Obsah článku
Vláknina je vlastně nestravitelná část rostlin. A existují dva druhy vlákniny, které můžeme přijímat ze stravy: rozpustná a nerozpustná. Obě jsou dobré pro naše zdraví. Pektin je forma rozpustné vlákniny, která čerpá vodu z trávicího traktu a tvoří tím jakýsi gel, což pomáhá zpomalit trávení. Nerozpustná vláknina pak slouží k tomu, aby se potraviny správně pohybovaly v trávicím systému a přidaly se do vaší stolice.
Obzvláště jablka obsahují vysoké množství pektinu. A vysoce koncentrovaný jablečný pektin přináší mnoho přínosů pro zdraví. Jablečný pektin je dostupný ve slupce a buničině čerstvých jablek (nebo si ho můžete také koupit jako výživový doplněk).
Jaké má pektin zdravotní benefity?
Podívejme se na ně:
1. Snižuje hladinu cholesterolu
Pektin může přispět ke zdravé hladině cholesterolu v těle. To bylo uvedeno ve studii publikované v časopise European Journal of Clinical Nutrition. Ve studii účastníci denně užívali 15 gramů jablečného nebo citrusového pektinu spolu s jídlem po dobu čtyř týdnů. Výsledky ukázaly, že užívání pektinu z přírodního zdroje snížilo LDL – tedy špatnou formu cholesterolu – o 7 až 10 procent. V následné studii bylo užívání 6 gramů citronového pektinu denně po dobu tří týdnů spojeno s poklesem LDL cholesterolu o 6 až 7 procent. Rozpustná vláknina pracuje na snížení cholesterolu v těle tím, že snižuje jeho množství, které se vstřebává ve střevech.
2. Může chránit před rakovinou tlustého střeva
Jíst stravu bohatou na vlákninu, jako je pektin, může být klíčem k prevenci střevních nádorů, to je výsledek studie publikované v časopise „Anti-Cancer Research“ z roku 2003. Vědci testovali účinky pektinu na lidské buňky rakoviny tlustého střeva a zjistili, že inhibují růst nádorů. Výzkumníci dospěli k závěru, že pektin, a látky vyplývající z rozpadu pektinu, mohou chránit před rakovinou tlustého střeva.
Zajímavost: Přidáváním rozpustné vlákniny do vaší stravy můžete elegantně snížit riziko srdečních onemocnění.
3. Podporuje stabilní hodnotu krevního cukru
Máte-li cukrovku, víte, že je důležité zachovat si stabilní hladinu krevního cukru. Dobrou zprávou je, že pokud jíte potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu, třeba jako je pektin, můžete tak pomoci stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Když jíte jídlo obsahující rozpustnou vlákninu, tak ta zpomaluje trávení a zpomaluje vyprazdňování žaludku. Pomáhá zpomalit, jak rychle vaše tělo absorbuje sacharidy z jídla, což udržuje hladinu cukru v krvi stabilní. Jak jednoduché.
4. Chrání proti metabolickému syndromu
Metabolický syndrom je termín, který se vztahuje na skupinu rizikových faktorů, které přispívají k srdečním onemocněním, mrtvici a vysoké hladině cukru v krvi. Rizikové faktory, které jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevního cukru, vysoké triglyceridy, vysoká hladina cholesterolu a velký obvod pasu.
Sponzorováno
Studie z května 2008 zjistila, že u potkanů, kterým byl podáván jablečný pektin, došlo ke snížení hladiny cukru v krvi, celkové hladině cholesterolu, hladin triglyceridů a byl u nich zaznamenán i úbytek hmotnosti. Snížení jednoho nebo všech těchto faktorů značně přispěje také ke snížení vysokého krevního tlaku. Výzkumníci nazývají rozdíl v profilu cholesterolu pektinových skupin jako „pozoruhodný“ a naznačují, že jablečný pektin může být opravdu jednou považován za léčbu metabolického syndromu.
5. Obecně zlepšuje střevní prostředí
Zdravý střevní trakt obsahuje jak dobré, tak špatné bakterie, přičemž optimální situace je taková, kde dobré bakterie daleko převyšují ty špatné. Úkolem střevních bakterií je pomoci nám trávit potravu, vstřebávat živiny a udržovat viry a špatné bakterie pod kontrolou. Právě zvýšený příjem jablek zlepšuje střevní prostředí – a právě jablečný pektin takto pomáhá.
6. Na vředy a boláky
Toto je spíše babská rada. Někteří lidé aplikují pektin na pokožku, aby chránili boláky a vředy (v krku apod.).
7. pro zdraví srdce
Kromě pomoci trávicímu systému se ukázalo, že jablečný pektin pomáhá s celkovým zdravím srdce. Jak už jsme v tomto článku uvedli, ve studiích jablečného pektinu bylo prokázáno, že může pomoci snížit hladinu celkového cholesterolu a hladiny triglyceridů. Může také hrát roli v řízení hladiny cukru v krvi, protože pomáhá zpomalit trávení cukrů a tuků. A právě vše toto je super pro zdraví vašeho srdce.
Zdroje pektinu v potravinách
Pektin je tedy typ viskózní dietní vlákniny. Pektin také hraje roli při normalizaci hladin lipidů v krvi, zejména cholesterolu. To vše už jsme si řekli. Ale jaké jsou nejlepší zdroje pektinu?
Džemy a želé
Pektin je průmyslově extrahován z některých druhů ovoce, který vytváří džemy a želé a byl poprvé izolován ve dvacátých letech 20. století. Slupky citrusů a jablečné výlisky jsou často používány pro jejich vysoký obsah pektinu.
Plody s vysokým obsahem pektinu
Broskve, jablka, pomeranče, grapefruit a meruňky obsahují nejvyšší množství pektinu v ovoci. Například jedna malá broskev obsahuje 0,91 gramu pektinu, 1 šálek jablečných plátků obsahuje 0,654 gramu pektinu.
Zelenina a luštěniny s vysokým obsahem pektinu
Obvykle se jedná o vlákninu, která se nalézá v zelenině a luštěninách. Mrkev má jeden z nejvyšších obsahů pektinu s 0,576 gramů na velkou mrkev. Rajčata a brambory mají také vysoký obsah pektinu. Jedno střední rajče obsahuje 0,369 gramu pektinu, zatímco střední bílý brambor obsahuje 0,639 gramů. Hrášek obsahuje jednu z nejvyšších koncentrací pektinu u luštěnin, a to 0,96 gramů na 1 šálek.
Zrna a jiné zdroje pektinu
Vzhledem ke „gelovitým vlastnostem“ pektinu je přidáván do mnoha potravin pro jejich stabilizaci. Například pektin se často používá v nealkoholických nápojích, dezertech a mléčných výrobcích. Některé druhy zrn mají hodně pektinu, jako jsou třeba kukuřičné vločky s 0,75 gramů pektinu na 1 šálek. Některé druhy chleba jsou také bohaté na pektin s 0,261 gramů pektinu na 1 plátek.
A několik zajímavostí o pektinu nakonec
- Někteří lidé používají pektin, aby zabránili otravám způsobeným olovem, stronciem a jinými těžkými kovy.
- Konzumace jablečného pektinu v čerstvém ovoci ukázala, že poskytuje větší výhody než prostřednictvím samotného výživového doplňku.
Sponzorováno
A co vy? Dbáte na příjem pektinu?
Zdroj článku a studie o pektinu
- Pectin and Pectin-Based Composite Materials: Beyond Food Texture Autor: Claudia Lara-Espinoza
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články