Sponzorováno

Léčivé jehličí – super na odvar i tinktury 4.72/5 (25)

Z jehličí stromů se často připravují silice přidávané do esenciálních olejů, sloužící k inhalaci i do koupele.

Z jehličí stromů se často připravují silice přidávané do esenciálních olejů, sloužící k inhalaci i do koupele.

Mezi léčivé rostliny patří nejen byliny, ale i stromy a keře. V následujících řádcích se dozvíte více o léčivých účincích jehličnatých stromů, které všichni známe a které běžně rostou v našich jehličnatých lesích.

Modřín opadavý a balzám z něj

Jedním z nejznámějších jehličnanů v našich lesích je Modřín opadavý. Jeho jehličí se k léčebným účelům používalo již v období Antiky. Navrtáváním kmene se získával balzám, který měl údajně léčivé účinky. Z mladých větviček a jehlic vytéká druh many, která se kdysi používala na léčení ran. Z nitra stromu zase vytéká načervenalá pryskyřice, která se v Rusku, zejména v okolí Uralu používala na čištění zubů. Dalším léčivým produktem z tohoto stromu je modřínový med. Rychle zcukernatí, což svědčí nejen o jeho kvalitě, ale i zdraví. Modřínový balzám se v současnosti používá na inhalaci při zahlenění dýchacích cest – 20-25 kapek balzámu se nakape do horké vody a inhaluje se nejlépe pod přikrývkou. Také se přidává do náplastí. Méně známá je modřínová houba, rostoucí na kmeni stromu, která má pozitivní účinky při pocení.

Zajímavost: V jedné části Slovenska se do jejich pálenky přidávají mladé výhonky modřínu, po odstátí má pálenka příznivé účinky na posílení žaludku.

Borovice lesní / vitamínový nápoj

K nejoblíbenějším jehličnanům u nás patří borovice lesní. Má sice především praktické využití v nábytkářském průmyslu a poslouží i jako vánoční stromeček či dekorace zahrady, málokdo však ví, že jehličí tohoto stromu má i léčivé účinky. Už starověcí Řekové namáčeli čerstvé borové jehlice do louhu. Takové jehličí sloužilo i na obklady bolestivých údů při revmatismu. Rozvařené jehličí se přidávalo do lázní a přikládalo na bolestivá místa. Borové silice využívali především římské ženy – jako deodorant dechu. Údajně se používal i při léčbě rakoviny. V současnosti mnozí bylinkáři sbírají na jaře mladé borovicové výhonky a připravují z nich osvěžující vitamínový nápoj. Naříznutím dřeva se získává pryskyřicový balzám, který se používá při léčbě špatně se hojících ran. Nedoporučuje se však při bolestech a zánětech vnitřních orgánů, protože je může poškodit.

Nápoj z borovice plný vitamínu C

Pokud vám chybí vitamin C a potřebujete nabrat sílu, připravte si nápoj ze zimního jehličí borovice, které obsahuje hodně vitamínu C.
Příprava: Jehličí borovice ostříháme z větvičky, důkladně ho promyjeme a ihned zalijeme chladnou převařenou vodou v poměru 1:3. Na vzduchu se totiž vitamín C velmi rychle okysličuje, takže musíme pracovat velmi rychle. Pro rychlejší vyluhování přidáme 1 čajovou lžičku kyseliny citrónové. Nápoj necháme stát asi 30 minut v porcelánové nádobě, občas zamícháme. Nesmíme jej však louhovat déle, neboť pak zhořkne. Pak ho scedíme přes několikrát přeloženou gázu (nebo sítko z umělé hmoty) a necháme stát několik hodin – dokud na dně nevznikne usazenina. Čirou tekutinu pak slijeme do láhve, uzavřeme a na 3 dny odložíme do lednice. Tento vitamínový nápoj pijeme 3x denně po půldeci. Může se pít oslazený medem, sirupem, nebo si ho můžeme nalít do slazeného čaje.

Pamatujte: U nás je však sběr ze živých stromů borovice zakázán. Sklizeň se provádí zásadně pouze z pokácených stromů.

Borovice kleč / limba olej

Odlišná od borovice lesní je borovice kleč, nazývaná také Limba, rostoucí převážně ve vysokohorském terénu. Získává se z ní tzv. Limba olej (limbový olej), účinný při kolice, závratích, bolestech zubů a uší, při hučení v uších a také při bolestivých prsou. Z jehličí borovice horské lze připravit odvar či zápar prospěšný při onemocněních dýchacích cest a na zlepšení prokrvení.

Sponzorováno

Plavuň obyčejný / tinktura

Méně známým jehličnanem je Plavuň obyčejný. Rostlina se sbírá převážně v zimě a připravuje se z ní tinktura. Jehličky se louhují v alkoholu nejméně 5 dnů, směs se ještě zředí a protřepe, dokud se nezačne používat. Slouží k natírání ran a při revmatických bolestech. Z plavuně se také vyrábí homeopatický přípravek Lycopodium. Už v 17. století se používal při retenci moči, v současnosti jej předepisují při onemocněních prostaty, písku v moči a pohlavního oparu. Podává se také při trávicích potížích, zvracení, zácpě a krvácejících hemoroidech. Pro své sedativní účinky se někdy předepisuje lidem trpícím nespavostí, strachem a úzkostí. Jeho léčivé účinky se projevují i ​​při onemocněních dýchacích cest – tlumí dráždivý kašel, bolest v hrudníku, katar i silnou bolest v krku.

Thuje či túje (Zerav západní) / mast

Posledním léčivým jehličnanem, o kterém si povíme je thuje. Sice nepatří mezi jehličnany v pravém slova smyslu, její jehličí má však také léčivé vlastnosti. Původní obyvatelé Ameriky pálili thuji, kterou pokládali za strom života. Věřili, že páchnoucí kouř vyhání démony. Zda se tak stalo není neznámo, jisté však je, že větvičky jsou léčivé. V lidem léčitelství se používají již několik let. Vyrábí se z nich mast, která pomáhá při revmatismu. Tinktura je účinná při kožních onemocněních – ekzémech, bradavic – i genitálních, stařeckých skvrnách i deformovaných nehtech. Používá se také při léčbě zánětu dutin, močového ústrojí, prostaty, kapavky i při bolestech hlavy a bolestivé menstruaci.

Využijte léčivé vlastnosti jehličí

Z jehličí stromů se často připravují silice přidávané do esenciálních olejů, sloužící k inhalaci i do koupele. Takový olej nejenže provoní místnost a osvěží ji, ale působí také uklidňujícím dojmem a navozuje atmosféru lesa. Využijte léčivé vlastnosti jehličí i vy, nasbírejte si ho a použijte například do uklidňujícího koupele nebo si vyrobte tinkturu, která se vždy hodí.

Odvar z jehličí doporučují i odborníci na přežití v divočině

Je to přírodní medicína, kterou znají severoameričtí indiáni, naše babičky i odborníci na přežití v divočině. Jehličí obsahuje zejména v zimě hodně vitaminu C, vitaminu A, také taniny, chlorofyl a silice. Odvar z jehličí prý používaly i naše babičky při problémech s průduškami a kašlem. Pili ho prý i „tuberáci“.

Na odvar je nejvhodnější borovice i rozmanité druhy smrku. U borovice se používají mladé výhonky. U smrku zase použijte jehličí. Pokud máte jedličku, bude se hodit i ta. Hotový odvar voní jako stromek samotný a je mimořádně chutný. Nezapomeňte si ho dosladit medem.

Recepty z jehličí

Jak si udělat odvar z jehličí?

Před samotnou přípravou odvaru jehličí krátce opláchněte ve studené vodě a pro lepší extrakci ho můžete posekat nadrobno. Na litr vody budete potřebovat asi 100g jehličí. Vhoďte ho do hrníčku se studenou vodou, postavte na plamen a nechte přejít varem. Po varu odstavte, nechejte chvíli odstát a můžete přecedit přes sítko. Hotový odvar má jemně oranžovou barvu, voní jako stromek samotný a je mimořádně chutný. Bonus v tmavé zimě – odvar z borovice má relaxační a antidepresivní účinky.

Tinktura ze smrkového jehličí

Smícháme 1 ml siličného oleje ze smrkového jehličí s 5 ml 90% alkoholu. Užíváme až 3x denně po 10 kapkách.

Čaj ze smrkových jehliček

Zalijeme 10 g sušených jehliček 200 ml studené vody a necháme asi 12 hodin stát. Přivedeme k varu a 10 minut zakryté vyluhujeme. Pijí se 2 šálky denně, čaj je možné osladit medem. Po týdnu léčby týden vynecháme. Čaj pomáhá při kataru dýchacích cest, chrapotu, kašli, revmatismu a nervozitě, lze ho použít i jako močopudný prostředek.

Sirup ze smrkových jehliček

V 500 ml vody krátce povaříme 1 kg čerstvých jehliček, odstavíme, zakryjeme a 1 až 2 hodiny vyluhujeme. Přecedíme a doplníme vodou do objemu 1l. Přidáme 1 kg želírovacího cukru, znovu povaříme a plníme do sklenic. Užíváme jako sladidlo, mažeme na chleba, přidáváme do čajů proti kašli a nachlazení. K celkovému posílení organismu se užívá 1 čajová lžička denně.

V extrémní situaci se může jehličí konzumovat i přímo, nerozdrcené. V každém případně příliš časté užívání může negativně ovlivnit ledviny, tak to s pitím extrémně nepřehánějte. Tak jako se vším, všeho moc škodí.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Čaj ze smrkového jehličí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva