Sponzorováno

Konzumace bylinek a zdraví – jaké má jejich konzumace benefity? 4.83/5 (12)

Konzumace bylinek a zdraví - jaké má jejich konzumace benefity?Je nespočet bylinek, které mají léčivé účinky na naše zdraví a najdeme je v přírodě od brzkého jara až do pozdního podzimu. Mnohé z nich si můžeme pěstovat doma v květináči, případně sušením nahromadit pro zimní použití. Během pobytu v přírodě nám bylinky zajišťují cenné osvěžení a pokud je umíme rozeznávat, naše tělo získá množství cenných látek. Nejznámější bylinkou, kterou můžeme zahnat žízeň pro její kyselou příchuť, je šťavel kyselý. Podobá se jetelu a roste převážně v lese. Louky jsou plné šťáv, nejosvěžující jsou ty se špičatými spodními listy. Na konzumaci je vhodné i mladé jehličí, bukové lístky a pupeny.

Jak sbírat bylinky? Sbíráme pouze rostliny, které známe

I zde platí pravidlo, že sbíráme jen ty rostliny, které známe. Vyhledáváme čistá neznečištěné místa. Vyhýbáme se okolí silnic, starým a zvadlým rostlinám. Pokud chceme rostlinu sušit, sbíráme ji během slunečného dne s co nejmenší vlhkostí vzduchu. Rostliny ukládáme do proutěného košíku, plátěných tašek, papírových sáčků. Nikdy nepoužíváme igelitové tašky. Rostlinky rychle zpracujeme, omyjeme, probereme, použijeme k jídlu nebo konzervujeme. Jsou mnohé způsoby konzervace a ty nejčastější jsou sušení, zamrazování, zavařování, nakládání do octa, oleje, cukru.

Konzumace rostlin z přírody má své výhody

V první řadě nám rostlinky přirozeným způsobem doplní minerály a stopové prvky, které se v běžné stravě nevyskytují a jsou cenným přínosem pro naše zdraví. Dalším důvodem je obohacení jídelníčku o nové chutě a sbírání rostlin vyžaduje pobyt v přírodě, který je pro zdraví důležitý.

Planě rostoucí rostliny obsahují

Alkaloidy

Dusíkaté, zpravidla heterocyklické organické látky, které vznikají při metabolismu aminokyselin. V současnosti známe asi 3000 alkaloidů u 4000 rostlinných druhů. Používají se k léčbě onemocnění a mohou vyvolávat drogovou závislost. K významných alkaloidům patří – efedrin, meskalin, nikotin, lobelin, kokain, chinin, morfin, chelidonín, johinbin, kofein, psilocybin.

Glykosidy

Jsou většinou hořké a rozpustné ve vodě a ethanolu. Vyskytují se jako barviva (anthokyany), nebo mají ochrannou funkci – antimykotika, antibiotika. Nejznámější jsou salicin (vrba), glukovanilín (koření vanilka), kumarin, amygdalin.

Flavonoidy

Barviva uplatňující se při fotesyntetických reakcích. Známe přibližně 3500 druhů flavonoidů a významné jsou pro své antioxidační účinky. Významné jsou: apigenin (heřmánek, petržel), kvercentin (chmel, čajovník česnek), kyanidin (mandle), rutin (pohanka).

Lipidy

Vyskytují se především jako oleje a jsou rozpustné v některých organických rozpouštědlech. Mají zásobní nebo stavební funkci. Dělí se na jednoduché: glyceridy, ceridy (vosky) a složené: fosfolipidy (lecitin, acetylcholin), glykolipidy (sulfolipidy se nacházejí v mořských řasách a listech některých rostlin). Pro nás nejdostupnější glyceridy se nacházejí v olejích – slunečnicový, řepkový, sezamový, lněný, konopný, kakaové máslo.

Minerální látky

Vyskytují se ve formě sloučenin a podílejí se na výstavbě tělesných tkání, podmiňují stálý osmotický tlak v tělesných tekutinách, regulují, aktivují a kontrolují metabolické procesy, použijí se jako aktivátory hormonů a enzymů. Nejvýznamnější jsou: draslík, vápník sodík, hořčík, železo, mangan, zinek, křemík.

Sacharidy

Významné zdroje energie, stavební kámen pro buňky, pletiva, mají zásobní funkci. Dělí se podle počtu molekul na monosacharidy (glukóza, fruktóza), oligosacharidy (sacharóza, maltóza), polysacharidy (škrob, glykogen, celulóza, hemicelulóza, inulin, pektin).

Vitamíny

Vitamíny jsou nezbytné pro náš život a dělí se podle rozpustnosti na dvě skupiny – vitaminy rozpustné v tucích – A, D, E, K a vitaminy rozpustné ve vodě – niacin, vitaminy skupiny B, biotin, kyselina askorbová, kyselina listová.

Třísloviny

Mají schopnost srážet bílkoviny, antibakteriální a hojivý účinek, zvyšují vstřebávání vitaminu C, snižují obsah cholesterolu v krvi a podobně. Využívají se v potravinářství, lékařství, farmaceutickém průmyslu. Třísloviny (taniny) jsou chemicky rozmanité látky, které se přirozeně vyskytují i ​​ve víně.

Sponzorováno

Léčba dýchacích orgánů

Na tyto problémy jsou vhodné prvosenky, lipový květ, list podbělu, nať pamajoránu, plicníku, fialkové a jitrocelové listy.

Správná činnost ledvin

Je důležitá pro udržení rovnováhy elektrolytů (kyselin, zásad a solí) a tekutin v organismu a při odstraňování škodlivých látek. Neměli bychom je poškozovat alkoholem a množstvím dráždivých jídel. Vhodné močopudné rostliny jsou: nať přesličky, řepíku, petržele, vřesu, popence, zlatobýlu, mochny husí, březových listů.

Srdeční a cévní problémy

Kromě správné životosprávy, eliminování stresu, vyhýbání se alkoholu a kouření, cholesterolu je vhodný vitamin C dostupný v rostlinné stravě. Nejvhodnější je čerstvé ovoce, zelenina – červený rybíz, křen, česnek, cibule, kyselé zelí. Vhodný je i petrželový kořen, plody jalovce, zabraňuje lámavosti cév. Můžeme si uvařit čaj z hlohových květů a listů, kořene a natě jehlice trnité, komonice, jmelí, třezalky, přesličky, kapsičky pastýřské, pelyňku, jahodových a mátových listů, pampelišky, česneku.

Migréna a bolesti svalů, kloubů

Při některých bolestech účinně pomáhá éterický olej z máty a levandule, kterými si jemně masírujeme čelo a spánky, vyhýbáme se očím. Vhodná je máta a mátový olej, který usnadňuje dýchání. Lístky máty dáme do skleněného poháru a zalijí se kvalitním slunečnicovým olejem. Pohár se dobře uzavře a nechá 5 dní louhovat. Olej scedíme přes plátno a lístky jemně vyždímáme.

Správná příprava čaje

Čaje nepijeme studené, vhodná je vlažná teplota, nesmí se přihřívat a skladovat. Odvar připravujeme z dřevnatých stonků a kořenů, ze semen a plodů. Vaříme od 5 do 30 minut. Zápar připravujeme z měkkých nadzemních částí – rostliny předem namočené ve vodě zalijeme vroucí vodou a necháme 5 – 15 minut louhovat a pak zápar přecedíme. Macerování je dlouhodobé loužení, směs občas promícháme. Čaje nepřipravujeme ze starých směsí, nesladíme řepným cukrem.

Použití bylinek místo soli

Bylinky a koření přidávají jídlu vynikající chuť, ale existuje stále více důkazů o tom, že jsou také prospěšné našemu zdraví. Tradiční medicína používá po staletí bylinky a koření k léčbě běžných nemocí a moderní věda nyní začíná podporovat některé z těchto teorií. Použití bylin a koření jako alternativy k soli a tuku pro ochucování jídel je prospěšné i pro naše zdraví, protože tyto látky neobsahují žádné kalorie a na rozdíl od soli nemají potenciálně škodlivé účinky, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. Ačkoli je výzkum teprve v počátcích, a v mnoha případech jsou třeba další studie pro potvrzení výsledků a doporučení pro konzumaci, není pochyb o tom, že bylinky a koření mají schopnost zlepšit naše zdraví. I když existuje několik negativních účinků a konzumace bylinek a koření je i vítaným dodatkem do mnoha pokrmů, určitě není na škodu zahrnout jejich širokou škálu do zdravého stravování.

TIP: Čínská bylinná terapie

Rychlý přehled zdravotních benefitů některých bylinek

  • Chilli papričky – urychlují metabolizmus a spalování tuků díky látce kapsaicin
  • Skořice – pomáhá udržovat stálou hladinu cukru v krvi, prohřívá tělo
  • Máta – usnadňuje a zrychluje trávení, působí proti nadýmání a křečím
  • Zázvor – zahřeje a rozproudí krev v těle, čímž zrychluje metabolizmus, pomáhá při nachlazení, nevolnostech, má protizánětlivé účinky
  • Libeček – pomáhá vylučovat žluč a trávicí šťávy, tudíž urychlí trávení
  • Bazalka – Stimuluje tvorbu žluče, funkci žaludku a našeho metabolismu vůbec, dokáže výrazně pomoci při trávení tučných a těžkých jídel. Zároveň pomáhá při plynatosti a různých katarech, žaludečních a střevních potížích. Ulevuje také při bolestech hlavy, pocitu úzkosti a nervovém vypětí, říká se, že bazalka je bylinkou dobré nálady.
  • Muškátový oříšek – skvěle zažene hlad a udrží na uzdě hormony, které mají na svědomí ukládání tuků
  • Šalvěj – snižuje hladinu cukru v krvi, pokud si dietní chybou rozbouříte žaludek, uklidní ho. Listy obsahují zejména silici s thujonem, salviole a cineolem. Tato siličná složka v malých dávkách snižuje vylučování potu, působí protizánětlivě, ve větších dávkách jedovatě. Obsahuje také třísloviny, které mají protizánětlivý a svíravý účinek. Delším skladováním silice ubývá.

A co vy? Máte rádi bylinky? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Jak pěstovat bylinky doma

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Konzumace bylinek a zdraví – jaké má jejich konzumace benefity?”

    1. Veronika napsal:

      Pěkný a naučný článek.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva