Jetel a zdraví – pro lepší trávení, vykašlávání i příznaky menopauzy 4.9/5 (20)

Sponzorováno

Čínský výzkum prokázal, že jetel obsahuje látky, které jsou schopny bojovat s určitými druhy rakovinných buněk.

Čínský výzkum prokázal, že jetel obsahuje látky, které jsou schopny bojovat s určitými druhy rakovinných buněk.

Jetel pročišťuje krev, pomáhá při kašli a chrapotu, používá se k léčbě žaludečních vředů, ekzémů, hepatitidy a mononukleózy, je také vynikající pro ženy v menopauze. Chcete se dozvědět více o této léčivé rostlince? Tak čtěte dál.

Léčivá bylinky s nafialovělými květy

Jetel zná asi každý. Vždyť koho by nezaujala svými krásnými bílými a nafialovělými květy. Najít ji není žádná věda, ale víte co v sobě tato rostlinka ukrývá?

Jetel obsahuje betakaroten, vitaminy C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12, k tomu ještě biotin, cholin, inositol a bioflavonoidy. Je bohatý na minerály jako hořčík, mangan, zinek, měď a selen. Obsahuje i estrogenní látky, takže je velmi užitečná pro ženy v menopauze. Jetel se často označuje jako „krev čistící plevel.“

Čínský výzkum prokázal, že jetel obsahuje látky, které jsou schopny bojovat s určitými druhy rakovinných buněk. Je známý i tím, že pomáhá při různých nádorových onemocněních. Jetel podporuje trávení a dosahuje výborné výsledky při léčbě žaludečních vředů. Doporučuje se také diabetikům. Je vhodný také při dýchacích potížích a kašli.

Jetel se používá v čínské medicíně a v lidovém léčitelství jsou jeho léčivé účinky známé a hojně využívané. O účincích jetele věděli již ve starověkém Řecku.

Jaké účinné látky obsahuje?

Jetel obsahuje glykosid trifolin, třísloviny, silici, organické kyseliny, flavony, vitamíny a estrogenní látky.

Využití jetele pro Vaše zdraví

Rostlina má kolem 300 druhů. Mnohé vyšlechtěné druhy se pro vynikající užitné, zejména krmné, vlastnosti pěstují velkoplošně. Nutriční vlastnosti zaručuje asparagin a další aminokyseliny.

Sponzorováno

Do salátů i omáček

Listy se přidávají do zeleninových salátů, polévek a omáček. Množství listů a délka jejich užívání musí přihlížet na estrogenní aktivitu rostliny, aby se předešlo nežádoucím účinkům. V praxi to přichází v úvahu pouze v případě pravidelné spotřeby nepřiměřeně velkého množství jetele. Naopak malé dávky ovlivňují předcházení kardiovaskulárním chorobám.

NÁŠ TIP: Krásnými květinami jetele můžete ozdobit vaše oblíbená jídla a nápoje, tím jim dodáte exotický nádech.

I na menopauzu

U žen zajišťují lehčí průběh klimakteria, jelikož je to jeden z nejbohatších zdrojů rostlinných estrogenů – izoflavonů, které vykazují antidepresivní účinek, omezují návaly horka, pocení, poruchy spánku.

TIP: Podívejte se na homeopatika na menopauzu

Desinfekční účinky jetele

Jetelová silice má dezinfekční účinky. Spolu s tříslovinou se uplatňují při poruchách trávení vyvolaném přemnožením nežádoucích střevních mikroorganismů. Stahující a dezinfekční vlastnosti se uplatňují i ​​při zánětech dutiny ústní a hrtanu. Stejně i pro venkovní použití při infikovaných kožních postiženích.

Pro lepší trávení

Příjemné organoleptické vlastnosti, jako je lahodná chuť a vůně silice, předurčují květní drogu pro zlepšení chuti k jídlu. Éterický olej přes sliznici žaludku a ostatní trávicí trubice vyvolává vydatnější vylučování trávicích šťáv.

Na vykašlávání a záněty dýchacích cest

Po vstřebání silice do krevního oběhu se převážně vylučuje dýchacími cestami. Zde se uplatní jeho dezinfekční vlastnost. Povzbuzením sliznice v hrtanu i v průduškách se vyvolá zvýšená tvorba hlenů a zlepší se jeho vykašlávání. Proto se použije také pro rychlejší léčení zánětů dýchacích cest.

Květy jetele pomohou uvolnit křeče, usnadnit vykašlávání a odvar z nich pomáhá při bronchitidě, infekcích dýchacích cest, ale i při špatném trávení.

TIP: Mrkněte na babské rady na zánět průdůšek

Kontraindikace jetele

Při užívání květní drogy v terapeutických dávkách nebyly zjištěny žádné vedlejší nepříznivé účinky. Při užívání biomasy z celé rostliny, resp. výtažků z ní, už třeba více počítat s estrogenním působením. Velikost dávek i délka jejich podávání má být pod lékařskou kontrolou. Nádor prsu nebo ženských pohlavních orgánů a také žilní trombóza i v minulosti vylučovala podávání preparátů z jetele.

TIP: Další zdravotní benefity červeného jetele

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si někdy jetel?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva