Sponzorováno

Máta peprná – vůně, které léčí – jaké má léčivé účinky? 4.84/5 (25)

Máta peprná a zdravíMáta peprná, latinsky Mentha piperita, je léčivá bylinka známá typickou mentolovou vůní, kterou určitě všichni znáte. Minimálně jako integrální přísadu mojita, bylinkových směsí či vonných olejů. Pozitivní je, že u nás roste i ve volné přírodě a její výskyt zdaleka není vzácný.

Vyhledává zejména stinné a vlhké místa, v zimních měsících na ni však natrefíte jedině v supermarketech nebo v lekárnách.

Máta a historie

Máta je známá již více než tři tisíce let, a to konkrétně v čínské medicíně, která využívala zejména účinek éterických olejů nacházejících se v lístcích rostlinky. Lidé kdysi mátu sypali i na místa odpočinku a klidu a Římané ji míchali s medem, aby jim osvěžovala dech a překryla tak pozůstatky „alkoholických orgií“.

Ženy ve starověkém Řecku si zase mentolovou mastí natírali ztuhlá ramena a nohy. Dnes je máta mimořádně oblíbená zejména v islámských zemích.

Máta peprná a léčivé účinky

Pojďme však k těm léčivým účinkům, které dělají z máty peprné takovou vzácnou bylinku. Známý a na přípravu nenáročný je mátový čaj podporující trávení a tvorbu žaludečních šťáv. Účinný je i při nadýmání a bolestech břicha. Mátová silice zmírňuje bolesti hlavy a využívá se i na inhalace proti rýmě, zánětem hrtanu a průdušek.

Máta peprná je super v létě, protože ochlazuje organismus. Pokud však holdujete nadměrné fyzické aktivitě, osvěží vás kdykoliv po cvičení, sportu, či jiné námaze. S nepříjemným zápachem z úst lze bojovat kloktadlem připraveným ze směsi z máty, heřmánku a šalvěje. Byliny třeba opatrně povařit ve vodě, pak krátce louhovat a přecedit.

Sponzorováno

Tímto odvarem si pak vyplachujte ústa několikrát denně. A pokud vás trápí bolest nohou, dopřejte si mátovou koupel. Je to super, zkuste to.

TIP: Bylinky na žaludeční nevolnost

Kvalitu příjemné mátové vůně ocení ti, jejichž dny jsou plné psychického napětí a stresu. Kouzelná bylinka vám pomůže dokonale se zrelaxovat.

Máta léčí

– Z účinných látek má největší význam silice s obsahem mentolu, dále třísloviny a organické kyseliny.
Podporuje tvorbu žaludečních šťáv.
– Zmírňuje křeče trávicí soustavy a podporuje vylučování žluče.
Potlačuje nadýmání a průjmy.
– Využívá se k inhalacím proti rýmě, zánětem hltanu a průdušek.
– Přidává se do aromatických vod, mentolových kapek a lihu, které se používají na masáže, proti bolestem hlavy a při výrobě zubních past.
– Máta zvyšuje tělesnou kondici, chuť k jídlu a posiluje celou nervovou soustavu.
Aktivizuje játra a slinivku, utišuje bolesti žlučníku a žaludku.
– Podporuje tvorbu trávicích šťáv a žluči a uvolňuje svalstvo střev.
– Pomáhá při průjmu a uvolňuje křeče v tlustém střevě. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a nemoci střev.
– Zmírňuje plynatost a nadýmání

A co vy? Jaké máte zkušenosti a mátou peprnou? Budeme moc rádi za komentáře o máte pod článkem.

A co si dále přečíst o mátě peprné?

VIDEO: Máta peprná a její blahodárné účinky

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Máta peprná – vůně, které léčí – jaké má léčivé účinky?”

  1. […] které využívaly naše babičky vzpomeneme žvýkání aromatických bylinek – například máty, petrželky či zrnka […]

  2. […] Samozřejmě, pít je třeba hlavně čistou vodu. Česko se pyšní velmi kvalitní pitnou vodou, kterou získáte z vašeho vodovodu. Velmi dobrou tekutinou výhodnou pro váš organismus jsou také ovocné šťávy, které obsahují i ​​antioxidanty, vitamíny a minerály. Odborníci také doporučují jako vhodný nápoj pro tělo čaj. Osvěžit se můžete i s vodou s citronem, limetkami nebo mátou. […]

  3. […] máta peprná – 2 hrsti čerstvých listů na ½ litru alkoholu […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva