Sponzorováno

Suchá pokožka na obličeji – vše co byste měli vědět + recepty 4.7/5 (20)

Suchá pokožka na obličeji není nic příjemného. Jak na ni?

Suchá pokožka na obličeji není nic příjemného. Jak na ni?

Pokud je pokožka na tváři suchá, může hodně svědit a mohou se na ni tvořit šupinky. A navíc můžete mít nepříjemné pocity. Někdy může suchá pokožka na obličeji i bolet. Mezi další příznaky suché kůže na obličeji patří:

 • odlupování kůže
 • zarudnutí pokožky
 • popelavý vzhled (zejména u těch, kteří mají tmavší pleť)
 • je hrubá na dotek
 • někdy krvácí

Suchou pokožku lze obecně léčit úpravou své péče o pleť nebo změnou některých faktorů prostředí. Někdy je suchá kůže známkou nějakého jiného zdravotního problému, který by měl léčit lékař.

Jak se můžete zbavit suché kůže na obličeji?

Než začnete na obličej nanášet nějakou kosmetiku, zpomalte. Existuje několik věcí, které vám mohou pomoci zmírnit suchost pokožky na obličeji. Většina z nich je velmi jednoduchá, tak proč je nevyzkoušet.

Upravte si teplotu vody, kdy sprchu

Pokud můžete, omezte teplé, horké sprchování – dejte si raději vlažnou sprchu. Horká voda totiž může pokožku vysušit odstraněním přirozeně se vyskytujících pleťových olejů (mazu).

Je také užitečné snížit čas strávený ve sprše na pět až deset minut. Tím se vyhnete zbytečnému vystavení vodě, která může zanechat suchou pokožku (sušší než předtím, než jste do sprchy či vany skočili.

Vyhněte se sprchování nebo koupání více než jednou denně, protože to může stav suché pokožky na obličeji zhoršit.

Obličej si umývejte jemně

Při výběru přípravků pro mytí obličeje byste se měli vyhnout mýdlům a čisticím prostředkům, které obsahují silné přísady jako alkohol, retinoidy nebo alfa hydroxy kyseliny. Tyto zbytečné složky mohou pokožku vysušit a způsobit její podráždění nebo zánět. Existuje mnoho jemných a zvlhčujících mýdel bez vůní, které můžete místo toho vyzkoušet.

Měli byste hledat jednu nebo více následujících složek, které uchovávají v pokožce vlhkost:

Syndety jsou syntetické detergenty (z ang. Synthetic Detergent). Jejich základem jsou syntetické povrchově aktivní látky a jejich výroba nespočívá ve zmýdelnění. Vyznačují se neutrálním nebo slabě kyselým pH, jsou proto na pokožce dobře snášeny (dokonce jsou vhodné i pro citlivou, dětskou, problematickou pleť).

Měli byste být také dostatečně opatrní a jemní, když aplikujete mýdla nebo čisticí prostředky na svůj obličej. Nedrhněte, nebuďte hrubí. Použijte jen špičky prstů a jemně si otřete obličej místo použití abrazivnější houby nebo žínky. Snažte se nepoškrábat kůži na obličeji, protože to může způsobit zbytečné podráždění a další problémy.

Vyhněte se také mytí obličeje několikrát denně. Pokud na obličeji bojujete se suchou pokožkou, je pro vás vhodné umýt si obličej pouze v noci. To vám po dlouhém dni sběru nečistot vyčistí obličej a zabrání, abyste z kůže odstranili potřebné oleje.

Také pokožku moc často nezatěžujte peelingem (exfoliací, což je proces odstraňování vrchní vrstvy odumřelých buněk z povrchu obličeje nebo pokožky těla. Maximálně tak jen jednou týdně. To může snížit podráždění spojené s drsným a nepatřičným chováním se k pokožce na obličeji.

Použijte hydratační krém

Najděte si hydratační krém, který funguje pro vaši pokožku a pravidelně ho užívejte, zejména po sprše. Aplikace v tomto okamžiku může pomoci vaší pleti udržet vlhkost.

Váš obličejový krém by měl být bez vůně a alkoholu, protože tyto agresivní látky mohou způsobit zbytečné podráždění. Zkusit určitě můžete také hydratační krém, který v sobě obsahuje opalovací krém na ochranu před vystavením slunečnímu záření. Hledejte krémy, které pomáhají zadržovat vodu v kůži.

Chcete-li obnovit vlhkost, vyberte si těžší hydratační krém na bázi oleje obsahující složky, které pomáhají udržet hydrataci pleti. Výrobky na bázi vazelíny (Petrolatum) jsou nejlepší pro suchou nebo popraskanou pokožku. Mají větší sílu než krémy a jsou účinnější při prevenci odpařování vlkosti z kůže.

Balzám na rty může pomoci zmírnit suché nebo popraskané rty. Balzám na rty by měl obsahovat vazelínu nebo minerální olej. Ujistěte se, že se cítíte dobře, když balzám aplikujete a že nezpůsobí brnění rtů. Pokud ano, zkuste jiný výrobek, tento vám nesedí.

Oblečte se – vhodně

Vystavení chladnému počasí může zhoršit suchou pokožku. Zkuste si svazovat šátek či šálu kolem obličeje, pokud je mrazivé počasí, je to jedno z preventivních opatření proti suché kůži. Mějte však na paměti, že vaše pokožka může reagovat na materiály v šátku a čisticí prostředky, které používáte k jeho vyprání.

Vyhněte se hrubým, škrábaným látkám. Prací prostředek, který doma používáte, by měl být hypoalergenní a bez barviv a vůní. Prací prostředek pro citlivou pokožku můžete považovat za bezpečný.

Vyzkoušejte doma zvlhčovač

Nízká vlhkost vzduchu může být také docela důležitým faktorem při vysoušení pokožky. Použijte zvlhčovač vzduchu v místnostech, kde trávíte nejvíce času. Přidání vlhkosti do vzduchu může zabránit vysychání pokožky.

Proč vlastně vzniká suchá pokožka na obličeji?

Vysychání nastává, když vaše pokožka nemá dostatek vody nebo oleje. Suchá kůže může postihnout kohokoliv kdykoliv. Můžete mít suchou pokožku celoročně nebo jen v chladných měsících, kdy teploty klesají a vlhkost klesá.

Také můžete pozorovat suchou pokožku, když:

Sponzorováno

 • cestujete a jste v suchém podnebí
 • přijdete do styku s chlorem v bazénu
 • dochází k nadměrnému vystavení slunečnímu záření

Suchá kůže může být až tak silná, že vaše pokožka praskne. Prasklá kůže může umožnit bakteriím vstup do těla a způsobit infekci. Pokud máte podezření, že máte infekci, měli byste se poradit se svým lékařem. Není to nic příjemného a často ji nevyřešíte sami doma.

Příznaky infekce jsou:

 • zarudnutí v daném místě
 • místo je teplé
 • objevuje se hnis, puchýře
 • vyrážka
 • horečka

Kdy už navštívit lékaře

Snaha o základní léčbu suché pokožky na obličeji by měla zmírnit vaše příznaky. Kontaktujte svého lékaře, pokud:

 • vždy po pravidelné péči o pleť máte suchou pokožku
 • máte podezření, že máte infekci z popraskané kůže
 • myslíte, že můžete mít nějaké vážnější poškození kůže

Mezi stavy, které se zdají být mírné a máte při nich zpočátku jen trochu suchou pokožkou, ale vyžadují později vyžadují odbornější, hloubkovou léčbu, patří:

Lékař vám může doporučit léčbu suché pokožky na obličeji i pomocí léků na předpis. Tato ošetření může zahrnovat různé krémy, jako je kortikosteroidy, nebo orální léky, jako jsou imunitní modulátory. Váš lékař pravděpodobně doporučí tyto léky v kombinaci s rutinní péčí o pleť.

Jak zabránit suché pokožce na obličeji – prevence

Abyste zabránili budoucí suchosti pleti na pokožky, zkuste dodržovat následující rady:

 • Myjte si obličej 1x denně jemným čistícím prostředkem a vlažnou vodou.
 • Vybírejte si produkty péče o pleť vhodné pro váš typ pleti – na mastnou, suchou nebo kombinované.
 • Chraňte svou pokožku před sluncem použitím širokoúhlého opalovacího krému s SPF 30 nebo vyšším.
 • Po sprchování nebo koupání naneste pleťové mléko, abyste zamkli v pokožce vlhkost.
 • Použijte vazelínu k hydrataci suché kůže.
 • Pokud máte suchou pokožku v určitém ročním období, například při chladném počasí, ujistěte se, že jste zlepšili v tomto období svou péči o pleť. V některých obdobích roku může být nutné změnit kosmetiku, aby se zabránilo suchému obličeji.

Domácí recepty na suchý obličej

Můžete také vyzkoušet tyto přírodní prostředky na suchou pokožku na obličeji. Mohou vám opravdu pomoci, jako už mnoha lidem.

1. Použijte olivový olej, aby se uklidnila suchá pokožka

Skvělý přírodní olej, který se používá, je olivový olej – ten vlastně funguje jako přírodní čistící a hydratační krém. Jednoduše si vmasírujte olej do kůže a přehoďte na obličej teplou vlhkou tkaninu, nějaký ručník nebo utěrku (čistou!). Mějte ji tam tak dlouho, dokud se je teplá. Pak otřete přebytečný olej.

Olivový olej je dobrou volbou jako čisticí prostředek na obličej, protože neodstraňuje přirozený maz z vaší pokožky, a zároveň krásně čistí pokožku.

2. Krémová avokádová maska

Vytvoření domácí masky z avokáda je dalším přirozeným způsobem, jak zklidnit suchou pokožku na obličeji. Smíchejte měkké avokádo s lžičkou olivového oleje, můžete také přidat lžíci kvalitního medu při velmi suché pokožce. Masku naneste na obličej, nechte ji působit 15 až 20 minut a poté ji opláchněte. Vaše pokožka by měla být hydratovaná, můžete nanést váš oblíbený a odzkoušený hydratační krém.

3. Cukrový peeling

Pamatujete, co jsme si řekli o peelingu? Peeling ano, ale ne moc často. Vytvořte přirozeně hydratační exfoliační peeling smícháním olivového oleje a cukru. Smíchejte cca 1/2 šálku cukru s 2 lžíce olivového oleje. Pokud chcete, můžete také přidat esenciální olej, jako je levandulový olej, která dodává přírodní vůni a může podpořit relaxaci. Jemně třete směs po pokožce a pak ji omyjte. Nakonec použijte uklidňující hydratační krém.

Nebo máme i druhý recept. Smíchejte 2 lžíce ovesných vloček s lžící medu a trochou vody. Trochu směs zahřejte a pak ji vetřete do kůže. Můžete tuto masku použít jen k peelingu (že ji hned opláchnete), nebo ji můžete nechat na 15 až 20 minut na p0okožce jako uklidňující, hydratační masku.

4. Ovesné vločky pro uklidnění pleti

Přidání šálku ovesných vloček do teplé lázně může přirozeně rehydratovat suchou pokožku. Pěkně pomáhá pokožce udržet vlhkost z vody v lázni.

5. Obklad z mléka

Mléko má přirozené protizánětlivé vlastnosti. Obsahuje také kyselinu mléčnou, jemný, přírodní exfoliant. Doporučujeme používat tyto obklady na vaši pleť po dobu 5 až 10 minut. Jsou obzvláště užitečné pro podrážděnou pokožku, která je také svědivá. Ale pozor, kyselina mléčná může podráždit popraskanou kůži, používejte v tomto případě velmi opatrně.

Co děláte se suchým obličejem vy? Jak se mu bráníte? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si o suché pokožce ještě můžete přečíst?

VIDEO: JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O SUCHOU PLEŤ

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva