Sponzorováno

Spirulina – zelená bílkovinná bomba pro lidské tělo 4.87/5 (15)

Spirulina - zelená bílkovinná bomba pro lidské těloŘasa spirulina je jednou z nejkoncentrovanějších bílkovinných bomb na světě, která obsahuje všechny esenciální aminokyseliny potřebné pro lidský organismus. Navíc bílkoviny, které obsahuje, jsou lehce stravitelné i v syrovém stavu, protože se skoro úplně dokáží vstřebat. Je mimořádně bohatá na vitaminy A, B, D a K, dále je zdrojem železa a kyseliny gama-linolenové, má příznivý vliv na trávení, je vynikající detoxikant a alkalizátor, chrání srdce, startuje imunitní systém, přispívá k překonání rakoviny: zaslouženě si vysloužila název „superpotravina“!

V Japonsku se řasa spirulina již dlouhou dobu konzumuje s lékařským účelům – nejznámější druhy jsou Spirulina maxima Bernard, Spirulina major Kutz a Spirulina platensis – která je mimořádně bohatá na minerální látky, vitamíny a enzymy.

Náš tip: zkuste tyto zelené potraviny

Spirulina – 65% tvoří kompletní bílkoviny

Pětašedesát procent řasy tvoří tzv. kompletní bílkoviny, proto se v řasách nacházejí všechny esenciální aminokyseliny nezbytné pro lidský organismus. Kromě toho jsou řasy bohaté i na neesenciální aminokyseliny.

Zvláštností bílkovin spiruliny je, že oproti ostatním řasám mají buněčné stěny složené z lehce stravitelných bílkovin a cukru, proto se dokáží téměř úplně vstřebat i v syrovém stavu. Řasa spirulina proto dokonale nahrazuje potřebu konzumace tučného masa. Deset gramů řasy spirulina pokrývá denní potřebu vitaminu B komplex, dále více než trojnásobek denní potřeby vitaminu A, D a K a přibližně 70 procent potřeby železa pro lidský organismus. Ze sacharidů je nejdůležitější ramnóza, která hraje významnou roli při produkci glukózy.

Kromě toho je bohatá na vápník, fosfor, hořčík, na vlákniny, které podporují trávení, na esenciální mastné kyseliny, na kyselinu gama-linolenovou, která přispívá ke zdraví kloubů a srdce, na karotenoidy s antioxidantními účinky, na fikobilíny s protizánětlivými účinky, na xantofyl účinný proti rakovině, na metallothionein, který dokáže navázat radioaktivní izotopy, má imunostimulační a antioxidační účinky. Odstraňuje pocit hladu, zvyšuje množství svalové hmoty a navíc má nízký obsah sacharidů, proto se směle doporučuje při redukční dietě.

Díky svým složkám se řasa spirulina může používat při prevenci a léčbě mnoha onemocnění. Svou léčivou sílu neztrácí ani v sušené / práškové formě.

TIP: Mrkněte na recepty se spirulinou

Sponzorováno

Spirulina má léčivý vliv na naše zdraví

Její příznivý vliv na zdraví je velmi široký. Posiluje imunitní systém, pomáhá při alkalizaci a detoxikaci organismu, je účinný antioxidant, váže volné radikály. Má protizánětlivé a protivirové účinky, chrání játra, dále čistí krev a rozšiřuje cévy. Pravidelná konzumace řasy pomáhá nastavit správnou hladinu cholesterolu v krvi, protože snižuje hladinu škodlivého cholesterolu LDL v organismu. Pomocí řasy spirulina lze předejít srdečně-cévním onemocněním a vzniku vysokého krevního tlaku.

Je účinná proti rakovině

Řasa spirulina je jednou z nejúčinnějších protilátek rakoviny – obzvláště rakoviny ústní dutiny. Stimuluje přirozenou obranyschopnost organismu aktivací obranných buněk těla a minerální soli řasy zase vážou volné radikály. Fykocyanin zodpovědný za zeleno-modrou barvu řasy a chlorofyl pomáhají při detoxikaci organismu a vážou chemické látky, které způsobují nádory, také přispívají při prevenci vzniku rakoviny.

Super na trávení

Napomáhá zdravému trávení, má vynikající antibakteriální a protiplísňové účinky, s úspěchem se používá při přemnožení Candidy. Obsah cysteinu hraje důležitou roli při prevenci a léčbě žaludečního vředu, esenciální aminokyseliny a vitamin B12 posilují nervový systém a stimulují fungování mozku.

Může pomoci při alergiích i při diabetu

Řasa spirulina je účinná při zmírňování alergických příznaků, jakými jsou kopřivka, tečení z nosu, slzení očí – zabraňuje totiž zvýšení hladiny histaminu v organismu.

I v případě diabetu typu 2 má vynikající účinky, protože snižuje hladinu triglyceridů v krvi a zvyšuje množství tzv. dobrého HDL cholesterolu, odstraňuje systémový zánět vyvolaný inzulínovou rezistencí.

Věděli jste o spirulině?

I našim domácím mazlíčkům se doporučuje zpestřit jídelníček stravou obsahující řasu spirulina, která kromě toho, že posiluje srdce a má antioxidační účinek, způsobuje, že budou mít hezčí srst.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si někdy spirulinu? Budeme rádi za komentáře.

Co více si o spirulině ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva