Sponzorováno

Jaké účinky má heřmánek na oči? K čištění očí ho raději nepoužívejte 4.8/5 (10)

Heřmánek do očí? Raději ne.

Heřmánek do očí? Raději ne.

Díky svým protizánětlivým, analgetickým a antibakteriálním vlastnostem je heřmánek jedním z nejpoužívanějších domácích prostředků již od starověku. V současné době je i hodně lidí, kteří si rádi dopřávají výplachy z heřmánku k léčbě oftalmologických stavů, jako je zánět spojivek, otoků očí a červených očí, ale přemýšleli jste někdy, zda je dobré to dělat?

Pravdou je, že navzdory mnoha léčivým účinkům této rostliny se nedoporučuje vymývat oči heřmánkem, protože tato část lidského těla je velmi choulostivá a je vhodnější používat produkty vyrobené speciálně pro oftalmologické použití. Níže vysvětlujeme, proč se nedoporučuje vymývat oči heřmánkem.

Proč se heřmánek používá k čištění očí?

Heřmánek na zánět spojivek, heřmánek na bolesti žaludku, heřmánek na nervy a heřmánek na nevolnost – pravdou je, že existují lidé, kteří věří, že na všechny problémy je řešením heřmánkový výluh. Ale není tomu tak.

Heřmánek má silné léčivé vlastnosti, které nám pomáhají v boji proti žaludeční nevolnosti při zažívacích potížích nebo uklidňující nevolnosti způsobené virem, protože jeho analgetický a protizánětlivý účinek pomáhá rozptýlit bolest.

Výhody heřmánku vedly mnoho lidí k používání této léčivé rostliny na nejrůznější neduhy či nepohodlí a pravdou je, že ne vše se heřmánkem vyřeší. Je něco jiného vypít šálek heřmánku, než použít tuto rostlinu lokálně na oči.

Proč vlastně někteří lidé používají heřmánek k čištění očí? Protože rostlina má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, o kterých se věří, že pomáhají léčit záněty a infekce způsobené konjunktivitidou a dalšími očními problémy. Jak jsme však uvedli dříve, účinek heřmánku v žaludku není stejný, jako účinek získaný při místním použití do očí.

Proč není dobré používat k mytí očí heřmánek?

Heřmánek má protizánětlivé a sedativní vlastnosti díky obsahu chamazulenu a alfa-bisabololu. Účinek těchto sloučenin při místním použití heřmánku je však téměř nulový.

Jako by to nestačilo, je důležité zdůraznit základní aspekty čištění a péče o oči. Oči jsou jednou z nejchoulostivějších částí lidského těla, jsou jakýmsi oknem, které musíme chránit před bakteriemi, viry a dalšími patogeny, které je mohou ovlivnit. Z tohoto důvodu se doporučuje oční onemocnění léčit pouze sterilními přípravky.

Sponzorováno

Heřmánek není lék. Předpokládejme, že přiložíme heřmánkový sáček na oko se zánětem spojivek, které má nadměrnou sekreci. Kromě bakterií přítomných v sekretu bychom přidali možné patogeny, které mohou být přítomny v obalu nebo na samotné rostlině, což může značně zhoršit zdraví očí.

Pamatujte však, že zánět spojivek produkuje další slzy a sekret, k tomu všemu musíme přidat vlhkost a tekutinu z nálevu z heřmánku. V důsledku toho jediné, co získáme, bude zhoršení sekrece a zhoršení lepivosti očních víček. Před použitím heřmánku na oči je důležité mít na paměti:

  • Heřmánek není 100% sterilní produkt, protože může obsahovat bakterie. A bakterie v očích asi nechcete.
  • Přestože se nálev z heřmánku připravuje s vroucí vodou, patogeny, které infikují oči, mohou zůstat v hrnci nebo ve vodě.
  • Přesné množství vody a heřmánku, které musí být použito k promytí očí, není stanoveno.
  • Nebylo prokázáno, že místní použití heřmánku nabízí stejné účinky jako jeho perorální konzumace.

Závěrem lze říci, že heřmánek je vynikající přírodní prostředek k léčbě určitých stavů, ale jeho použití se nedoporučuje k promytí očí. V případě jakéhokoli oftalmologického problému je nutné zajít k lékaři a do puntíku dodržovat jeho pokyny, protože péče o oči je mnohem jemnější než péče o jiné části těla.

Jak tedy pročistit oči?

V lékárnách je mnoho volně prodejných léků pro oftalmologickou léčbu infekčních stavů, jako je zánět spojivek. Můžete tam také najít oční kapky a umělé slzy k čištění očí a léčbě drobných stavů, jako je suché oko, zánět, pálení nebo zarudnutí.

V případě potřeby čištění očí z důvodu konjunktivitidy je důležité zvolit sterilní variantu, jako je použití gázy a fyziologického séra. Také je třeba mít na paměti, že gázy jsou použity pouze jednou a po vyjmutí z obalu již nejsou sterilní.

Oční péče by měla být pod dohledem oftalmologa, proto při projevech infekce, výtoku nebo nadměrného slzení je důležité jít k lékaři na kontrolu. Pamatujte, že oči jsou velmi choulostivá část těla a měli byste s nimi správně zacházet, aby bylo zachováno jejich zdraví.

Sponzorováno

Máte-li pochybnosti, proč si oči nevymýt heřmánkem, neváhejte kontaktovat svého lékaře.

A dále si přečtěte o heřmánku

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva