Sponzorováno

Lysin a herpes virus (opar) – pokud vás často trápí opary, nejezte tyto potraviny 4.9/5 (21)

Pokud míváte často herpes, ať už ve formě opakujícího se oparu na rtu, nebo i jinde na těle, měli byste se vyhnout potravinám, které obsahují hodně argininu.

Co je to arginin?

Arginin je aminokyselina, která vzniká v játrech a ledvinách. Virus Herpex simplex potřebuje arginin ke své replikaci (množení).

Cíleným doplňováním jiné aminokyseliny, lysinu, tedy lze rozvoji této virové infekce zabránit. Suplementace lysinem, tzv. antimetabolitu argininu, tedy vytváří rovnováhu s argininem, který je růstovým faktorem pro herpetické viry.

V různých potravinách je různý poměr argininu a lysinu. Pro lidi trpící herpesy je tedy dobré vybírat si potraviny, které mají více lysinu než argininu.

Například vejce či ovesné vločky má podíl argininu a lysinu 1:1. Kdo mívá herpes, neměl by jíst oříšky (jedná se zejména o kešu a mandle) a čokoládu. Neměl by pít ani mnoho kávy, protože káva potlačuje účinek enzymu, který pomáhá metabolizovat arginin. Výsledek je ten, že „kávičkáři“ mají vyšší hladinu argininu v plazmě. A to je v případě lidí s častým výskytem herpesu riziko.

Herpes z těla jen tak nevyženete

Herpes, opar či „horečku“ způsobuje herpetický virus zvaný Herpes simplex. Pokud se jím jednou člověk nakazí (obvykle se tak stane již v dětství), žádnou léčbou není možné dostat ho z těla, přežívá v nervových gangliích a aktivizuje se při oslabení imunity.

Je potřeba říct, že virem Herpes simplex (HSV) je nakažena většina světové populace. Těžko se to určuje, protože ne všichni, kteří jsou jeho nositeli, mají i typické projevy oparu. Jsou osoby, které s herpesem nikdy problémy nemají, přestože se s ním během života evidentně musely nakazit – například opary trpívá jejich blízký člověk, se kterým žijí ve společné domácnosti.

Herpes simplex a jeho příznaky

Herpes simplex odpovídá za širokou škálu chorobných projevů – nejběžnější jsou nepříjemnosti způsobené oparem na rtu, ačkoli herpetický virus může vést dokonce až ke smrti pacienta s vážně narušenou imunitou (novorozenci, pacienti po transplantacích, s AIDS a podobně). Dokáže dokonce velmi zkomplikovat stav u dětí s atopickým ekzémem.

Existují dva typy viru Herpes simplex:

  1. HSV 1 se vyskytuje převážně na obličeji.
  2. HSV 2 odpovídá za projevy převážně v oblasti genitálií.

Lysin může pomoci zpomalit nebo zabránit růstu viru herpes simplex typu 1 (HSV-1), který je zodpovědný za opary. HSV-1 vyžaduje k růstu arginin, což je další aminokyselina. Lysin pomáhá zabránit tělu vstřebávat arginin, což ztěžuje HSV-1 růst a reprodukci.

Lysin může zpomalit nebo zastavit životní cyklus HSV-1, ale nemůže člověka z viru vyléčit. Jakmile se člověk nakazí virem, bude ho mít vždy.

Jiné druhy ze skupiny herpetických virů způsobují infekční mononukleózu, plané neštovice a pásový opar, šestou nemoc u dětí a podobně.

Lysin versus arginin

Nerovnováhu mezi lysinem a argininem však lze v rámci prevence opakovaných herpesů řešit i doplňováním lysinu v doplňcích výživy.

Na trhu jich je dostatek – v prášku i v kapslích. Lysin patří mezi vysoce účinné stimulátory imunity. Podílí se na tvorbě kolagenu – základní bílkoviny, která se nachází ve všech pojivových tkáních. Posiluje jejich pevnost a celistvost.

Přebytek argininu může být jedním, ale ne jediným faktorem relapsu (znovuvzplanutí) herpesu. Rozhodující je dávka a pravidelné užívání lysinu, rovněž vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem argininu (již zmíněné oříšky, čokoláda, káva a jiné).

Sponzorováno

Právě proto, že argininová nerovnováha nemusí být příčina návratů herpesu u každého pacienta, pokud užívání samotného lysinu nepomáhá, je dobré rozhodnout se pro přípravky s více úrovněmi kontroly herpesu – kromě lysinu by měly obsahovat i imunostimulační účinné látky (např. extrakty z hub s obsahem betaglukanů) a mix potřebných vitamínů a minerálů včetně zinku, selenu a skupiny béčkových vitamínů, céčko či, které se používají nejen k prevenci a léčbě herpetických, ale obecně virových infekcí. Každý herpes je totiž projevem oslabení imunity.

Lysin je nezbytný pro mnoho tělesných funkcí, včetně napomáhání vstřebávání vápníku a tvorbě kolagenu. Většina lidí konzumuje dostatek lysinu ve své stravě pro základní potřeby svého těla.

Dobrá zdroje lysinu

Lysin je esenciální aminokyselina. Lidské tělo přirozeně nevytváří lysin, takže jej člověk potřebuje získat ze stravy nebo užívat nějaký doplněk.

Mezi potraviny obsahující lysin patří:

Lidé dokonce mohou také použít mast obsahující lysin, aby pomohla léčit opary. Lidé si mohou masti aplikovat přímo na opar podle návodu na obalu, dokud infekce virem neodezní.

Lysinové masti a balzámy na rty jsou k dostání v lékárnách a online eshopech.

Prevence oparu (herpesu)

Opary jsou opravdu vysoce nakažlivé. Člověk je nakažlivý, i když podstupuje léčbu, a zůstává nakažlivý, dokud všechny puchýře nezaschnou. Lidé s oslabeným imunitním systémem jsou zvláště náchylní k infekci.

Osoba s jedním nebo více aktivními opary může pomoci zabránit přenosu viru takto:

  • vyhýbání se intimnímu kontaktu s ostatními
  • nikoho nelíbat
  • vyhýbání se blízkému kontaktu s kýmkoli s oslabeným imunitním systémem, jako jsou děti
  • nesdílení nápojů nebo jídla (nádobí)
  • nesdílení osobních věcí, jako jsou holicí strojky, zubní kartáčky nebo balzámy na rty
  • mytí rukou po dotyku oparu nebo léku
  • pravidelně si mýt ruce po celý den
  • nedotýkat se oparů po celý den

Užívání antivirových léků může pomoci zabránit propuknutí oparů.

Lysinové doplňky mohou také pomoci zabránit vzniku budoucích oparů. O dávkování a použití by se měl člověk poradit s lékařem nebo lékárníkem. Lysinové doplňky jsou k dispozici v obchodech se zdravou výživou, lékárnách a i online v eshopech.

Shrňme si to

Virus herpes způsobuje opary, takže lékař v případě potřeby obvykle předepíše antivirové léky, které pomohou léčit tento nepříjemný problém. Může ale také dále doporučit, aby osoba užívala lysin, či jedla potraviny s obsahem lysinu, což je aminokyselina nacházející se v některých potravinách. Tak se pomáhá léčit problém s virem herpex.

Nicméně lidé, kteří chtějí používat lysin k léčbě oparů, budou pravděpodobně muset užívat doplňky lysinu, aby zvýšili svůj příjem lysinu.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké problémy s virem herpes? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A dále si přečtěte o lysinu

Zdroj článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva