Sponzorováno

Jak na úzkost a úzkostné poruchy? Příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

  • Pokud vás trápí úzkost, tak se vám ztěžuje každý den života. Pokud máte úzkostnou poruchu, můžete na určité věci a situace reagovat strachem a děsem. Můžete také pociťovat fyzické známky úzkosti, jako je bušení srdce a pocení. Úzkostné poruchy mění způsob, jakým člověk zpracovává emoce a chová se, a také způsobují fyzické příznaky.
  • Příznaky úzkosti jsou: pocity nervozity, paniky a strachu, stejně jako pocení a zrychlený tep.
  • Úzkostná porucha je jako každý jiný zdravotní problém, který vyžaduje léčbu. Vědci udělali za posledních několik desetiletí velký pokrok v léčbě duševních poruch. Léčba úzkosti zahrnuje léky a kognitivně behaviorální terapii. Většinou je dobrou léčbou kombinace léků a psychoterapie.
  • Váš lékař může navrhnout léčebný plán, který je pro vás nejlepší.

Jak na úzkost a úzkostné poruchy?Úzkost je vlastně přirozená reakce vašeho těla na stres či nějakou stresovou situaci. Je to pocit strachu nebo obav z toho, co přijde. Tak třeba: První den školy, když na pracovní pohovor, když jdete do nové práce první den nebo nějaký chystaný projev – tyto situace a mnohé další mohou u většiny lidí způsobit úzkost, strach a nervozitu.

Ale pokud jsou vaše pocity úzkosti extrémní, trvají déle než šest měsíců a zasahují vám do života, můžete mít úzkostnou poruchu.

Co jsou to úzkostné poruchy?

Je normální pociťovat úzkost z toho, že se přecházíte na nové místo, nastoupíte do nové práce nebo když jdete psát důležitou písemku ve škole. Tento typ úzkosti je sice nepříjemný, ale může vás motivovat k větší práci a i k lepší práci. Obyčejná úzkost je pocit, který přichází a odchází, ale z dlouhodobého hlediska nezasahuje do vašeho každodenního života.

V případě úzkostné poruchy vás může pocit strachu doprovázet neustále. Je to intenzivní a někdy hodně vysilující pocit. A takové úzkost už dobrá není.

Tento typ úzkosti může způsobit, že třeba přestanete dělat věci, které vás baví. V extrémních případech vám může zabránit ve vstupu do výtahu, přecházení ulice nebo dokonce opuštění vašeho domova. Pokud se neléčí, tak se takové úzkost bude stále zhoršovat.

Úzkostné poruchy jsou nejčastější formou emoční poruchy a mohou postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Podle studií mají ženy častěji diagnostikovanou úzkostnou poruchu, než muži.

Jaké jsou typy úzkostných poruch?

Úzkost je klíčovou součástí několika různých poruch. Jsou to třeba tyto:

  • panická porucha: prožívání opakujících se záchvatů paniky v neočekávanou dobu. Člověk s panickou poruchou může žít ve strachu z dalšího záchvatu paniky.
  • fobie: nadměrný strach z určitého předmětu, situace nebo činnosti.
  • sociální úzkostná porucha: extrémní strach z toho, že vás ostatní budou v sociálních situacích posuzovat
  • obsedantně-kompulzivní porucha: opakující se iracionální myšlenky, které vás vedou k provádění specifického, opakovaného chování
  • separační úzkostná porucha: strach z pobytu mimo domov
  • hypochondrie: přehnaná úzkost o své zdraví
  • posttraumatická stresová porucha: úzkost po traumatické události

Jaké jsou příznaky úzkosti?

Úzkost každý cítí jinak, v závislosti na osobě, která ji zažívá. Pocity se mohou pohybovat od motýlků v břiše, po silně bušící srdce. Můžete se cítit, že vše je mimo kontrolu, jako by mezi vaší myslí a tělem došlo k odpojení.

Mezi další způsoby, jak lidé pociťují úzkost, patří noční můry, záchvaty paniky a bolestivé myšlenky nebo vzpomínky, které nemůžete ovládat. Můžete mít obecný pocit strachu a obav, nebo se můžete bát konkrétního místa či události.

Mezi příznaky obecné úzkosti patří dále:

  • zvýšená srdeční frekvence
  • zrychlené dýchání
  • neklid
  • potíže se soustředěním
  • potíže s usínáním

Vaše příznaky úzkosti se mohou zcela lišit od příznaků někoho jiného. Je to dost individuální. Proto je důležité znát všechny způsoby, jak se úzkost může projevit.

Co je záchvat úzkosti?

Záchvat úzkosti je pocit drtivé úzkosti, úzkosti nebo strachu. U mnoha lidí se záchvat úzkosti dostavuje celkem pomalu. Může se zhoršit, když se blíží stresující událost.

Záchvaty úzkosti se mohou značně lišit a příznaky se mohou u jednotlivců lišit. Je to proto, že mnohé příznaky úzkosti se nestávají každému a mohou se v průběhu času měnit.

Mezi běžné příznaky záchvatu úzkosti patří:

  • pocit na omdlení nebo závratě
  • dušnost
  • suchá ústa
  • pocení
  • zimnice nebo návaly horka
  • pocit obav
  • neklid
  • strach
  • necitlivost nebo mravenčení

Záchvat paniky a záchvat úzkosti sdílejí některé běžné příznaky, ale nejsou stejné.

Příčiny – Co způsobuje úzkost?

Vědci si nejsou jisti přesnou příčinou úzkosti. Svou roli ale pravděpodobně hraje kombinace faktorů. Patří mezi ně genetické a environmentální faktory, stejně jako chemie mozku.

Kromě toho se vědci domnívají, že mohou být nějak ovlivněny i oblasti mozku zodpovědné za kontrolu strachu.

Současný výzkum úzkosti se hlouběji zabývá částmi mozku, které jsou zapojeny do úzkosti.

Sponzorováno

Léčba – jaké jsou způsoby léčby úzkosti?

Jakmile vám byla diagnostikována úzkost, můžete se svým lékařem prozkoumat možnosti léčby. U některých lidí není lékařské ošetření nutné. Někdy i měny životního stylu mohou stačit k vyrovnání se s příznaky.

Ve středně těžkých nebo těžkých případech vám však léčba může pomoci překonat příznaky a vést lépe zvládnutelný každodenní život.

Léčba úzkosti spadá do dvou kategorií: psychoterapie a léky.

Setkání s terapeutem nebo psychologem vám může pomoci naučit se používat nástroje a strategie, jak se vyrovnat s úzkostí, když se objeví.

Mezi léky typicky používané k léčbě úzkosti patří antidepresiva a sedativa. Pracují na vyvážení chemie mozku, předcházejí epizodám úzkosti a odvracejí nejzávažnější příznaky poruchy.

Jak přirozeně léčit úzkost?

Změny životního stylu mohou být účinným způsobem, jak bojovat s úzkostí. Většina přírodních a přirozených „léků“ znamená péči o své tělo, účast na zdravých aktivitách a odstranění těch nezdravých.

Buďme konkrétnější:

  • dostatek spánku
  • meditujte
  • zůstaňte aktivní a cvičte
  • jezte zdravou stravu
  • choďte na procházky
  • vyhýbejte se alkoholu
  • vyhýbejte se kofeinu
  • přestaňte kouřit cigarety

A pár dalších rad:

Relaxační techniky: I jednoduché aktivity mohou pomoci uklidnit duševní a fyzické známky úzkosti. Mezi tyto techniky patří meditace, hluboká dechová cvičení, dlouhé koupele, odpočinek ve tmě a jóga.

Cvičení nahrazování negativních myšlenek pozitivními: Udělejte si seznam negativních myšlenek, které mohou přicházet v důsledku úzkosti, a zapište si vedle něj další seznam obsahující pozitivní, uvěřitelné myšlenky, které je nahrazují. Vytvoření mentální představy o úspěšném čelení a překonání konkrétního strachu může také poskytnout výhody, pokud se symptomy úzkosti týkají konkrétní příčiny, jako je například fobie.

Cvičení: Fyzická námaha může zlepšit vaše pocity a uvolnit v mozku chemické látky, které spouštějí pozitivní pocity. A to je super.

Úzkost a deprese

Pokud máte úzkostnou poruchu, můžete být také v depresi. Zatímco úzkost a deprese se mohou vyskytovat odděleně, není neobvyklé, že se tyto poruchy duševního zdraví vyskytují společně.

Zhoršení příznaků deprese může být vyvoláno úzkostnou poruchou.

Příznaky obou stavů lze zvládnout mnoha stejnými způsoby léčby: psychoterapií (poradenstvím), léky a změnami životního stylu.

Jak pomoci dětem s úzkostí

Úzkost u dětí je přirozená a běžná. Ve skutečnosti jedno z osmi dětí někdy zažije úzkost. Jak děti vyrůstají a učí se od svých rodičů, přátel a opatrovníků, obvykle si rozvíjejí dovednosti, aby se uklidnily a vyrovnaly se s pocity úzkosti.

Ale úzkost u dětí se také může stát chronickou a trvalou, až se může vyvinout v úzkostnou poruchu. Nekontrolovaná úzkost může začít narušovat každodenní činnosti a děti se mohou vyhýbat interakci se svými vrstevníky nebo členy rodiny. To je potom problém.

Příznaky úzkostné poruchy mohou být:

  • nervozita
  • podrážděnost
  • nespavost
  • pocity strachu
  • pocity ostudy
  • pocity izolace

Léčba úzkosti u dětí zahrnuje kognitivně behaviorální terapii (terapii mluvením) a léky.

Úzkost a alkohol

Pokud často pociťujete úzkost, můžete se rozhodnout, že si dáte drink na uklidnění nervů. Koneckonců, alkohol je sedativum. Může potlačit činnost vašeho centrálního nervového systému, což vám může pomoci cítit se uvolněněji.

Ve společenském prostředí vám to může připadat jako odpověď, kterou potřebujete. Nakonec to však nemusí být nejlepší řešení.

Někteří lidé s úzkostnými poruchami nakonec zneužívají alkohol nebo jiné drogy ve snaze pravidelně se cítit lépe. To může vytvořit závislost a s ní související problémy.

Může být nutné léčit problém s alkoholem nebo drogami, než bude možné úzkost řešit. Chronické nebo dlouhodobé užívání alkoholu může nakonec stav také zhoršit.

Jaký je výhled pro lidi s úzkostnými poruchami?

Úzkostné poruchy mohou často zůstat nediagnostikované a neléčené. Naštěstí může pomoci vhodná léčba. Správná léčba může pomoci zlepšit kvalitu vašeho života, vztahy a produktivitu. Může také podpořit vaši celkovou pohodu.

Nemusíte žít s neustálými obavami a strachem. Pokud zaznamenáte příznaky úzkostné poruchy, promluvte si se svým lékařem. Nejlepší je být diagnostikován a léčen co nejdříve. Pokud tak učiníte, můžete omezit problémy, které mohou způsobit úzkostné poruchy. Často vám kombinace léků a poradenství pro úzkost může pomoci cítit se nejlépe.

Sponzorováno

A co vy? Máte zkušenosti s úzkostí? Napište nám do komentářů, budeme moc rádi.

Přečtěte si dále o úzkosti

Zdroje článku & studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva