:

Opláchněte obličej a osušte. Vymačkejte citronovou šťávu do malé lahvičky. Pak navlhčete vatový tampon. Naneste na postižená místa 3-4 krát týdně, před spaním. Když se vzbudíte, opláchněte obličej vlažnou vodou a naneste hydratační krém jako obvykle. Zbytek šťávy můžete skladovat v lednici po dobu až jednoho týdne. Ale bacha, někdy šťáva může na pokožce pálit.

7. Pocení

Ačkoli potní žlázy a póry nejsou totéž, pocení může pomoci minimalizovat černé tečky. Když se zapotíte, pot přirozeně teče přes póry a brání tak ucpávání pórů. Je naprosto zásadní, že si umyjete obličej bezprostředně před a bezprostředně poté, co se budete potit. Pokud se necháte make up tak to nebude fungovat, nečistoty na pleti zůstanou.

Co budete potřebovat:

  • Něco dělejte pro pocení nebo sauna
  • Čistá voda
  • Čistý ručník

Instrukce:

Opláchněte obličej, než se začnete potit. Zapoťte se (jakkoliv). Opláchněte obličej vodou, osušte čistým ručníkem. Hydratujte jako obvykle.

8. Jedlá soda a voda

Trochu jedlé sody může pomoci proti černým tečkám, ale nepřehánějte to, protože může vážně vysušovat pokožku – díky své slanosti. Zatímco pH může nebo nemusí mít úlohu u černých teček, největší důvod proč jedlá soda pomáhá je, že malé, jemné granule mohou pracovat jako přirozený a levný způsob, jak občas oloupat a odstranit nečistoty z pokožky.

Co budete potřebovat:

  • Jedlá soda
  • Čerstvá voda

Instrukce:

Smíchejte vodu s dostatkem jedlé sody, aby jste vytvořili roztíratelnou pastu. Jemně krouživými pohyby vmasírujte pastu do pokožky. Důkladně opláchněte čistou vodou, usušte a hydratujte.

TIP: Další recepty pro vaši krásu

9. Čistící cukrová maska

Někdy vše, co potřebujete, je dobrá exfoliační maska (tedy olupovací), na kterou pak naváže hydratace. Exfoliace dělá jednu velmi důležitou úlohu – odlupuje pryč odumřelé kožní buňky. Jedná se o kožní buňky, které by mohly ucpat póry, což vede k akné, a samozřejmě i k černým tečkám. Také dočasně oživuje krevní oběh a zanechává jemnou pokožku. Pokud je to možné používejte jojobový olej, neboť se jedná o olej (technicky tekutý vosk), který nejvíce napodobuje kožní maz. Pokud nemáte jojobový olej, hroznový, olivový nebo mandlový olej – ty jsou dobré náhražky.

Co budete potřebovat:

  • 1 šálek cukru (hnědý nebo bílý)
  • 4 Llžíce jojobového oleje
  • Vzduchotěsná skleněná nádoba
  • Nějaký esenciální olej (volitelné)

Instrukce:

Smíchejte 4 lžíce oleje do 1 šálku cukru, dobře promíchejte. Přidá se několik kapek esenciálního oleje pro vůni, pokud se vám nějaká vůně líbí. Skladujte v chladu a temnu ve skleněné nádobě až do doby použitelnosti oleje, který jste zvolili k použití. Promíchejte před použitím a pak dejte na jemně mokrý obličej, masírujte přes kůži v krouživými pohyby. Opláchněte vodou a hydratujte jako obvykle. Dělejte toto ne více než 2-3 krát týdně, jinak riskujete vysychání a / nebo podráždění pokožky.

10. Jablečný ocet & drcená máta

Vytvořte si vlastní směs smícháním jablečného octa a drcené máty. Jablečný ocet zaútočí na ty věci, které způsobují pupínek, zatímco máta vytváří chladivý pocit na kůži. V případě, že oblast kolem pupínků je oteklá nebo podrážděná, mentol pomůže zkrotit zánět.

Co budete potřebovat:

  • 3 Lžíce jablečného octa
  • 3 Lžíce jemně nasekané / drcené čerstvé máty
  • 250 ml vody
  • Vatové tamponky

Instrukce:

Smíchejte jablečný ocet a mátu v malé lahvičce a nechte odpočívat po dobu 1 týdne v chladu a temnu. Přidejte šálek vody a uložte v chladničce po dobu až 6 dní. Používejte na noc, omyjte si obličej nejprve vodou a potom s použitím čistých vatových tamponů aplikovujte směs. Nechte působit přes noc nebo až několik hodin (pokud máte citlivou pokožku) a opláchněte ráno. Následně opět vhodně hydratujte.

TIP: Na černé tečku pomůže i kvalitní peeling

VIDEO: DIY vyrob si doma náplast na černé tečky

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva