Sponzorováno

Jablečný ocet na bradavice – jak a proč použít? 4.75/5 (8)

 • Jablečný ocet se někdy používá jako domácí léčba pro odstranění bradavic. Předpokládá se, že kyselina octová obsažená v jablečném octu může pomoci zničit bradavice a zastavit jejich růst.
 • Příprava roztoku: Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 1:1, abyste vytvořili roztok. Jablečný ocet by měl mít obsah kyseliny okolo 5 %.
 • Namočení bradavice: Navlhčete bavlněnou vatovou tamponku nebo gázu do připraveného roztoku jablečného octa a přiložte ji přímo na bradavici. Ujistěte se, že tampon je dobře namočený, ale zároveň nepříliš nasáklý, aby nedocházelo k úniku roztoku na okolní zdravou kůži.
 • Přiložení obvazu: Pokud je to možné, přikryjte namočený tamponek obvazem nebo náplastí, aby se udržel na místě a zabránil se přímému kontaktu s okolní pokožkou. Tímto způsobem se jablečný ocet bude působit na bradavici po delší dobu.
 • Opakování postupu: Opakujte tento postup dvakrát až třikrát denně po dobu několika týdnů. Každý den si důkladně umyjte a osušte postiženou oblast před dalším aplikováním jablečného octa.
 • I když mnoho lidí tvrdí, že jablečný ocet pomáhá při odstranění bradavic, vědecké důkazy o účinnosti této metody nejsou jednoznačné. Pokud máte bradavice a chcete je odstranit, je nejlepší se poradit s lékařem nebo dermatologem, kteří vám mohou doporučit nejvhodnější léčbu na základě vašich individuálních potřeb.

Jablečný ocet působí silně proti mikrobům a může také pomoci proti HPV viru a jeho projevu na kůži.

Jablečný ocet působí silně proti mikrobům a může také pomoci proti HPV viru a jeho projevu na kůži.

Pro léčbu a odstranění bradavic je obecně k dispozici mnoho léčebných metod a postupů, včetně odstranění bradavice lékařem, léčba kryoterapií, léčba bradavice kyselinou salicylovou a i s pomocí různých domácích prostředků, jako je například jablečný ocet.

Bradavice jsou na dotek drsné hrbolky kůže způsobené lidským papilomavirem (HPV). Oficiálně účinnost jablečného octa při léčbě bradavic není úplně známá a existují zprávy i o rizicích a komplikacích s tímto domácím prostředkem.

V tomto článku se podíváme na to, jak by člověk mohl použít jablečný ocet na bradavice, na jeho účinnost a vedlejší účinky.

Efektivita léčby bradavice jablečným octem

V současné době neexistuje žádný oficiální vědecký výzkum, který by naznačoval, že jablečný ocet je účinná léčba bradavic.

Myšlenkou a základním kamenem této léčby je, že kyselina by měla zničit bradavičnatou tkáň podobným způsobem jako kyselina salicylová. Při vysokých koncentracích může být kyselina salicylová při léčbě bradavic opravdu moc pěkně účinná.

Obecně lze jablečný ocet použít k usmrcení některých druhů bakterií. Podle jedné studie může být ocet účinný proti běžným bakteriím, včetně Escherichia coli (E. Coli) a Salmonella. Vědci však tuto teorii s jablečným octem netestovali.

Sponzorováno

Mohou také existovat některé vedlejší účinky používání kyselých produktů na kůži, takže osoba zvažující tuto léčbu by měla postupovat opatrně. Jablečný ocet lze zakoupit v mnoha obchodech s potravinami.

Jak použít jablečný ocet na bradavice?

Při použití jablečného octa k léčbě bradavice může člověk postupovat podle těchto kroků:

 1. Vezměte si láhev jablečného octa, vatové tyčinky a kousek náplasti.
 2. Namočte vatový tampon do jablečného octa a naneste jej na oblast, kde je bradavice.
 3. Umístěte náplast přes vatový tampon a nechte jej na místě přes noc – a třeba i až 24 hodin.
 4. Vyměňte vatový tampón za čerstvý každý večer – také namočený v jablečném octu.
 5. Bradavice může nabobtnat nebo pulzovat. Kůže na bradavici může během prvních 1 až 2 dnů zčernat, což může signalizovat odumírání kožních buněk v bradavici.
 6. Bradavice může upadnout během 1 až 2 týdnů. Pokračování v používání jablečného octa několik dní poté může zabránit tomu, aby se kožní buňky, které způsobily předchozí bradavici, rozšířily i jinde.

Možné vedlejší efekty

Jablečný ocet je forma kyseliny. Obvykle je k dispozici v koncentraci 5 procent kyseliny octové.

Ačkoli je slabší než jiné kyseliny, jako je kyselina sírová a chlorovodíková, stále má potenciál způsobit chemické popáleniny a poškození kůže. Tak na to pozor.

Lidé by proto neměli aplikovat jablečný ocet na bradavice v citlivých oblastech, například na genitálie nebo obličej (na nose a podobně).

Při aplikaci jablečného octa přímo na kůži byste měli být velmi opatrní. Je pravděpodobné, že pocítíte mírné podráždění nebo pocit pálení.

Jablečný ocet byste neměli nanášet na otevřené rány nebo přímo na obličej a krk. Také nepoužívejte jablečný ocet na genitální bradavici. Tento typ bradavic je jiný a měl by být léčen lékařem.

Shrňme si to

Myšlenka, že jablečný ocet lze použít k léčbě bradavic, je už hodně vousatá. Obecně se věří, že jablečný ocet funguje na bradavice následujícími způsoby:

 • Ocet je kyselina (kyselina octová), takže při kontaktu může zabíjet některé druhy bakterií a virů.
 • Ocet pomalu ničí infikovanou kůži, což způsobuje opadávání bradavice, podobně jako funguje kyselina salicylová.
 • Podráždění kyselinami stimuluje schopnost vašeho imunitního systému bojovat s virem, který způsobil bradavici.

Sponzorováno

A co vy? Pomohl vám jablečný olej na bradavici? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva