Zlatobýl a jeho benefity pro naše zdraví 4.75/5 (8)

Sponzorováno

zlatobyl-zdraviPro tuto léčivou rostlinku jsou charakteristické zlatožluté kvítky, proto se jí často říká zlatá lodyha, zlaté koště nebo žlutí králíci.

Jaké látky zlatobýl můžeme obsahuje?

Za blahodárné účinky zlatobýlu jsou zodpovědné látky, které obsahuje, jako například prospěšné flavonoidy, rutin, třísloviny, fenolové kyseliny, hořčiny, sliz, silice a mnohé další.

Zdravotní benefity zlatobýlu

Skvělý při zánětech močového měchýře a ledvin

Zlatobýl je léčivá rostlina s všestranným využitím. Ocení ji všichni ti, kteří mají problémy se střevy, ledvinami a močovým měchýřem, protože působí jako diuretikum. Využívá se tedy při zánětech močového měchýře a ledvin, při močových kamenech a písku, včetně revmatu, dny.

Na hemeroidy i křečové žíly

Zlatobýl je dobře využitelná i při cévních problémech, hemeroidech a křečových žilách. V lidovém léčitelství se zlatobýl doporučuje i při duševních potížích, jako smutku či depresi – jestliže se tyto emoce dostatečně nezpracují, mohou se odrazit právě na zhoršené funkci ledvin. Takže při duševní zátěži je čaj ze zlatobýlu k nezaplacení. Pomoci může i při stařecké demenci.

Na detoxikaci i při dietě

Čaj ze zlatobýlu se doporučuje pít i při dietách a redukčních režimech, protože má schopnost podporovat činnost metabolismu. Zlatobýl lze použít i na detoxikaci organismu, při zvětšené prostatě, astmatu, kašli a na urychlení hojení ran.

Sponzorováno

Kde zaltobýl můžeme najít?

Zlatobýl obyčejná dorůstá do výšky až 80 cm. Poznáme ji podle zlatožlutých květů, ale třeba si dávat pozor, abychom bylinu nezaměnili s nějakou jinou (např. jedovatou). Roste na okrajích lesů, na loukách, pastvinách a pasekách. Vyhovují jí světlá a slunečná místa.

Tipy na sběr a sušení

Nejčastěji se sbírá nať zlatobýlu nebo pouze samotný květ, a to od července do října v době těsně před kvetením. Nejjednodušší je odstřihnout vrchních 30 cm natě, ideálně v odpoledních hodinách (mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou). Svazky k sobě přivážeme a sušíme otočené naopak (stoky nahoru), zavěšené ve stínu na dobře větraném místě. V případě sušení v sušičce nesmí teplota překročit 40 stupňů Celsia.

Jak zlatobýl použít?

Čaj ze zlatobýlu

Na 250 ml budeme potřebovat 1 čajovou lžičku zlatobýlu, která se zalije vroucí vodou a nechá krátce louhovat. Pije se 2 až 3krát denně před jídlem. Čaj se nedoporučuje pít dlouhodobě – ​​tedy po 3 týdnech si třeba dopřát týdenní přestávku a pak znovu v pití čaje pokračovat.

Obklad ze zlatobýlu na špatně se hojící rány a ekzémy

Obklad připravíme jako nálev – 1 až 2 polévkové lžíce sušené natě zalijeme vařící vodou, necháme 10 minut louhovat. Do vlažného nálevu namočíme vatový tampon a přikládáme na postižené místo. Tento obklad ocení i lidé s mastnou pletí a rozšířenými póry.

Mast ze zlatobýlu

Mast je stvořená pro venkovní použití při špatně se hojících ranách, kožních problémech či hemoroidech. Do 250 g horké masti vsypeme dvě velké hrsti nasekané natě zlatobýlu. Necháme krátce vzkypět a odstavíme. Mast necháme alespoň osm hodin odpočívat, pak ji zahřejeme, přecedíme přes plátno a dáme do uzavíratelné nádoby.

Kontraindikace – v jakých případech není zlatobýl vhodný?

Podobně jako většina léčivých rostlin, zlatobýl není určen pro těhotné a kojící ženy. Nesmí ji užívat ani lidé, kteří trpí nedostatečností srdce a ledvin.

Přečtěte si o Zlatobýlu také

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Autor: KENPEI – KENPEI’s photo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=398834

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva