Sponzorováno

Lysin a zdraví – na co má vliv tato aminokyselina? Pomůže s opary? Jaké má účinky? 4.9/5 (39)

Lysin a zdraví - na co má vliv tato aminokyselina? Pomůže s opary?L-lysin (nebo jen lysin) je jednou z nezbytných aminokyselin pro naše tělo. Je nezbytná pro dobré zdraví. Lysin je stavebním kamenem mnoha esenciálních bílkovin, které hrají důležitou úlohu při budování imunity proti nemocem a zvyšování chuti k jídlu a trávení. Také výrazně zlepšuje vstřebávání vápníku, vytváří svalové bílkoviny a produkuje hormony, enzymy a protilátky. Přečtěte si více o Lysinu v tomto článku.

Zdravotní účinky a benefity lysinu

A podívejte se hned na jeho největší zdravotní přednosti:

1. Lysin pomáhá léčit herpes

Herpes simplex-1 (HSV-1) způsobuje opary – nepříjemné puchýře plněné tekutinou na vašich rtech. Opary každý z nás velmi důvěrně zná.

Arginin, aminokyselina produkovaná tělem, podporuje replikaci HSV-1. Lysin a arginin jsou antagonistické aminokyseliny, což znamená, že když je úroveň lysinu vysoká, arginin je snížen. Lysin tedy pomáhá potlačit růst HSV-1.

Ve studii s 30 účastníky krém s L-lysinem, zinkem a bylinami utlumil symptomy herpesu u 40% účastníků do třetího dne a 87% do šestého dne. Pokud herpes nebyl ošetřen lysinem, průběh může trvat 21 dní.

Náš tip: Zkuste i tyto aminokyseliny

2. Lysin napomáhá tvorbě kolagenu

Kolagen je nejhojnější protein v našem těle. Staví chrupavky, kosti a pojivové tkáně. Lysin pomáhá při tvorbě a zároveň zabraňuje vylučování kolagenu.

Vápník a kolagen – to je dynamické duo, které zabraňuje ztrátě síly kostí. Když chybí lysin, zpomaluje se tvorba vápníku a kolagenu. To může vést ke slabým kostem a je to také jedním z hlavních důvodů, proč lidé trpící nedostatkem lysinu mají křehké kosti.

3. Lysin snižuje úzkost

Lysin může rovněž blokovat receptory serotoninu (specificky 5-HT4) a částečně může zabraňovat úzkostným reakcím, jako je třeba průjem (ano, ten opravdu patří k úzkostným reakcím).

Toto zjištění je obzvláště důležité v rozvojových zemích, kde je ve stravě často nedostatek lysinu. Lidé z těchto oblastí by se měli snažit jíst více potravin s lysinem, stejně jako vitaminem B, hořčíkem a omega-3 mastnými kyselinami, aby se snížila stresem indukovaná úzkost.

Také při schizofrenii mohou být vážné úzkostné symptomy sníženy doplněním lysinu (vedle konvenční terapie), ačkoliv je třeba ještě zkoumat bezpečnost vyšších dávek a dlouhou dobu léčby.

4. Lysin snižuje komplikace diabetu

U diabetických pacientů může vysoká hladina cukru v krvi poškodit proteiny nebo lipidy připojením molekul glukózy (glykace). To ve finále může způsobit komplikace, jako je poškození očí a nervových buněk.

Lysin zabránil glykaci (přidání glukózy) krevních bílkovin v extrahované krvi u 50 pacientů s diabetem typu 2. Zde je odkaz na studii.

Ve studii založené na buňkách zabraňoval lysin glykaci fibrinogenu a došlo na zlepšení jeho funkce.

5. Lysin zvyšuje sekreci inzulínu a snižuje hladinu glukózy v krvi

Lysin může působit také na inzulín a glukagon. V jedné studii lysin snížil hladinu glukózy v krvi a zvýšil koncentraci inzulínu a glukagonu u třinácti zdravých jedinců.

Lysin může zvýšit sekreci inzulínu v první fázi (u prvních příznaků diabetu typu 2), jelikož příjem lysin-glukózové směsi vedl k většímu množství inzulinu než samotný příjem glukózy.

6. Lysin snižuje záněty slinivky

L-lysin snížil poškození slinivky tím, že potlačil zánět a zvýšil antioxidační aktivitu. Testy byly provedeny na zvířatech.

7. Lysin zlepšuje funkci srdce

Cholesterol s nízkou hustotou (neboli LDL) se vytváří ve stěnách tepen a zužuje je, což se nazývá ateroskleróza. Průtok krve do srdečního svalu je zpomalen nebo úplně blokován, což zvyšuje riziko srdečního záchvatu.

Lysin produkuje tělesný karnitin, který pomáhá využívat mastné kyseliny a LDL cholesterol.

Při užívání v kombinaci s vitamínem C může lysin snížit hladinu lipoproteinu-a (LPA). LPA nese LDL v krvi. Čím je hladina LPA vyšší, tím se více ucpávají tepny, a jste více vystaveni riziku onemocnění srdce, mrtvice a erektilní dysfunkce.

8. Lysin zvyšuje sílu kostí

V jedné studii 15 zdravých a 15 osteoporotických žen přijímalo mnoho vápníku. Polovina z nich dostávala lysinové doplňky. Ve srovnání se skupinami bez doplňování lysinem, skupina s lysinem více vstřebávala a vylučovala méně vápníku močí. Proto může být lysin použit při prevenci a léčbě osteoporózy.

9. Lysin podporuje růst dětí

Růstový hormon je stimulován jak lysinem, tak argininem. Nutriční nedostatek lysinu u dětí může zastavit fyzický a intelektuální růst. Je tedy nesmírně důležité poskytnout dětem dostatek lysinu k jejich růstu, a to buď prostřednictvím potravin nebo doplňků.

Sponzorováno

10. Může pomoci při léčbě rakoviny

Jedním z důvodů, proč mnozí vědci hledají přírodní léčbu rakoviny, je agresivita konvenční léčby, jako chemoterapie a záření, které negativně ovlivňují zdravé buňky spolu s nemocnými. Výzkumníci objevují stále více a více způsobů, jak se mohou živiny nalezené v našich potravinách a v přírodě zaměřit na zhoubné buňky bez zabíjení zdravých buněk.

V roce 2007 vědci na Floridské státní univerzitě studovali účinky „konjugátů lysinu“ na poškozená vlákna DNA, jako jsou ty, které se vyskytují v rakovině. Tato látka může v podstatě lokalizovat poškozený prvek tím, že v něm identifikuje „štěpení“ (poškození) a způsobí, že se zbytek vlákna štěpí (odtrhne). Tato buňka pak obvykle není schopna opravit toto poškození, což vede k apoptóze – ke smrti buňky.

Co je nejvíce fascinující, pokud jde o potenciál této léčby, je to, že toto funguje dle určitých druhů světla. Schopnost zabíjet rakovinu konjugátů lysinu se aktivuje pouze při vystavení určitým druhům světla, což umožňuje vědcům a potenciálně lékařům injektovat nebo umístit léčbu do nejkoncentrovanějšího umístění rakovinných buněk a aktivovat je na nejvíce potenciálně účinných místech. Vědci, kteří provádějí tuto studii, ukázali výsledky v rozmezí od 25 procent až po 90 procent zničených rakovinných buněk, což je opravdu ohromující!

Lysin oxidáza byla testována proti případům kolorektálního karcinomu u myší už v roce 2014. V této studii byla injekce lysin oxidázy spojena s nulovými úmrtnostmi a zmenšením nádorů, což znamená, že v budoucnu toto může být slibná forma léčby rakoviny kolorektálního karcinomu.

Symptomy nedostatku lysinu

Když vám chybí lysin, projevuje se to například takto:

  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nadměrná ztráta vlasů
  • Špatná koncentrace
  • Únava
  • Špatná nálada
  • Krví podlité oči
  • Ledvinové kameny
  • Anémie
  • Ochromený růst
  • Nevolnost, závratě
  • Reprodukční poruchy

Požadavky na dávky lysinu

Děti (ve věku 3-4 měsíců): 103 mg / kg za den
Batolata (2 roky): 64 mg / kg za den
Děti ve věku školním věku: 58 mg / kg za den
Dospělí: 30-35 mg / kg za den

Příjem lysinu v typické západní stravě je 40-180 mg / kg za den, přičemž horní hranice je 300-400 mg / kg za den. Obvykle je doporučený příjem lysinu pouze 1000 mg denně. Denní dávka až 3 gramy je však pro terapeutické účely bezpečná, jestliže se užívá ve třech samostatných dávkách.

Někteří pacienti mohou vyžadovat podávání ve vyšších dávkách. Například pacienti s herpesem mohou v průběhu propuknutí dostat až 9 gramů denně. Lysin chutná poněkud nepříjemně (je slaný) a spotřebitelé doporučují, aby se do směsi přidávaly nějakou aminokyselinovou příchuť pro jeho lepší chuť.

Jak do těla dostat více lysinu?

Máte hned několik možností:

1. Jezte potravu bohatou na lysin

Je důležité, abyste do těla dostali dostatek lysinu prostřednictvím naší stravy. Potraviny obsahující lysin jsou například:

  • Hovězí a jehněčí – 3582 mg / 100g
  • Parmazán – 3306 mg / 100g
  • Drůbež (krůtí, kuřecí) – 3110 mg / 100g
  • Vepřové maso – 2757 mg / 100g
  • Sójové boby a produkty (tofu, proteinový prášek, mouka) – 2634 mg / 100g
  • Tuňák – 2590 mg / 100 g
  • Krevety – 2172 mg / 100 g
  • Dýňová semena – 1386 mg / 100g
  • Vejce – 912 mg / 100g
  • Bílé fazole – 668 mg / 100g
  • Ostatní ryby (treska, sardinka) a korýši
  • Ořechy, semena, vejce, fazole a čočka
  • Spirulina
  • Amarant, quinoa, cizrna

2. Užívání doplňků (tablet, kapslí, tekutin)

Ideální je získat dostatek lysinu prostřednictvím vaší stravy.

Přestože lysinové doplňky jsou dostupné, měly by být užívány pouze během problémového období (s herpesem apod.), ale ne pravidelně. Při dlouhodobém užívání byly hlášeny problémy s ledvinami a vysoké dávky mohou způsobit bolest břicha a průjem.

3. Použití krému s Lysinem

Lysin je také dostupný ve formě masti – na léčbu oparů a poranění kůže.

Neměli byste současně používat jiné způsoby příjmu lysinu (tablety, kapaliny, jiné), pokud není uvedeno jinak. Pokud tak učiníte, může se zvýšit riziko předávkování.

A na co si dávat v souvislosti s lysinem pozor?

Lysin v těhotenství

Některé údaje ukazují, že lysin v kombinaci s doplňkem železa může zvýšit hladinu hemoglobinu u těhotných žen.

Více hemoglobinu vede k nadměrnému množství červených krvinek. Krve tak může tvořit sraženiny v krevním oběhu. Ženám, které jsou těhotné nebo kojí, se proto doporučuje před konzumací doplňku konzultovat věc s lékařem.

Lysin a vápník

Lysin zvyšuje asimilaci vápníku, proto musíte být obezřetní při současném užívání velkého množství vápníku a lysinu. Hyperkalcémie neboli nadměrné množství vápníku může mít nežádoucí účinky, jako je nadměrná žízeň, močení, bolest, nevolnost a zácpa. Hyperkalcemie také zvyšuje riziko srdečních onemocnění, jako je ateroskleróza (zúžení tepen), hypertenze (vysoký krevní tlak).

Lysin a arginin

Vzhledem k tomu, že lysin a arginin jsou antagonistické molekuly, které soutěží o stejné molekuly transportéru, užívání lysinu a argininu dohromady může navzájem rušit jejich výhody.

Zatímco vysoké dávky lysinu mohou v těle snížit hladinu argininu, aby se zmírnila vypuknutí herpesových chorob, arginin je stále důležitou aminokyselinou, která by měla zůstat nad určitou hladinou.

Lysin a žlučové kameny

Sponzorováno

A konečně užívání příliš mnoho lysinu může zvýšit hladinu cholesterolu a způsobit žlučníkové kameny.

A dále si o lysinu přečtěte

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva