Sponzorováno

Chmel a zdraví – na co je dobrý? Jaké má účinky? 4.73/5 (15)

Jak může chmel pomoci našemu zdraví?

Jak může chmel pomoci našemu zdraví?

Chmel začal být používán pro výrobu piva před mnoha staletími. Staří Řekové a Římané používali chmel jako močopudný a krev čistící prostředek. Velmi brzy však i chmel našel své uplatnění v lidovém léčitelství. Přečtěte si náš článek o tom, jak se chmel uplatňuje v léčitelství a na co je dobrý.

Využití chmele pro naše zdraví

V praxi se využívá zejména sedativní účinek drogy při nervové podrážděnosti, neklidu, nespavosti, migréně, stavech napětí a vyčerpání. Je proto vhodné si před spaním udělat chmelový čaj. Hořčiny napomáhají i vylučování žaludeční šťávy. Má i bakteriostatické účinky. Ženám pomáhá upravovat menstruační cyklus.

Chmel má široké preventivní využití, zejména v čajových směsích :

  1. jako sedativum: s třezalkou, kozlíkem, hlohem, meduňkou, hluchavkou
  2. jako afrodisiakum: s kozlíkem a mátou
  3. při menstruačních potížích: se šalvějí, květem slézu, kontryhelem, řebříčkem, hluchavkou
  4. jako pomocné antituberkulotikum: s plicníkem, konopičkou, truskavcem ptačím, přesličkou a slistem ořešáku královského
  5. jako pomocné karcerostatikum: především s měsíčkem (zevně i vnitřně), dále s kostivalem, heřmánkem, kořenem lékořice, zemědýmem a jitrocelem

Chmel také povzbuzuje chuť k jídlu.

Chmel na kůži i vlasy

Na onemocnění pokožky a vlasů, na venkovní použití ve formě záparu: 10 minut, 4 polévkové lžíce na litr vroucí vody, proplachujeme postižená místa.

Pamatujte – divoký chmel je ok

Jako základní surovina při výrobě PIVA – proto se šištice používají zejména v pivovarnictví. Tvrzení některých autorů, že divoký chmel je nepoužitelný, platí možná v pivovarnictví, ale pro léčebnou praxi se osvědčuje. Působí sice méně razantně, ale zato spolehlivě.

Jaké účinné látky ve chmelu najdete?

Šištice chmele obsahují silici, pryskyřici, třísloviny, flavonoidy, fytosteroly, éterické oleje a jiné.

Chmel je velmi zdravý i pro ženy!

Víte o tom, že chmel je zázračným pomocníkem pro všechny ženy? Ne, nemyslíme to tak, že díky chmelovému moku mají z času na čas klid od svých partnerů, ale chmel je doslova zázračným prostředkem při „ženských problémech“. Ano, častokrát mnohé domácí nepokoje vyřeší dobře vychlazené pivo, avšak ženské problémy sahají často za hranice mužského zájmu. Navíc chmel se nemusí vždy konzumovat pouze v pivu. Už dlouhá staletí je pomocníkem lékařů i bylinkářů.

Sponzorováno

Chmel obsahuje fytoestrogeny

Pro léčebné účely se používají chmelové šištice, což jsou vlastně samčí květy. Tyto obsahují různé éterické oleje, rostlinná barviva a fytoestrogeny, což jsou rostlinné hormony podobné těm v lidském těle. A právě tyto fytoestrogeny jsou vynikajícím preventivním prostředkem proti rakovině prsu, ale i prostaty a děložní sliznice.

Odborníci na základě výzkumů zařadili chmel mezi „přírodní prostředky“, které dokážou člověka ochránit před nádory. Obsahuje totiž monoterpeny a polysacharidy, které potlačují rakovinné buňky v jejich nejranějším stadiu a posilují imunitní systém.

Do boje s PMS

V domácnosti můžete na několik problémů používat chmelový čaj a odvar. Při menstruačních potížích chmel, konkrétně látka lupulin, zmírňuje problémy a stabilizuje hladinu hormonů. Spolu s ostatními složkami napomůže chmel odstranit depresivní nálady, problémy s koncentrací a duševní nevyrovnanost, která trápí mnoho žen v rámci premenstruačního syndromu. Budete potřebovat sušené chmelové šištice, z nich jednu lžičku zalijete vroucí vodou do šálku a necháte odstát deset minut. Nápoj pak třeba přecedit a pít dva krát denně po dobu menstruace.

Chmel v kosmetice

Používá se také v kosmetice – využívá hormonální účinné složky na zpomalení a oddálení stárnutí pleti. Chmelové extrakty se uplatňují v krémech, pleťových vodách, mléce pro citlivou pleť, používají se na ochablou a nečistou pokožku, jako přísada do uklidňujících se regeneračních lázní a zejména ve vlasové kosmetice ve speciálních „pivních šamponech“, které omezují lámavost vlasů a zvyšují lesk.

Chmel na dobrou noc

Chmelový čaj vás zaručeně uspí. Pro ty, co mají se spánkem a usínáním problémy, se doporučuje zalít 3 lžičky chmelových šišek čtvrtlitrech vody a nechat čtvrt hodinku louhovat. Zaručeně se vám pár minut po vypití začne dřímat, a nestihnete spočítat ani první tucet oveček.

Domácí bylinkový polštářek na usínání

Chmelové šištice pokapejte alkoholem, přidejte sušenou mátu, levanduli, mateřídoušku, růžové lupínky, nebo heřmánek a tuto směs vložte do plátěného sáčku. Sáček si položte na polštář k hlavě, zaručí vám tak dobré spaní.

A malá zajímavost na konec: Vedlejším účinkem dlouhodobého pití piva u mužů je i zvětšení prsních žláz, což je také způsobeno účinky chmele. Navíc odborníci zařadili chmel mezi přírodní prostředky, které dokáží ochránit člověka před rakovinou, a to hlavně rakovinou prsu, prostaty a děložní sliznice.

Kontraindikace – kdy chmel raději moc ne?

V běžných terapeutických dávkách nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Užívání vyšších dávek se nedoporučuje. Plesnivé šištice zapříčiňují otravu. Fytofarmaka s obsahem chmele jsou nevhodné pro těhotné a kojící ženy.

Sponzorováno

Tak co? Přesvědčili jsme vás, že chmel je zdravý?

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva