Sponzorováno

Pokožka kolem očí – jak se o ni starat? 4.75/5 (24)

Pokožka kolem očí ocení i jemnou masáž.

Pokožka kolem očí ocení i jemnou masáž.

Požádali jsme jednoho nadšence péče o pleť ať sdílí své tipy pro péči o pokožku kolem očí. Nadšeně souhlasil. A my jsme rádi. Můžete si tak nyní přečíst článek na toto téma.

I když to asi neradi slyšíte, pokožka kolem očí je jednou z částí vašeho těla, která může vykazovat nejčasnější známky předčasného stárnutí – zejména pak bez řádné péče. Přemýšleli jste někdy proč?

Za prvé, kůže kolem očí je tenčí a jemnější než kůže na jiných částech těla. A protože vaše oči fungují prakticky bez odpočinku po celý den, od mrkání až po vyjádření vašich emocí, toto samo o sobě může způsobit předčasné stárnutí.

Navíc jsou zde genetické důvody, ultrafialové (UV) paprsky, externí stresory a životní styl – ty také mohou také způsobit, že kůže kolem očí bude dříve vypadat starší. Ale máme i dobrou zprávu. Bez ohledu na to, jak jste staří, nikdy není příliš brzy ani pozdě, abyste si pokožce kolem očí mohli dát vše, co si zaslouží.

Časté problémy v oblasti očí jsou:

Shrnuli jsme několik tipů, jak se starat o pokožku kolem očí, pod které se můžeme podepsat. Podívejte se na ně níže a přidejte je do své každodenní rutiny.

1. Zvlhčujte a hydratujte

Hydratování pleti je jedním z těch podceňovaných kroků, které jsou často na okraji našeho zájmu, ale nemělo by to tak být. Představte si naši kůži jako hrozny. Když ztratí vodu, začne se zmenšovat a mohou se objevit vrásky a linie.

Ale jakmile dáte tuto vodu zpět, může to pomoci potenciálně snížit výskyt linek a vrásek. Tytéž zákony platí pro vaši pleť v okolí očí. Protože jí takřka chybí olejové žlázy (které přivádí přirozenou hydrataci na kůži), může být náchylnější k suchosti.

Mezi nejčastěji kladené otázky v rámci hydratace této části obličeje je, zda můžete použít hydratační krém i na obličej kolem očí. Odpověď je ano. Pokud nedráždí vaše oči a neposkytuje dostatečné množství vlhkosti, je dobrý. Pokud cítíte dráždění, tak krém obsahuje nějaké dráždivé látky a používat byste ho rozhodně neměli.

Mějte však na paměti, že vzhledem k tomu, že kůže kolem očí je velmi tenká, může být citlivá i na běžný krém na obličej. Pokud máte pocit, bodavý pocit, nebo jsou vaše oči červené a slzí, vyhněte se pravidelnému použití tohoto hydratačního krému, a místo toho investujte do očního krému – ten je pro tuto oblast speciálně navržen.

Oční krémy obsahují přísady, u nichž je méně pravděpodobné, že budou mít nějaký negativní vliv na vaše oči, ale obsahují dostatek účinných látek, které mohou pomoci snížit vzhled vrásek a jemných linií.

Pamatujte, že je potřeba hydratovat pleť nejen zvenku pomocí krémů, ale také zevnitř. Takže pijte čistou vodu. Nepijte sladké limonády a podobně. Ty vaše tělo spíše zanáší. Pijte čistou vodu.

2. Kontrolujte přísady v krému

Když pátráte po dobrém očním krému, je důležité vědět, které složky hledat na základě toho, co se snažíte léčit. Níže naleznete složky, které vám na základě vašeho zájmu doporučujeme hledat:

Pro jemné linky v oblasti okolo očí

Kromě hydratačních zvlhčujících látek, které se používají ke snížení ztráty vlhkosti, hledejte přísady, které poskytují okamžitý „baculatý“ efekt. Hledejte tedy složky, které byly spojeny se stimulující produkcí kolagenu. Jsou to:

 • retinoid (na předpis)
 • retinol
 • derivát vitaminu A
 • peptidy
 • růstové faktory (to jsou látky, které navozují růst organismu nebo jeho části. Dokáží také zvyšovat počty buněk (tzv. proliferace buněk) nebo nějaké nové vytvářet)

Na hyperpigmentaci (tmavé kruhy)

Chcete-li bojovat proti hyperpigmentaci (tmavé kruhy) způsobené UV paprsky slunce, zaměřte se na následující složky:

Při otoku

Lék na oteklé oči může být snadný (někdy) – je to dostatek spánku nebo pití dostatečného množství vody. Ale pokud jde o složky péče o pleť, následující mohou pomoci snížit otok:

 • kofein
 • zelený čaj a kávové bobule polyfenoly
 • dipeptid-2
 • vrbovka

Pro obecné řešení pleti kolem očí

Pro obecnější ošetření pokožky kolem očí hledejte antioxidanty. Tyto silné složky pomáhají odstraňovat volné radikály v kůži, které jsou uvolňovány díky UV záření, kouření a polutantům (znečištění v okolí). Kromě toho mohou také pomoci brzdit proces stárnutí.

Sponzorováno

Hledejte následující složky krémů:

 • vitamín C
 • vitamín E
 • zelený čaj
 • vitamin B-3 (niacinamid)

3. Při péči o pokožku v této oblasti buďte extra opatrní a jemní, vždy

Je důležité být šetrný, např. u žen při odstraňování očního make-upu, nebo při aplikaci produktů na pokožku kolem očí. Jak jsme zmínili výše, kůže pod očima je velmi tenká. Díky tomu může velký tlak a namáhání díky našim každodenním činnostem potenciál přispět k mimořádně jemným liniím. Na to vždy myslete. Níže je uvedeno několik tipů, jak být šetrnější při běžné péči o pleť v této náchylné oblasti.

Když odstraňujete make-up:

 • Použijte svůj oblíbený odstraňovač očního make-upu na vatový tampon nebo bavlněný hadřík.
 • Zatlačte jemně na kůži.
 • Pomalu a jemně táhněte tampon po pokožce směrem ven.
 • Opakujte, dokud nebude make-up zcela odstraněn.

Při použití různých produktů v oblasti kolem očí:

 • Aplikujte produkt na prst malíčku.
 • Naneste kolem očí, použijte jemný krouživý pohyb. Nezapomeňte na horní víčko.
 • Opakujte, dokud se produkt zcela nevstřebá do kůže.

4. Ochrana před sluncem je fakt nutností

Ochrana před sluncem může hrát velkou (zásadní!) roli v procesu stárnutí pleti a může vést k tomu, že kůže pod očima tmavne. A to nechcete. Širokospektrální opalovací krém je skutečně nepostradatelnou součástí každé péče o pleť a měl by být aplikován takřka každý den. I když to venku vypadá ponuře, paprsky UVA mohou stále způsobit poškození na pleti.

Nezapomeňte také na horní víčko! I tam je vaše kůže. To je jedna z nejvíce přehlížených oblastí, pokud jde o použití opalovacího krému.

Zvažte také investování do kvalitních slunečních brýlí, které nabízí ochranu proti UV záření. Ty mohu pomoci chránit nejen oči samotné, ale také kůži kolem nich před nežádoucími UVA a UVB paprsky.

5. Dopřejte si masáž

Pokud si všimnete, že občas máte oteklé oči, zejména pak, když jste unaveni nebo nespíte dobře, může pomoci i jednoduchá masáž.

Oteklé oči mohou být také dány geneticky, ale také než některé genetické faktory mohou hrát roli – například retence tekutin. Může to být také způsobeno jídlem s vysokým obsahem soli, nedostatkem spánku nebo dokonce i přemírou spánkem.

Masáž pod očima může pomoci zlepšit krevní oběh kolem nich. Mírný tlak masáže může pomoci vyplavit přebytečnou tekutinu v této oblasti. A pokud můžete investovat trochu peněz, může vám taková chladící maska kolem očí (dá se koupit) také pomoci uvolnit napětí v této oblasti a snížit otok.

Samozřejmě masírujte oblast očí jemně, to snad nemusíme připomínat.

6. Spěte, dobře jezte, cvičte

Pokud jde o změnu životního stylu a ochranu pokožky kolem očí, jsme velkým zastáncem toho, že co ukazuje na vnější straně pokožky, je obraz toho, co se děje uvnitř. Proto hodně dbejte na 3 praktiky v oblasti životního stylu:

 • hodně spěte (prostě normálně, kolem 6-8 hodin denně)
 • cvičte (ke zlepšení krevního oběhu)
 • snažte se dodržovat zdravou výživu

Pokud nebudete mít dostatek spánku nebo cvičení, budete nejen více unaveni, ale pokožka kolem vašich očí bude tmavší, bujnější a bude vypadat „nezdravě“. A to nechcete.

Co se týče potravin, zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem draslíku, jako jsou banány. Důležité je také pití dostatečného množství vody každý den.

Pokud kouříte, a chcete přestat, máte další důvod: předčasná tvorba vrásek. Kouření může urychlit normální proces stárnutí tím, že sníží průtok krve do pokožky a poškodí hladinu kolagenu a elastinu, což přispívá k pevnosti a pružnosti vaší pleti. Zejména pokožka kolem očí bude vypadat nezdravě a bledě. A vy budete vypadat o poznání starší.

7. Moderní cesty

Prevence by v tomto směru měla být vždy vaší první volbou, zejména pokud máte méně než 30 let. Ale genetika a váš věk mohou pracovat proti vám. Pokud narazíte na místo, kde místní léčba prostě nefunguje, existuje celá řada nechirurgických možností. Například tyto:

Laserový resurfacing

Laserový resurfacing je účinná metoda, která slouží k odstranění či redukci pigmentace, vrásek, rozšířených pórů a jizviček po akné. Tato metoda pomáhá řešit jemné a hluboké vrásky, poruchy pigmentace, jizvy a nerovnosti povrchu kůže, příznaky stárnutí kůže v důsledku opalování.

Botox

S jeho pomocí můžete vhodně korigovat třeba i vějířky kolem očí.

Tyto postupy mohou pomoci – při správném provedení vám dodají mladší vzhled. Ale pozor, výsledek těchto metod není nezbytně trvalý, zvažte nejprve konzultaci s lékařem. Pomůže vám s rozhodnutím, zda je to pro vás ta správná volba.

A pár slov na závěr

Existuje hodně různých způsobů, jak dát tolik potřebnou lásku pokožce kolem vašich očí. Od zvlhčování a ochrany před slunečním zářením až po spánek – pokud si všechny zmíněné body ze článku implementujete do své denní rutiny, stačí pomalu jen jeden po druhém, může vám to pomoci na cestě ke zlepšení pokožky kolem očí.

Sponzorováno

A co vy? Jak se o pleť kolem očí staráte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si o pokožce ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva