Sponzorováno

Aminokyseliny při posilování a hubnutí – jaký mají vliv? 4.73/5 (22)

aminokyselinyAminokyseliny jsou stavební kameny bílkovin, které tvé tělo potřebuje, aby fungovalo. Některé aminokyseliny dokonce pomohou rychleji zhubnout. Proto hubnutí a aminokyseliny spolu úzce souvisí.

Možná jste nevěděli, že tvé tělo potřebuje dvacet aminokyselin k udržení života a z těch dvaceti, existuje osm, které si tělo nedokáže vytvořit samo. Ty jsou známé jako esenciální aminokyseliny. Obě, esenciální i neesenciální vám pomohou zůstat štíhlí, silní, zdraví a déle mladí. Zde jsou nejznámější aminokyseliny, které byste měli znát:

1. Cystein

Cystein je jedna z nejdůležitějších aminokyselin, která vám pomůže zhubnout! Snižuje hlad hned po pár minutách konzumace. A v jakých potravinách se tato aminokyselina nachází? Obsahují ji ryby, kuře, hovězí maso, jogurt, vejce, brokolice, sója, hrášek, banány a oves.

Náš tip: Zkuste i tyto aminokyseliny

L-cystein je antioxidační aminokyselina, která obsahuje síru. L-cystein je neesenciální aminokyselina, tělo si ji dokáže tvořit samo. Tato aminokyselina je tvořena z L-methioninu, k čemuž je však nutná přítomnost vitaminu B6. Vyskytuje se v množství bílkovin a několika trávicích enzymech. Je součástí keratinu, hlavní stavební látky nehtů, vlasů a kůže.

zlepšuje stav vlasů a nehtů
• pomáhá při tvorbě a regeneraci kůže
je nápomocný při tvorbě keratinu a kolagenu
• zlepšuje odkašlávání při bronchitidě a onemocněních respiračního traktu
zlepšuje schopnost produkovat inzulín
• hraje důležitou roli při zvyšování aktivity bílých krvinek
zvyšuje hladinu ochranných enzymů v těle

2. L-karnintin

Velmi známá aminokyselina jménem L-karnitin okamžitě nastartuje spalování tuků na energii. L-karnitin obsahuje většina dietních výrobků určených na hubnutí, ale přirozeně se nachází v hovězím mase, fazolích, ořeších a v jogurtu.

Sponzorováno

L-carnitin je neesenciální aminokyselina. Přeloženo do lidské řeči, karnitin si umí tělo vyrobit i samo. Je přirozeně se vyskytující přírodní látkou. V minulosti se karnitin označoval také jako vitamín T. Pro ​​normální fungování ho naše tělo nepotřebuje mnoho. Aby se dosáhlo žádaného efektu na hubnutí, musí být do těla dodáván zvenčí. Karnitin se nachází i v naší potravě. Hlavním zdrojem je maso. Protože však maso je také zdrojem další energie, především nežádoucího tuku, na hubnutí je nevhodné. Za zdroj karnitinu s minimem tuku lze považovat králičí maso. Nikdy však nemůže nahradit výživový doplněk a z hlediska obsahu tuku bude záviset na přípravě.

Jak moc je L-carnitin na hubnutí účinný?

Jakýkoliv výživový doplněk je jen doplněk ke cvičení. Není moudré si myslet, že bude cvičit a hubnout za Vás. Základem je alespoň 30 min. pravidelný kardio trénink a změna nezdravé životosprávy. Už tyto dvě věci dokážou pomoci i bez doplňků. A právě proto má i karnitin své příznivce ale i odpůrce. Jedním pomáhá při lehčím hubnutí.

Druhá skupina tvrdí, že nefunguje. Argumentují, že ti co zhubli, nezhubli díky karnitinu ale díky tréninku. A pokud jim pomohl, tak díky placebo efektu.

3. L-arginin

L-arginin je možná méně známá aminokyselina, ale velmi významná. Zrychluje spalování tuků a bylo zjištěno, že snižuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko cukrovky a funguje jako prevence proti stárnutí. Je dostupná ve formě prášku a užívá se před cvičením.

Aminokyselina L-Arginin pomáhá uvolňovat cévy, čímž příznivě ovlivňuje normalizaci krevního tlaku a dalších důležitých funkcí v organismu. Velmi dobře ovlivňuje růst kostí, tkání, růst svalů, podporuje metabolismus tuků, zlepšuje průtok krve a vylučování mužského růstového hormonu.

L-Arginin také přispívá k tvorbě kolagenu, který je důležitou součástí vazivových tkání, ve značné míře pomáhá správné činnosti hypofýzy. Stejně L-Arginin velmi příznivě ovlivňuje detoxikaci jater a správnou funkci ledvin, funguje jako antioxidant v boji proti volným radikálům (mezi negativní vlivy volných radikálů se řadí i zrychlené stárnutí pokožky a tkání).

Při sportovních výkonech oddaluje nástup svalové horečky tím, že zlepšuje odvod kyseliny mléčné ze svalu. Zlepšuje „napumpování“ svalů a tím se do svalu dostane více stavebních látek, které zajistí lepší výkon během tréninku.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Bílkoviny – aminokyseliny! Jak zhubnout nebo jak přibrat na svalové hmotě? (slovensky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva