Sponzorováno

Fialka a její účinky na zdraví 4.87/5 (38)

V lidovém léčitelství se k léčebným účelům využívá celá kvetoucí rostlina, to je nať, kořen i květiny fialky.

V lidovém léčitelství se k léčebným účelům využívá celá kvetoucí rostlina, to je nať, kořen i květiny fialky.

Fialka je známá pro své krásné zbarvení a příjemnou vůni. Pro mnohé je i symbolem jara, ale jen málokdo ví, jaké léčivé účinky v sobě tato rostlinka ukrývá.

Fialka – sympatická a milá hned na pohled

Kdo ještě nevoněl k fialce? Její příjemná nasládlá vůně, jako kdyby nám chtěla napovědět, že bychom ji měli ochutnat. Fialky rostou hlavně na jaře. Nicméně, když víte, kde máte hledat, najdete tuto chutnou jedlou rostlinu i ke konci léta. Roste hlavně na stinných místech, horských svazích, pod stromy, u plotů a zdech, na loukách a při březích řek.

Fialky a zdraví – na co ji použít

Fialky jsou bohaté na vitamin C, saponiny, flavonoidy, rutin a množství jiných prospěšných látek. Rutin obsažený ve fialkách má vynikající účinky na cévy a pomáhá chránit vitamin C před oxidací. Fialky mají močopudný účinek, používají se k léčbě dýchacích cest, bolesti v krku, kašle, chrapotu a nemocech průdušek, protože účinně pomáhají s vylučováním hlenu.

Také se požívají při migréně, při problémech s klouby a chřipce. Pro venkovní použití je můžete použít při odřeninách, ekzémech, psoriáze, vyrážkách, ale i při rakovině kůže. V kosmetickém průmyslu se jejich příznivé účinky využívají již dlouhou dobu.

O léčivých účincích fialky mluvil i nejznámější řecký lékař Hippokrates.

Pár zajímavostí o fialkách

Fialky můžete přidat do vašich oblíbených smoothies. Květiny i zeleň můžete jíst syrové, dušené, vařené nebo pečené. Můžete si z nich připravit i chutný bylinkový čaj.

Sponzorováno

Nenechte se zmást názvem fialka. Známe i jiné barvy fialek, například žluté a bílé. Fialka je dávným symbolem skromnosti, pokory, obětavosti a trpělivosti. Její fialová barva vyjadřuje duchovnost.

Náš tip:

Přidávejte zeleň i květiny do vašich oblíbených smoothie a zvýšíte jejich nutriční hodnoty. Zamrazte si květiny fialek v zásobníku ledu a dodáte vašim nápojům originální vzhled a chuť.

Kdy se tedy používá fialka?

  • onemocnění dýchacích cest
  • kašli na zředění hlenu
  • chronickém a černém kašli
  • bronchiálních katarech
  • chrapotu
  • silném zahlenění dýchacích cest
  • zmírňuje revmatické bolesti
  • bolesti hlavy a migrény
  • má močopudné vlastnosti

Fialky se suší v tenkých vrstvách ve stínu na vzdušném místě. Správně usušená si zachová původní barvu květů, ale i jejich vůni. V lidovém léčitelství se k léčebným účelům využívá celá kvetoucí rostlina, to je nať, kořen i květiny.

Fialka je vhodná na ekzém, akné i vřídky

Úhlavní nepřítel vřídků je violka trojbarevná. Antioxidační flavonoidy, které prozrazuje fialová barva lupínků, skvěle čistí pleť i krev. Díky nim fialka zatočí i s ekzémem. Problémovou pleť alespoň třikrát týdně oplachujte silnějším záparem. Připravte ho ze dvou lžic sušených bylin a půl litru vařící vody, ve které je necháte čtvrthodinu louhovat.
S akné se rozloučíme i díky fialkové tinktuře. Získáte ji z padesáti gramů rostlinky. Nasypete je do skleněné láhve a zalijete kvalitním bílým alkoholem dva centimetry nad úroveň bylinek. Směs občas promíchejte, po dvou týdnech přeceďte a denně nanášejte na problémová místa. Chcete-li znásobit její léčivý účinek, užívejte ji i vnitřně, a to dvakrát denně čajovou lžičku. Nejlepší nalačno nebo alespoň půlhodinu před jídlem.

Fialka jako jídlo…

Sponzorováno

Jíst fialku? A proč ne? Má sladkou, výraznou chuť, která se hodí k zmrzlině, salátům či jako ozdoba dezertů. Můžete ji přidat i do jarní krémové polévky. Barevné lupínky z květů můžete dát do salátů, ovocných sorbetů nebo jimi posypat dezerty.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva