Sponzorováno

Mytí obličeje studenou vodou – je to správný krok? 4.78/5 (9)

Proč si mýt obličej studenou vodou? Existuje hodně důvodů.

Proč si mýt obličej studenou vodou? Existuje hodně důvodů.

Že je pravidelné, každodenní čištění obličeje základním stavebním kamenem v péči o krásnou pleť, to je známá věc. Často však podléháme nejnovějším trendům, zaručeně zázračným krémům, které na nás z televizních obrazovek křičí, že právě díky nim budeme vypadat mladě až do smrti. A mnohdy možná i potom.

Ale když si představíme, jak asi vypadá naše typické ráno, co patří mezi první kroky? A rozhodně nemyslíme šálek kávy. Naše první kroky zřejmě ve většině případů míří do koupelny, kde si alespoň letmo opláchneme obličej. A teď ruku na srdce – kdo z nás k tomu použije studenou vodu? A ta má přitom tolik výhod.

Benefity studené vody pro naši pleť

Když se na chvíli oprostíme od představy, že mytí obličeje ledovou vodou po ránu je šok, co probere snad každého, měli bychom znát i benefity, které to přináší. Možná jste o tom dosud neslyšeli, ale mytí obličeje studenou vodou ovlivňuje pokožku mnoha pozitivními způsoby.

Už žádné pupínky

Jednou z hlavních výhod, pro které stojí za to to vyzkoušet je například prevence akné. Přitom akné zdaleka nepostihuje jen mladší ročníky, jak se mnohdy můžeme domnívat. Pravdou je, že toto chronické onemocnění kůže zasahuje miliony a miliony lidí po celém světě, přičemž mu absolutně nezáleží na věku ani pohlaví. Jak se ho jednoduše zbavit a neutratit přitom majlant za nejrůznější preparáty?

Je to úplně snadné – ponořte si tvář do nádoby se studenou vodou a několika kostkami ledu. Nejen, že se báječně osvěžíte zejména při tropických teplotách, ale chladná voda také zbaví únavy. Na tuto metodu přísahají i dermatologové, kteří připouštějí, že pokud se provádí pravidelně, přispívá ke zvýšení odolnosti pleti, snižuje začervenání kůže a podstatně oddaluje tvorbu vrásek.

Pryč s černými tečkami

K rozvoji černých teček přispívají také nevhodně zvolené zkrášlující produkty, nadměrné opalování nebo kouření. I zde se však nabízí snadná pomoc, úplně stejná jako v předchozím případě. Nalijeme studenou vodu do větší nádoby, přihodíme pár kostek ledu, a se zadrženým dechem do ní ponoříme obličej na pár minut. Pokožka se téměř okamžitě stane pružnější, přičemž zmizí nadměrný maz a póry se o něco zmenší.

Tmavé kruhy pod očima

Kůže pod očima je velmi tenká, protože nemá obvyklou vrstvu tukové tkáně jako jiné části obličeje. Navíc je protkána malými cévkami a lymfatickými žlázami, a pokud tělo postrádá kyslík nebo tekutiny, proudí tudy krev pomaleji a je tmavší. Cévy jsou tak přes tenkou kůži viditelnější než obvykle. Mohou mít také i jiné příčiny, od dědičnosti přes alergii až po špatnou životosprávu nebo nedostatek spánku. Na vině je také často konzumace alkoholu, ale i dehydratace. Pravidelné používání chladné vody však pomůže zatočit i s tímto kosmetickým nedostatkem. Tmavé kruhy pod očima mohou být díky studené vodě opravdu o mnoho méně viditelnější.

Jak to funguje

Používání studené vody stimuluje krevní oběh, a tím dochází k tomu, že toxiny jsou transportovány účinněji a jejich vypuzování z těla přes kapiláry je tak usnadněno. Zatímco horká voda otevírá póry, studená voda je naopak uzavírá. To je pro pokožku přínosné z mnoha důvodů, zejména pro snížení zlepšení vzhledu pórů a celkového vzhledu pokožky obličeje. Například horká voda z pokožky odstraňuje přirozenou mastnotu a oleje, které ji vyživují a chrání. To může ve finále paradoxně způsobit větší produkci mazu a pokožka tak bude naopak ještě mastnější. Studená voda je však prospěšná i pro suchou nebo na akné náchylnou pokožku právě pro její schopnost udržovat správnou hladinu hydratace.

Sponzorováno

Studená nebo horká voda

Vzhledem k tomu, že studená voda póry spíše stahuje, mohou se bakterie a nečistoty zachytit a neodstraní se tak snadno jako použití teplé vody. Na to ale existuje jednoduché doporučení – ideální je umýt si nejprve obličej vlažnou vodou, aby došlo k odstranění veškerého make-upu a nečistot a celý proces čištění pleti pak zakončit opláchnutím studené vody. Ta stáhne póry, podpoří krevní oběh a pokožka bude vypadat zářivěji. Pokud bychom myli obličej vždy pouze studenou vodou, pokožka se důkladně nevyčistí, a to by mohlo vést k ucpání pórů a vyrážkám. Navíc je velmi pravděpodobně mnoho produktů, které používáte v péči o pleť navrženo pro použití s vlažnou vodou. Pokud namísto horké vody použijeme vlažnou vodu, podpoříme tak jejich účinky a vstřebávání do pleti.

Shrnuto a podtrženo – aneb jak se v tom vyznat

Mytí obličeje studenou vodou zlepšuje průtok krve, tím i celkové prokrvení pleti a její lepší vzhled, pokožka září. Zvýšený průtok krve zase poskytuje pokožce lepší ochranu před volnými radikály i celkovým znečištěním. Protože se však přebytečné oleje nerozpouštějí ve studené vodě, nebude váš obličej tak čistý, jak by mohl být. Proto je lepší variantou, při čištění pleti využít nejprve vlažnou vodu.

Je však důležité myslet i na to, že velký rozdíl mezi teplotami, například při použití hodně teplé a hned poté naopak velmi studené vody může vést k poškození malých kapilár, které vedou pod kůži. Není tedy vhodné, aby mezi teplotami vody byl příliš velký rozdíl. Použití vlažné vody je také vhodné také pro ty, kteří studenou koupel obličeje zrovna neocení. I používání vlažné vody pomáhá pokožce zůstat zdravou a hydratovanou.

Studená voda funguje také skvěle jako krém proti vráskám. Tónuje pokožku, takže vypadá svěží a mladší. Pokud budete studenou vodu používat pravidelně zpomalí se tím proces stárnutí a napomůže k vyplnění vrásek ve tváři.

Studená voda také pomůže zbavit se škodlivých účinků slunečních paprsků, právě pro svou schopnost uzavírat póry. Ty se otevírají vždy, když je pokožka vystavena škodlivým slunečním paprskům. Používání studené vody tak má jednoznačně velké benefity, které by neměly zůstat opomíjeny.

Myslete na ně při své pravidelné očistě. A jak často ji provádět? I zde platí všeho s mírou. Ideální stav je mytí 2x denně. Při častějším mytí odstraníte i prospěšný maz, který pokožku regeneruje a omlazuje, naopak nedůsledné čištění a vynechávání ranního či večerního mytí vede k ucpávání pórů, podrážděné a nezdravé pokožce. Zlaté pravidlo tedy zní: myjte si obličej dvakrát denně.

Sponzorováno

A co vy? Myjete si obličej studenou vodou? Budeme moc rádi za vaše příspěvky v komentářích pod článkem.

Přečtěte si na toto téma

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva