Sponzorováno

Pelyněk a jeho účinky na naše zdraví – super na zažívání 4.89/5 (19)

Jak vám může pelyněk prospět z pohledu zdraví?

Jak vám může pelyněk prospět z pohledu zdraví?

Tato léčivá bylina je známa z mnoha důvodů. Léčí malárii, ničí rakovinné buňky a je hlavní složkou při výrobě absinthu. Má však i skoro zázračné účinky na náš trávicí systém – máte problémy s trávením, nadýmáním nebo žaludkem? Pelyněk vám určitě pomůže. Zkuste ho. Na co je tato super bylinka ještě dobrá? To rozebereme v tomto článku.

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je známá už od starověku. V čínském lidovém léčitelství se začala používat před 2000 lety. Jelikož je to bylina, můžete si ji v pohodě vypěstovat přímo doma. Je nenáročná na péči, suchomilná, má ráda světlo a teplo. Dorůstá až do výšky jednoho metru.

Kdy nám pelyněk může pomoci?

1. Pozitivní vliv na naši trávící soustavu

Pelyněk se považuje za bylinu, prospěšnou pro náš žaludek a celý trávicí trakt. Uklidňuje ho. Podporuje trávení, zmírňuje křeče, odstraňuje plynatost a nadýmání. Rovněž může pomoci při otravě potravinami. Pročišťuje tlusté střevo, zbavuje ho parazitů jako hlístice a podporuje vylučování žaludečních kyselin.

Pomáhá i při léčbě mnoha onemocnění trávicí soustavy – jater, žlučníku či dvanáctníku nebo při poruchách tvorby žaludečních kyselin. Dokáže dokonce odehnat střevní parazity. Je třeba pelyněk užívat s mírou.

2. Proti různým chorobám

Díky antibiotickým účinkům pelyněk zmírňuje horečku, bolest a jeho antiseptické účinky zase likvidují bakterie, viry a parazity. To jsou určitě benefity, kterými se nemůže pochlubit každá rostlina, kterou si ukládáme do herbáře.

3. Proti rakovině

Nejnovější studie, která byla uvedena v magazínu Life Sciences píše, že léčivá složka této bylinky dokáže zničit v kombinaci se železem, až devadesát osm procent rakovinných buněk, aniž napadla ty zdravé! Tento poznatek má prý v budoucnu kompletně změnit léčitelské postupy při zákeřné nemoci.

A případová studie publikovaná v časopise Archive of Oncology uvádí, že člověk s rakovinou hrtanu byl úspěšně léčen artesunátem, dalším extraktem z pelyňku. Po pouhých 2 měsíců od užívání artesunátu ve formě injekcí a tablet se nádor zmenšil o přibližně 70 procent!

4. Pelyněk omlazuje

Pelyněk chrání tělo a buňky před působením škodlivin a volných radikálů, takže se nemusíte obávat negativních vnějších vlivů na pokožku. Pleť tak zůstane déle chráněna a bude vypadat mladě a krásně.

5. Dodává chuť k jídlu

Na povzbuzení chuti k jídlu a při zažívacích poruchách je pelyněk super. 1 čajovou lžičku drogy zalít 1/4 litru vody a 10 min. nechat spařit, pít denně 3 šálky po jídle.

6. Super pro vaše duševní zdraví

Obsahuje speciální látky, které uvolňují svaly a nervy, takže je to dobrý nástroj k léčbě úzkosti, stresu a podporuje dobrý spánek.

Sponzorováno

7. I na malárii

Extrakt z této rostliny zvaný artemisinin se ukázal jako účinný lék na malárii. Za objev této nové léčby malárie získala v roce 2015 lékárnice Zde Youyou Nobelovu cenu za medicínu.

Jak pelyněk užívat?

Nejčastěji se pije odvar z mladých lístků a vrchních částí pelyňku. Na dva a půl deci odvaru vám stačí dvě lžíce pelyňku, kterou necháte deset minut louhovat. Seženete také její nať, pelyněk ve formě éterického esenciálního oleje, koření nebo roztoku. Mnozí nedají dopustit ani na alkohol absinth, který se vyrábí právě z pelyňku a má mentolovozelenou barvu.

Co pelyněk obsahuje?

Je toho mnoho:

  • Silice, esenciální olej s antiseptickými účinky
  • Kyselinu kávovou a galovou – antioxidanty
  • Třísloviny – antioxidanty s antibakteriálními účinky
  • Flavonoidy – chrání buňky před působením volných radikálů
  • Absintium

Jsou v souvislosti s pelyňkem nějaká zdravotní rizika?

Při konzumaci pelyňku byste si však měli dát pozor – má vedlejší účinky. Nemůže se užívat dlouhodobě, po dvou týdnech by měla následovat pauza. V opačném případě může způsobit absintinizmus – stav, doprovázený pocitem opilosti, křečemi či dokonce ztrátou vědomí.

Pokud nevíte, jak pelyněk správně užívat, raději si ji pořiďte v podobě baleného čaje z lékárny. Tam vám zkušený lékárník určitě rád poradí, jak ji konzumovat bez negativních následků.

Pro koho Pelyněk pravý není vhodný?

  • během těhotenství,
  • pro epileptiky,
  • při žaludečních vředech či gastritidě,
  • pro alergiky – pelyněk je silný alergen a pokud si nejste jisti, že na ni nemáte alergii, raději ho nekonzumujte.

Pelyňkový olej

Aplikuje se zvenčí. Působí repelentně, takže se jím můžete potřít, abyste „smrděli“ komárům a jinému obtížnému hmyzu. Rovněž se ho vyplatí nanášet na modřiny – krevní sraženiny, aby se lépe a rychleji vstřebaly.

Co ještě si o pelyňku přečíst?

VIDEO: Historie a výroba pravého absintu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva