Sponzorováno

Olej z řepky olejky (řepkový olej): do kuchyně pro zdraví 4.86/5 (7)

Olej z řepky olejky (řepkový olej): do kuchyně pro zdravíZa krále olejů je považován olivový olej, ale i náš olej ze semen řepky vyniká skvělými účinky na lidský organismus. Složením a zdravotními účinky jsou si s olivovým olejem dost podobné. Dokonce obsahuje více vitaminu E, jako jeho olivový konkurent.
Olej z řepky obsahuje sice méně nenasycených mastných kyselin jak olivový olej, zato má však velmi podobné příznivé účinky na vaše zdraví.

Obsahuje více antioxidantů

Olivový olej, známý svým skvělým složením, prohrává v obsahu antioxidantů (v podobě tokofenolu – vitamínu E) s naším řepkovým olejem. Ten ho totiž obsahuje větší množství a tak pomáhá chránit náš organismus před škodlivým účinkům volných radikálů více než olivový olej. Stejně, jako středomořská specialita, i olej z našich končin obsahuje vysoké množství prospěšné kyseliny olejové.

Olej z řepky je zdrojem Omega-3 mastných kyselin

Jako jedna z mála potravin, je olej z řepky zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Většina lidí ví o tom, že se omega-3 mastné kyseliny nacházejí v rybách, zejména v makrelách, lososech, sledě a pstruhu. Ale obsahují ji i vlašské ořechy, řepkový a sójový olej. Ty pomáhají účinně bojovat se srdečně-cévními onemocněními a předcházet jim. Dále zlepšuje naši imunitu, dokáže si poradit s nervovými poruchami a také velmi příznivě působí během těhotenství. Je také skvělý pro posílení funkce mozku a na zlepšení paměti a koncentrace.

Sponzorováno

Použití spíše na studenou kuchyni

Nejlepší řepkový olej je lisovaný za studena a používat by se měl zejména na studenou kuchyni – například do salátů. Výrobci však vědí, že oleje se ve velké míře používají pro tepelnou úpravu, a proto jej dokáží upravit tak, aby byl vhodný i na tepelnou úpravu, což je vyznačeno na obalu. Používejte proto olej na ten druh kuchyně, který je na obalu označen a na jakou je určen.

Největší mýtus – Řepkový olej je podřadné kvality

Řepkový olej pro potravinářské využití měl v minulosti skutečně špatnou kvalitu. Souviselo to s vysokým obsahem dieteticky závadné kyseliny erukové. Ta je jednou z mnoha tzv. mastných kyselin, z nichž se obecně rostlinné oleje skládají, resp. mohou skládat. Původní, značně vysoký, obsah kyseliny erukové (cca 45 %) byl však úspěšným šlechtěním v 70. letech minulého století velmi výrazně snížen. Od roku 1975 se v České republice pěstují tzv. bezerukové odrůdy řepky. Obsah kyseliny erukové v jejich oleji nesmí být podle příslušné normy vyšší, než 2 %. Reálné hodnoty se však pohybují nejčastěji na úrovni několika desetin procenta a kyselina eruková je v takto nízkém obsahu pro lidské zdraví naprosto neškodná.

Mezi odborníky na celém světě jednoznačně převládá názor, že řepkový olej je z hlediska skladby mastných kyselin a jejich vzájemného poměru jedním z nejzdravějších rostlinných olejů. Podle některých kritérií dokonce řepkový olej překonává i vysoce ceněný olej olivový (např. v obsahu nežádoucích nasycených mastných kyselin či naopak preferovaných omega 3 mastných kyselin).

A co vy? Používáte řepkový olej v kuchyni?

A dále si o řepkovém oleji přečtěte

VIDEO: Řepkový olej – olej nad zlato

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Olej z řepky olejky (řepkový olej): do kuchyně pro zdraví”

  1. […] kyselin. Jsou to nejvzácnější Omega-3, Omega-6 a Omega-9, ty najdeme i v jiných olejích: v řepkovém, slunečnicovém, sójovém, hořčicovém a olivovém. Ale jedině ve lněném oleji množství a […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva