LDL zlý a špatný cholesterol – jak na snížení jeho hladiny v těle? 4.96/5 (26)

Sponzorováno

Jak na snížení LDL cholesterolu v těle?

Jak na snížení LDL cholesterolu v těle?

Dnes už asi nikdo nepochybuje o tom, že hladinu cholesterolu v krvi je nutné udržovat v normálních hodnotách. A začít s tím je třeba co nejdříve, dávno předtím, než vznikne potřeba navštívit lékaře a užívat léky. Jak je to vlastně s cholesterolem v lidském těle a v potravě?

Potřebujeme vůbec pro náš život cholesterol?

Cholesterol je tuková látka pro lidský organismus nepostradatelná. Je součástí každé buňky lidského těla, slouží na tvorbu některých hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin. Proto organismus nemůže záviset na jeho přísunu potravou, ale musí mít vybudovaný vlastní mechanismus na jeho tvorbu. V průběhu evoluce živočišných druhů se velmi často vyskytly období nedostatku potravy, proto si organismus vyvinul a zachoval schopnost zajistit potřebné množství cholesterolu v krvi i při nízkém přísunu cholesterolu z potravy. Z toho vyplývá, že člověk je geneticky lépe vybaven na nedostatek cholesterolu než na jeho nadbytek v potravě.

Cholesterol celkový, dobrý, špatný a jak se v tom vyznat

Většina cholesterolu v lidském těle je vázána v buňkách, jen velmi malý podíl cirkuluje v krvi. Z hlediska možného vývoje aterosklerózy a následně srdečního onemocnění nebo cévní mozkové příhody je významná právě tato hladina cirkulujícího cholesterolu v krvi. Protože jde o látku nerozpustnou ve vodě (čili ani v krvi), může cholesterol v krvi cirkulovat navázaný na transportní částice, složité bílkovinné komplexy – lipoproteiny.

1. LDL cholesterol

Cholesterol může být navázaný na lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL z angl. Low-density Lipoproteins) – tehdy se zjednodušeně nazývá jako „špatný“ cholesterol. Pomocí LDL částic se přenáší do tkání a jeho zvýšená hladina může být příčinou ukládání cholesterolu ve stěnách cév, čili aterosklerózy.

2. HDL cholesterol

Cholesterol navázaný na lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL z angl. High-density Lipoproteins) se nazývá i jako „dobrý“ cholesterol, tvoří přibližně čtvrtinu až třetinu celkového cholesterolu. Částice HDL cholesterol „uklízejí“ – vychytávají ho z krve a přenášejí ho do jater , kde se dále zpracovává, a tím snižují riziko vývoje aterosklerózy.

Vzájemný poměr „špatného“ a „dobrého“ cholesterolu je důležitý

Proto pro posouzení rizika aterosklerózy je třeba znát nejen hladinu celkového cholesterolu v krvi, ale především vzájemný poměr „špatného“ a „dobrého“ cholesterolu: zvýšené hladiny LDL-cholesterolu a snížené hladiny HDL-cholesterolu znamenají zvýšené riziko vývoje aterosklerózy a naopak.

Sponzorováno

Může být dobrý cholesterol v potravě?

Tyto dva pojmy – dobrý a špatný cholesterol se týkají výlučně jeho obsahu v krvi, nevztahují se na potraviny. Občas se můžeme setkat s reklamou typu „tento výrobek / tato potravina obsahuje jen dobrý cholesterol“ – je to samozřejmě hloupost a reklamní trik. V potravě (výhradně živočišného původu, v rostlinné potravě se cholesterol nevyskytuje) není dobrý či špatný cholesterol – je jen jednoduše cholesterol.

Za co může a nemůže cholesterol v potravě

V naší populaci přetrvává obava, že největším viníkem při vývoji aterosklerózy je cholesterol zkonzumován v potravě. Není to docela tak – i proto, že většinu cholesterolu si organismus vytváří sám. Horší vliv na hladinu cholesterolu v krvi mají nasycené mastné kyseliny (ve větším množství je obsahují zejména tuky živočišného původu) – zvyšují celkový a „špatný“ cholesterol. Ještě horší vliv mají tzv. Trans-mastné kyseliny, které nejen zvyšují „špatný“ cholesterol, ale dokonce snižují „dobrý“ cholesterol v krvi.

Co pomáhá snižovat celkový a „špatný“ LDL cholesterol?

Pro celou populaci se v prevenci jeví jako nejvýhodnější a nejúčinnější úprava faktorů životního stylu. Klíčovou roli zde hraje změna jídelníčku a zvýšení tělesné aktivity spolu se snížením tělesné hmotnosti. Je prokázáno, že výživa má ze všech faktorů životního stylu na lidské zdraví nejvýznamnější vliv zejména proto, že působí na organismus komplexně a celoživotně.

Hlavní faktory snižující hladinu celkového a „špatného“ LDL cholesterolu v krvi:

 • Snížení konzumace nasycených (živočišných) tuků a jejich náhrada nenasycenými (rostlinnými) tuky (rostlinné oleje a produkty z nich vyrobené, např. kvalitní margaríny apod.)
 • Omezení konzumace trans-mastných kyselin (smažená jídla, potraviny s obsahem ztužených tuků)
 • Zvýšit příjem vlákniny v potravě (celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina, luštěniny)
 • Konzumace potravin s přidanými rostlinnými steroly (fytosteroly) – tzv. funkčních potravin (u nás např. některé rostlinné tukové pomazánky)
 • Snížení tělesné hmotnosti

A jak si můžeme zvýšit „dobrý“ HDL cholesterol?

 • Omezením konzumace trans-mastných kyselin
 • Prováděním pravidelné tělesné aktivity (ideálně jednou denně)
 • Snížením tělesné hmotnosti
 • Snížením konzumace sacharidů (především jednoduchých cukrů a potravin s vysokým glykemickým indexem) a jejich nahrazení nenasycenými (rostlinnými) tuky
 • Umírněnou konzumací alkoholu (maximálně 1 – 2 sklenice denně)

A co si dále o cholesterolu přečíst?

VIDEO: Strašák cholesterol

VIDEO: O cholesterolu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva