Sponzorováno

Virtuální realita ve fyzioterapii a rehabilitaci – využití i po mozkové mrtvici 4.75/5 (12)

Virtuální realita se hodně používá ve fyzioterapii a rehabilitaciOdhaduje se, že mrtvice postihne každý rok přibližně 15 milionů lidí na celém světě a mezi nimi 55 % až 75 % z těchto přeživších po příhodě pokračuje s nějakým motorickým deficitem a sníženou kvalitou života. Tyto motorické deficity zahrnují motorickou kontrolu, jemné motorické dovednosti a schopnosti koordinace u různých aktivit a úkolů – všechny mají potenciál významně ovlivnit nezávislost jedince a kvalitu života.

Ve snaze pomoci těmto jedincům s motorickým zotavením byly vyvinuty systémy virtuální reality (VR). Virtuální realita je definována jako „technologie založená na počítači, která umožňuje uživatelům interagovat s multisenzoricky simulovaným prostředím a získávat zpětnou vazbu o výkonu v reálném čas“.

Tyto interaktivní hry jsou navrženy tak, aby pacientovi poskytly skutečné scénáře a činnosti související s každodenním životem. Software je schopen poskytnout klíčové koncepty potřebné pro motorické učení včetně frekvence, intenzity, opakování a tréninku zaměřeného na úkoly a zároveň umožňuje uživateli cítit se zapojený do své rehabilitace. Tyto systémy mají mnoho nastavení, která umožňují přizpůsobení se potřebám, schopnostem a cílům pacienta prostřednictvím manipulace se stupněm obtížnosti, zaměřením na možnosti výběru a také možnostmi herních úkolů.

Systémy VR zahrnují několik teorií neurovědy a motorického učení. Hry umožňují procvičování zaměřené na úkoly, opakující se, intenzivní, ale upravitelné obtíže, aby podporovaly optimální rozvrh cvičení. Některé hry pro VR mají možnost učitele, který úkol provede, což umožňuje „učení se napodobováním“ stimulací zrcadlových neuronů. Systém VR navíc poskytuje využití rozšířené zpětné vazby o výkonu, která je poskytována současně s výkonem, bezprostředně po výkonu na základě výsledků (znalost výsledků) nebo po několika pokusech jako souhrnná zpětná vazba. Byl proveden rozsáhlý výzkum účinků těchto typů zpětné vazby na učení. Systémy virtuální reality proto umožňují individuální školení, která pacientům umožňují procvičovat praktické dovednosti poutavým způsobem.

Chcete příklad? Například trhání jablek ze stromu. Pacientovi se do očí pustí hra s trháním jablek a on je musí pěkně pokládat do bedničky. U toho se pacient musí snažit plnit zadané úkoly. Jablka visí v různé výšce a on je musí trhat.

Zvolená hra vytváří požadavky na motoriku horních i dolních končetin, protože pacient musí třeba kopat do fotbalového míče nebo sáhnout doleva a doprava, aby míč chytil. To ukazuje obrovskou variabilitu her pro použití VR při rehabilitaci, flexibilitu, přizpůsobivost a použitelnou povahu úkolů.

Každému pacientovi se tak může pustit hra, která ho bude co nejlépe motivovat.

Virtuální realita ve fyzioterapii vhodně motivuje

Přemýšlejte o tom, že sáhnete po předmětu. Připadá nám to jako jednoduchý proces, ale ve skutečnosti je to složitý akt. Tato akce se opírá o kombinaci motorických aktů, které jsou zpracovávány na mnoha různých úrovních v mozku a těle. Pro lidi s motorickým postižením po neurologickém poranění se to, co vypadá jako každodenní úkol, jako je jídlo, psaní e-mailu, čtení knihy, může stát opravdu výzvou.

Neurologické poruchy mohou postihnout kteroukoli část těla. Jedním z nejběžnějších příkladů je dopad na motorické funkce dolních končetin, což vede k omezení chůze a omezení účasti v každodenních činnostech. Schopnost vykonávat další motorické a kognitivní úkoly při chůzi je velmi ovlivněna as tím i schopnost přizpůsobit se okolnímu prostředí, například při přecházení ulice nebo překračování překážky.

Na těchto procesech se podílí mnoho částí centrálního a periferního nervového systému a při poškození jedné části je obnova těchto motorických schopností často těžkopádný a pomalý proces. Bylo prozkoumáno několik strategií pro zotavení, včetně intenzivní rehabilitace, repetitivního motorického tréninku a zrcadlové terapie. Zde nyní hovoříme i jiném přístupu.

Sponzorováno

Když přemýšlíte o tradiční rehabilitaci, co vás napadne? Je to nuda! Přirozeně se opakuje a tato opakování časem snižuje motivaci pacientů. Navíc to vyžaduje (alespoň!) jednoho terapeuta, který pracuje 1:1 s pacientem, což zvyšuje potřebu zdrojů, a tím i náklady na systém zdravotní péče. Navíc neposkytuje objektivní data a možnost sledovat, jakou část terapie pacienti absolvují doma.

Vědci hledají nové metodiky, jak zlepšit a učinit motorickou rehabilitaci poutavější a účinnější. Virtuální realita (VR) se nedávno objevila jako platný doplněk konvenční terapie začleněním rehabilitačních strategií do nového a nízkonákladového přístupu. Terapie založená na VR může poskytnout pozitivní zkušenost s učením a být poutavá a motivující.

Pomocí terapie založené na virtuální realitě lze úkoly přizpůsobit potřebám pacientů pomocí napodobování nebo činností podobných videohrám. Výhodou virtuální reality je, že možnosti jsou v podstatě nekonečné. Virtuální prostředí lze přizpůsobit navržením úkolů, které odpovídají kognitivním a fyzickým poruchám jednotlivce, což je zásadní pro maximalizaci reorganizace mozku a reaktivaci těch mozkových oblastí, které se podílejí na motorickém plánování, učení a provádění, stejně jako pro udržení zapojení.

Výzkumníci z University of South Carolina kombinují principy VR a Brain Computer Interface (BCI) k léčbě pacientů s chronickou mozkovou příhodou s různou úrovní motorického postižení. Jejich multimodální přístup využívá virtuální realitu k tomu, aby pacientům ukázal avatary jejich horních končetin; poté zkombinujte mozkové (elektroencefalografie nebo EEG) a svalové (elektromyografie nebo EMG) senzory a signály k vizualizaci jejich pokusu o pohyb k provedení předloženého úkolu. Postupem času se ukázalo, že to zlepšuje motorickou představivost pacientů (jejich schopnost představovat si a plánovat pohyby), znovu zapojuje motorické okruhy a zlepšuje obnovu motorických funkcí horních končetin.

Terapie zprostředkovaná VR také přinesla významné zlepšení v rehabilitaci chůze po mrtvici. Intervence VR pro přeškolení chůze často zahrnují tréninkové systémy na běžeckém pásu v kombinaci s obrazovkou nebo zařízením namontovaným na hlavě pro vytvoření pohlcujícího prostředí. Ke sledování pokroku v kinematice, dynamice pohybu a svalové aktivaci se používají také další biosenzory, jako jsou inerciální měřicí jednotky (IMU), senzory síly a senzory EMG. Vizualizace těchto parametrů v reálném čase umožňuje terapeutům poskytovat pacientům včasnou zpětnou vazbu o postupu a kvalitě úkolů, které vykonávají, a dává jim tak příležitost pochopit a opravit možné chyby.

Přizpůsobitelné prostředí navíc umožňuje terapeutům navrhovat duální úkoly a neočekávané situace, takže se pacienti mohou během chůze znovu naučit přizpůsobovat se změnám prostředí. Výsledky ukázaly, že pacienti trénovaní VR mohou efektivněji zvýšit rychlost chůze, jak to vyžaduje úkol, ve srovnání s pacienty, kteří podstoupili tradiční rehabilitaci. Cvičením dokážou lépe přizpůsobit chůzi s ohledem na změnu okolního prostředí.

Sponzorováno

Takže virtuální realita ve fyzioterapii a rehabilitaci je hudba budounosti.

Kde ještě virtuální realita pomáhá?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva