Sponzorováno

Kumarin (Coumarin) ve skořici a jeho účinky na zdraví – jak nám může pomoci nebo ublížit? 4.8/5 (15)

  • Kumarin je chemická sloučenina vyskytující se v mnoha různých rostlinách, včetně fazole tonky či skořice cassia.
  • V minulosti se používal jako přísada do potravin a běžná přísada do vůní a kosmetiky. Jedno ze současných použití kumarinu zahrnuje syntézu antikoagulačních léků, jako je warfarin a Coumadin.
  • Bylo prokázáno, že kumarin snižuje zánět, brání hromadění lymfatické tekutiny pod kůží a zvyšuje hladinu antitrombinu, proteinu podílejícího se na srážení krve.
  • Vysoké dávky kumarinu a léků vyrobených z kumarinu však mohou způsobit poškození jater a mohou přispět ke kognitivnímu poškození a tvorbě rakoviny.
  • Přirozeně se nachází v mnoha zdrojích, včetně jahod, třešní, meruněk a zeleného čaje. Cassia skořice je jedním z nejkoncentrovanějších zdrojů kumarinu a dokonce i čajová lžička vás může snadno dostat nad denní limit této dávky.

Má sladkou chuť a příjemnou vůni – kumarin je chemická látka, která může mít při vysokém množství závažné účinky na zdraví. Ve studiích na zvířatech i na lidech byly vysoké dávky spojeny s poškozením jater, narušeným kognitivním vývojem a dokonce s tvorbou rakoviny.

Kumarin se obecně nachází v celé řadě potravin a je přirozeně přítomen v mnoha potravinách, které jsou i jinak bohaté na živiny, jako je skořice, celer, jahody a meruňky. Navíc se běžně používá při výrobě léků na ředění krve a často se přidává do vůní, parfémů i do kosmetiky.

Je tedy kumarin bezpečný? A jak si můžeme být jisti, že nepřekročíme doporučený denní limit pro kumarin? V tomto článku projdeme to, co potřebujete vědět o této trošku kontroverzní látce.

Co je ten kumarin (Coumarin)?

Kumarin je chemická sloučenina nacházející se v různých rostlinách. Má voňavou, sladkou vůni a sladkou chuť, často se přidává do vůní a kosmetiky. Používá se také jako prekurzor (látka sloužící k výrobě) antikoagulačních léků, jako je warfarin a Coumadin, které pomáhají podporovat krevní oběh a zabraňují tvorbě krevních sraženin.

Mnoho různých potravin obsahuje kumarin, ale obvykle se v nich vyskytuje ve velmi malém množství – tedy výrazně pod denní hranicí 0,05 miligramů / kilogram tělesné hmotnosti. Výjimkou je cassia skořice, která je jedním z nejkoncentrovanějších zdrojů kumarinu ve stravě. Dokonce i několik čajových lžiček cassia skořice u vás může překročit doporučený denní limit pro kumarin.

V minulosti se syntetický kumarin používal také jako potravinářská přídatná látka ke zlepšení chuti potravin. V roce 1954 však americká agentura pro potraviny a léčiva zakázala používání kumarinu jako potravinářské přídatné látky kvůli zprávám o jeho potenciálně škodlivých účincích na zdraví ve studiích na zvířatech.

Vysoké dávky konzumace kumarinu byly spojeny s řadou nežádoucích vedlejších účinků, včetně poškození jater a poruchy kognitivního vývoje. Navíc může také podporovat tvorbu nádorů a podle zvířecích modelů, kazuistik a studií na lidech může způsobit krátkodobé vedlejší účinky, jako je nevolnost, průjem a bolesti hlavy. Takže na velké konzumaci této látky opravdu pozor.

Nežádoucí účinky a nebezpečí kumarinu

Kumarin může způsobit následující zdravotní problémy:

  • Může poškodit zdraví jater
  • Může podporovat rozvoj rakoviny
  • Může narušit kognitivní vývoj
  • Způsobuje i další krátkodobé negativní vedlejší účinky

Pojďme si jednotlivé vedlejší účinky rozebrat podrobněji:

Může poškodit zdraví jater

Jednou z hlavních obav spojených s konzumací kumarinu je jeho potenciál způsobit onemocnění jater. Jeho použití jako potravinářské přídatné látky bylo ve Spojených státech dokonce zakázáno na základě studie na zvířatech, která hodnotila účinky toxicity kumarinu a ukázala, že při podávání potkanům může mít účinky poškozující játra.

Zatímco výzkum je stále většinou omezen na zvířecí modely, některé studie dokonce zjistily, že by mohl mít podobné účinky na funkci jater i u lidí. Jedna zpráva zveřejněná v Oddělení interního lékařství Fakultní nemocnice ve Frankfurtu nad Mohanem ve skutečnosti popisovala případ těžké hepatitidy a poškození jater u 56leté ženy, který byl způsoben užíváním antikoagulačního léku získaného z kumarinu.

Může podporovat rozvoj rakoviny

Některé výzkumy naznačují, že kumarin může být karcinogenní a může podporovat tvorbu nádorových buněk, pokud je konzumován ve velmi vysokých dávkách. Zejména zvířecí modely zjistily, že může být zvláště škodlivý pro játra a plíce a může potenciálně vést k rozvoji rakoviny.

Důkazy o karcinogenních účincích kumarinu na člověka jsou bohužel velmi omezené, takže není jasné, zda může mít stejné účinky způsobující rakovinu u lidí užívajících vysoké dávky. Podle recenze zveřejněné v magazínu Food and Chemical Toxicology expozice kumarinu z potravin nebo kosmetických výrobků nepředstavuje pro člověka žádné zdravotní riziko. Je však stále zapotřebí dalšího výzkumu, abychom pochopili, jak toto může ovlivnit běžnou populaci lidí.

Kumarin by mohl narušit kognitivní vývoj

Zjištění z několika studií ukazují, že kumarin a určité léky z něj odvozené mohou hrát roli v kognitivním vývoji. Některé výzkumy uvádějí, že expozice plodu kumarinu může být spojena se zvýšeným rizikem neurologických problémů a kognitivních deficitů později v životě.

Jedna studie zveřejněná v magazínu Early Human Development například ukázala, že expozice derivátům kumarinu v děloze byla spojena s 90% zvýšeným rizikem mírné neurologické dysfunkce, zvláště když k expozici došlo během druhého nebo třetího trimestru.

Podobně jiná studie publikovaná v časném vývojovém stadiu člověka srovnávala skupinu dětí, které byly během těhotenství vystaveny kumarinům, s kontrolní skupinou a zjistila, že ti, kteří zaznamenali nejnižší skóre IQ a neurologického vývoje, byli vystaveni lékům, které byly odvozené z kumarinu.

Sponzorováno

Mějte však na paměti, že tyto studie zkoumaly spíše účinky léků na ředění krve odvozených z kumarinu než ze samotných zdrojů potravy. Jsou zapotřebí další studie, aby se zjistilo, jak může expozice vysokým dávkám potravy s kumarinem ovlivnit kognitivní vývoj.

Způsobuje krátkodobé negativní vedlejší účinky

Pokud je kumarin konzumován ve vysokých dávkách, může způsobit několik krátkodobých negativních vedlejších účinků, z nichž většina obvykle časem vymizí sama. Mezi tyto nejčastěji hlášené nežádoucí příznaky kumarinu patří rozmazané vidění, nevolnost, průjem, bolesti hlavy a ztráta chuti k jídlu. Okamžitě se poraďte se svým lékařem, pokud se u vás vyskytnou tyto nebo jiné nežádoucí účinky, jako je neobvyklé krvácení, podlitiny nebo krev v moči nebo ve stolici, které by všechny mohly naznačovat vážnější problém.

Ale opakujeme, vše výše zmíněné je přítomno, když se kumarin konzumuje ve vysokých dávkách.

Kumarin a jeho potenciální výhody pro naše zdraví

Obecně se doporučuje omezit konzumaci kumarinu kvůli dlouhému seznamu potenciálních vedlejších účinků a nebezpečí, s nimiž je obvykle spojován. Některé studie však zjistily, že může mít také určité výhody a může být dokonce užitečné při léčbě určitých zdravotních problémů. Studie ve skutečnosti také zjistily, že může mít silné antifungální, antivirové, antihypertenzní, neuroochranné a antihyperglykemické vlastnosti.

Na co se tedy kumarin používá? Studie ukazují, že může být obzvláště prospěšný při léčbě lymfedému. Lymfedém je stav charakterizovaný otokem rukou nebo nohou v důsledku nahromadění lymfatické tekutiny pod kůží.

Kumarin může také zvyšovat hladinu antitrombinu, důležitého proteinu, který pomáhá regulovat srážení krve. (zdroj zde) Z tohoto důvodu se používá jako prekurzor přípravků Coumadin / warfarin, léku, který působí jako antikoagulant a ředidlo krve.

Výzkum dále ukazuje, že může také pomoci zmírnit zánět, aby se snížilo riziko chronických onemocnění. Například jedna studie na zvířatech publikovaná v magazínu Phytomedicine ukázala, že deriváty kumarinu měly antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a byly schopny chránit buňky před poškozením, což pomáhá při prevenci zánětlivých střevních stavů.

Top 10 potravinových zdrojů kumarinu

Kumarin se přirozeně vyskytuje v mnoha rostlinných potravinách a může být také přidán do určitých potravinářských přídatných látek a látek určených k aromatizaci, jako je vanilkový extrakt. Pamatujte, že mnoho zdravých potravin může obsahovat malé množství této sloučeniny, ale přesto je lze při mírné konzumaci zahrnout jako součást vyvážené stravy.

Zde jsou některé z nejběžnějších zdrojů kumarinu ve stravě:

  • skořice Cassia
  • Mexická vanilka
  • Fazole Tonka
  • Jahody
  • Třešně
  • Meruňky
  • Zelený čaj
  • Celer
  • Borůvka
  • Med

Kumarin se používá v ajurvédě a TCM

Zejména skořice Cassia obsahuje v každé porci vysoce koncentrovanou dávku. Ta se často považuje za základní přísadu v ajurvédě i tradiční čínské medicíně.

Skořice Cassia se v tradiční čínské medicíně používá již tisíce let. Je uctívána pro své silné léčivé vlastnosti. Nejčastěji se používá ke zvýšení energetické hladiny a oběhu. Cassia skořice se navíc používá k léčbě problémů, jako je plynatost, nachlazení, nevolnost, průjem a bolestivá menstruace.

Skořice Cassia se často používá v ajurvédě ke zvýšení libida, prevenci gastrointestinálních problémů, zlepšení oběhu a zmírnění zažívacích potíží. Obvykle se doporučuje lidem s kapha dosha. Cassia skořice je také považována za přírodní léčbu cukrovky a vysoké hladiny cukru v krvi.

Jak omezit spotřebu kumarinu

Kumarin se nachází v mnoha různých potravinách, z nichž mnohé jsou výživné a lze je považovat za součást zdravé a ucelené stravy. Zelený čaj například obsahuje malé množství kumarinu, ale je také nabitý katechiny a antioxidanty, které mohou pomoci v boji proti tvorbě volných radikálů a podpořit lepší zdraví. Podobně mohou jahody obsahovat malé množství kumarinu, ale jsou také neuvěřitelně výživné a mají v každé porci spoustu důležitých vitamínů a minerálů.

Cassia skořice dodává nejvyšší množství kumarinu ve stravě, obsahuje asi 5 miligramů v každé čajové lžičce. Obvykle se doporučuje udržovat příjem pod 0,1 miligramů / 1 kg tělesné hmotnosti. To znamená, že k překročení denního limitu pro osobu, která má 75 kg, stačí jen 1,5 čajové lžičky.

Výměna cassia skořice za ceylonskou skořici je nejlepší způsob, jak snížit spotřebu kumarinu a přitom stále využívat jedinečných zdravotních výhod skořice. Mezi ně patří snížený zánět, lepší hladina cukru v krvi a ochrana před neurodegenerativními poruchami.

Kromě toho se rozhodněte spíše pro čistý vanilkový extrakt než pro mexickou vanilku. Mexická vanilková příchuť může obsahovat vysoké množství kumarinu. Pečlivě si vždy přečtěte štítek, abyste se ujistili, že máte kvalitní čistou vanilku, nikoli levnou napodobeninu, která by mohla mít negativní vedlejší účinky.

Sponzorováno

Samotný kumarin se dnes nepřidává do potravin ani nápojů. K dochucení některých alkoholických nápojů se však často používají přírodní přísady, které jej obsahují, například Svízel vonný.

Zdroj článku a studie o kumarinu

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva