Sponzorováno

Apigenin a účinky na zdraví – co je to a k čemu je dobrý? 4.75/5 (24)

 • Apigenin je přírodní flavonoid, který se nachází v rostlinách, jako jsou petržel, celer, kopřiva, artyčoky, citrony a pomeranče. Tento flavonoid má mnoho potenciálních výhod pro naše zdraví. V tomto článku najdete některé z hlavních benefitů apigeninu.
 • Protizánětlivé účinky: Apigenin může pomoci snížit zánět v těle tím, že ovlivňuje aktivitu buněk zodpovědných za zánět.
 • Antioxidační účinky: Apigenin je silný antioxidant, který pomáhá neutralizovat volné radikály a chrání tak buňky před poškozením.
 • Protinádorové účinky: Studie ukazují, že apigenin může mít protinádorové účinky, zejména u rakoviny prsu, prostaty a dělohy.
 • Podpora spánku: Apigenin může pomoci podpořit spánek a snížit úzkost.
 • Podpora imunitního systému: Apigenin může stimulovat produkci bílých krvinek, což pomáhá posilovat imunitní systém.
 • Podpora zdraví srdce: Apigenin může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a zlepšit průtok krve, což přispívá k celkovému zdraví srdce.
 • Vzhledem k tomu, že apigenin se přirozeně nachází v některých potravinách, jako jsou petržel, celer a artyčoky, může být snadno zahrnut do stravy jako součást vyváženého jídelníčku.

Vědci zjistili, že je apigenin obsažen v heřmánku.

Vědci zjistili, že je apigenin obsažen v heřmánku.

Apigenin je fytochemická sloučenina, která je běžně označována jako bioaktivní flavonoid. Má tak všechny základní pozitivní vlastnosti flavonoidů. Jeho antioxidační, protizánětlivé a protistresové vlastnosti byly vědecky prokázány.

Vyskytuje se přirozeně v různých druzích ovoce, zeleniny, koření a bylin – hojně se vyskytuje třeba v heřmánku, který je, dá se říci, jeho hlavním zdrojem. Mezi další rostlinné zdroje patří jablka, pomeranče, celer, cibule, oregano, petržel, estragon, bazalka, koriandr a klíčky pšenice.

Hlavní charakteristikou apigeninu je jeho neuvěřitelná schopnost bránit účinkům karcinogenů a eliminovat různé druhy rakoviny z lidského těla.

V tomto článku získáte informace o účinnosti apigeninu proti aktivním karcinogenům působícím uvnitř lidského těla.

Přínosy apigeninu pro naše zdraví

Apigenin působí jako všestranná sloučenina proti mnoha typům rakovin a nádorů vyskytujících se uvnitř lidského těla.

Molekuly apigeninu jsou mimořádně citlivé na dešifrování zdravých buněk z karcinogenních buněk. Lokalizuje růst a progresi karcinogenních buněčných linií a indukuje včasnou apoptózu (buněčnou smrt), aby zabránil „rozvětvení“ nádoru do jiných orgánů a orgánových systémů. Apigenin pomáhá tělu účinně bojovat s rakovinou.

Rakovina prostaty

Studie provedené na myších naznačují, že apigenin brání postupu rakovinných buněk v prostatě, potlačuje aktivitu metastáz a angiogeneze (novotvorby cév). Apigenin, když je navíc doplněn potenciálem a účinností jiných flavonoidů, jako je luteolin, působí jako vynikající rezistor proti syntéze mastných kyselin, které jsou hlavní příčinou rakoviny prostaty. (zdroj zde)

Individuální účinnost apigeninu proti rakovině prostaty však dosud nebyla na 100% dokázána prostřednictvím výzkumů a experimentů. Musí proběhnout další studie a testy.

Leukémie

Apigenin byl prokázán jako protiváha proti leukemickým buňkám a indukuje přirozenou apoptózu v buněčných růstových vzorcích, která potlačuje progresi leukémie.

Studie účinnosti apigeninu při léčbě leukémie také ukázaly, že tento flavonoid má významný potenciál odolat a překonat vedlejší účinky chemoterapie při léčbě leukémie. (zdroj zde)

Sponzorováno

Proto by pacienti, kteří již trpí leukémií, neměli užívat apigenin před ukončením chemoterapie. Navíc apigenin potlačuje proteazomovou aktivitu a reguluje mechanismus apoptózy (přirozené buněčné smrti) v rakovinných buňkách.

Rakovina v trávícím traktu

Apigenin zabraňuje progresi a rozvoji růstu nádorových buněk blokováním krevních kapilár, které slouží jako „palivo“ pro jejich aktivitu uvnitř gastrointestinálního traktu.

Eliminuje rakovinné buňky přirozeně indukovanou apoptózou a řeší i příčiny rakoviny trávicího traktu, které souvisejí s mikroprostředím.

Rakovina vaječníků

Lékařský výzkum prováděný současně se zdravými ženami a ženami s rakovinou vaječníků ukázal, že příjem flavonoidů nemá nějaký extra zjevný vliv na příčiny rakoviny vaječníků. V důsledku pravidelného příjmu apigeninu však bylo pozorováno významné snížení rizika rakoviny vaječníků. (zdroj zde)

Karcinom močového měchýře

Z lékařských experimentů vyšlo najevo, že apigenin společně s luteolinem působí jako silné chemoterapeutické činidlo, které působí na karcinom močového měchýře.

A další přínosy této látky

Apigenin je znám především svými antikarcinogenními vlastnostmi, přesto však existují určité další (okrajové) zdravotní přínosy.

 • Bylo prokázáno prostřednictvím několika výzkumů a testů prováděných na myších a lidech, že je to vynikající přípravek proti stresu a depresi a zlepšuje náladu.
 • Apigenin významně zlepšuje a udržuje zdraví kostí a brání osteoblastogenezi a osteoklastogenezi, která nakonec vede k osteoporóze (u myší).
 • Pomáhá zlepšovat a stimulovat srdeční funkce.
 • Apigenin ve formě fytopolyphenolu eliminuje zánět, a to snížením rozsahu oxidačního stresu a účinnou eliminací zánětlivých buněk.

Vedlejší účinky apigeninu

Přirozeně konzumovaný apigenin získaný z ovoce a zeleniny nevyvolává žádnou toxicitu ani významné vedlejší účinky.

Klinicky předepsané dávky apigeninu se však mohou lišit v závislosti na věku, pohlaví a typu a intenzitě poruchy. Musí se brát podle pokynů lékaře. Nadměrný příjem může způsobit sedaci.

Pokyny pro dávkování

Apigenin se samozřejmě může přirozeně konzumovat prostřednictvím příjmu ovoce, zeleniny a koření, které v sobě apigenin obsahují. Přírodní zdroje obsahující apigenin mohou být volně konzumovány, protože nepředstavují žádné významné nepříznivé vedlejší účinky na lidské tělo.

Přirozený příjem apigeninu je lepší pro celkové zdraví a pohodu, protože přirozená účinnost apigeninu je doplněna dalšími chemickými složkami přítomnými v rostlině a společně mohou vyvolat několik dalších pozitivních dopadů na lidské tělo.

Obecně se předepisuje perorální dávka Apigeninu na 3 až 10 mg na kilogram tělesné hmotnosti, k léčbě stresu, úzkosti a na některé psychické poruchy.

Příjem farmaceutického apigeninu pro kritické poruchy, jako je rakovina, onemocnění krve a zánět, závisí na předpisu lékaře, který je založen na typu a intenzitě poruchy. Proto by dávkování mělo být přísně dodržováno a nemělo by se snižovat ani překračovat.

Tak si to shrňme

Sponzorováno

Apigenin má ohromnou schopnost bojovat s různými druhy rakoviny a nádorů, zejména pak v kombinaci s jinými podobnými flavonoidy – tak maximalizuje svůj léčivý potenciál. Kromě kritických onemocnění a poruch, jako je rakovina, poruchy kostí a kloubů a srdeční poruchy, apigenin také pomáhá při léčbě stresu, deprese, zánětu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Apigenin a účinky na zdraví – co je to a k čemu je dobrý?”

 1. aja napsal:

  Apigenin, no fajn, ale kolik ceho mama snist, aby to melo nejaky prinos pro zdravi cloveka? Kilo hermanku?

  • Dvě kila :)

   Pro celkové zdraví a pohodu jsou dostatečné dávky obsažené v několika porcích ovoce a zeleniny. Pro anxiolytické účinky jsou obecně doporučeny dávky v rozmezí 3-10 mg / kg tělesné hmotnosti – jsou účinné a bez sedace. Vyšší dávky navozují sedaci (kromě snížení úzkosti).

Zanechat komentář ke článku

Zpráva