Sponzorováno

Žlučníkové či žlučové kameny (cholelitiáza) – příznaky, příčiny a léčba 4.84/5 (31)

Žlučníkové kamenyŽlučníkové kameny jsou nejčastějším onemocněním žlučníku a žlučových cest. Postihuje častěji ženy než muže. Objevuje se nejčastěji po 40 roku života. Výjimkou ale nejsou ani mladší lidé. Predispozicí je nadváha, kouření a vydatná strava bohatá na tuky. Svou roli sehrává i dědičnost.

Příznaky žlučníkových kamenů

Typickým příznakem je tupá bolest v pravém podžebří. Příznakem žlučníkových kamenů jsou i opakované trávicí potíže, nadýmání a pocity plnosti. Pozor! Velká část pacientů může být zcela bezpříznaková. Nemusí mít žádné klinické potíže. Vyjmenované klinické příznaky naznačují možnost přítomnosti kamenů ve žlučníku. Kámen může být jeden, nebo i více. Kameny jsou většinou složeny z cholesterolu.

Žlučníková kolika

Nejčastější komplikací žlučníkových kamenů je žlučníkový záchvat, takzvaná kolika.

Vzniká, jestliže se některý z kamenů vycestuje ze žlučníku, dostane se do žlučovodů a tam se zaklesne. Vzniká prudká kolikovitých bolest v pravém podžebří s výraznou klinickou symptomatologií. Nejčastěji vzniká po konzumaci těžké a mastné potravy. Pacient obvykle vyhledá lékaře. Bolest mizí až poté, co se zaklíněn kámen dostane ze žlučovodu do dvanáctníku. Žlučníkový záchvat potvrzuje přítomnost žlučníkových kamenů. Zkušený lékař vyžaduje důkladnou diferenciální diagnostiku. V úvahu přichází i zánět slinivky, žaludeční vřed, nebo jiná náhlá břišní příhoda.

Diagnostika žlučníkových kamenů

Žlučníkové kameny se diagnostikují sonograficky.

Ultrazvuk spolehlivě ukáže přítomnost kamenů ve žlučníku. V některých případech, kde dojde k zaklínění kamene v žlučovodu, provádí se takzvané ERCP vyšetření. Sonografická diagnostika žlučníkových kamenů je rychlá, spolehlivá a pro pacienta pohodlná.

Léčba a odstranění žlučníkových kamenů

Léčba žlučníkových kamenů je operační.

Všechny ostatní metody jsou pouze pomocné a dočasné. Dieta, používání některých léků a čajů je spíše prevence před vznikem možné koliky. Přítomnost kamenů neřeší. Přítomnost kamenů ve žlučníku znamená potenciální nebezpečí nové žlučníkové koliky. Často na nevhodném místě a v nevhodném čase. Na dovolené, na služební cestě, během vánočních svátků.. Tato pořádná kolika je pořádný dárek ..! Toto riziko se dá eliminovat pouze operačních vyjmutím žlučníku. Podle zkušeností lékařů nemá význam tuto operaci dlouho odkládat. Kromě rizika záchvatů hrozí i riziko jiných komplikací. Chronického zánětu slinivky, zánětu žlučníku, nebo vzniku nádorového onemocnění.

Sponzorováno

Co jíst když máte žlučníkové potíže?

Postihne-li vás někdy kolika, pamatujte si, že musíte držet hladovku a pít pouze hořký čaj. Po uklidnění bolesti si můžete dát karlovarský suchar nebo rohlík (nejlépe několik dní starý). Pokud se bolest znovu neobjeví, můžete další den zkusit nemastnou bramborovou kaši (z vodou naředěného nízkotučného mléka), další dny suchou rýži či těstoviny, vařenou mrkev. Postupně můžete opatrně a pomalu přejít na žlučníkovou dietu.

Laparoskopicky

Většina operaci žlučníku se dnes provádí laparoskopicky.

Málokdy se žlučník vybírá klasickou, otevřenou cestou. Laparoskopie přinesla významný pokrok do operační léčby žlučníku. Tato metoda zkracuje dobu hospitalizace a snižuje počet pooperačních komplikací. Hojení je rychlé, čas pracovní neschopnosti se krátí. Celkově se výrazně zvyšuje komfort pacienta. Pěstovat v sobě žlučníkové kameny není ta nejlepší taktika.

ŽLUČNÍKOVÁ DIETA

Při chronickém onemocnění žlučníku je dieta základem léčby. Vhodná je však i jako prevence tohoto onemocnění. Při žlučníkové dietě platí obecná pravidla zdravé výživy – jíst pravidelně, ideálně menší dávky po 3 hodinách. Pamatujte si, že i hladovění žlučník podráždí. Obecně byste se měli zaměřit na to, aby váš jídelníček neobsahoval:

ŽÁDNÝ CHOLESTEROL

A jen velmi malé množství tuků. To se týká v prvé řadě nasycených živočišných tuků, z nichž v játrech cholesterol vzniká. Nasycené tuky jsou obsaženy ve většině živočišných a mléčných výrobků. Rozhodně zapomeňte na sádlo, tučné sýry, husy, kachny a jiná tučná masa.

ŽÁDNÁ MASTNÁ JÍDLA

Jako čert kříži byste se měli vyhýbat přepálenému tuku. Proto dbejte na to, aby doba zpracování pokrmu byla co nejkratší. Místo smažení radši vařte, pečte, duste a grilujte – s minimem oleje.

ŽÁDNÁ NADÝMAVÁ JÍDLA

To znamená vyvarovat se luštěnin, zelí, kapusty a také ředkviček, okurek, česneku a cibule. Nejezte čerstvé pečivo ani kynuté těsto.

ŽÁDNÁ PIKANTNÍ JÍDLA

Nepoužívejte ostrá koření a omáčky. Nepijte nápoje sycené kysličníkem uhličitým, alkohol, kávu. Nedoporučují se uzené ryby, sardinky, kaviár, očka, mák, ořechy, datle a fíky, melouny, rybíz, ostružiny a maliny.

Sponzorováno

TIP: Jak na bolavý žlučník?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Žlučníkové či žlučové kameny (cholelitiáza) – příznaky, příčiny a léčba”

  1. […] Trápí vás vrásky, lupénka, drobné jizvy nebo ekzémy? Dopřejte své pleti regenerační šípkový olej, který ji vyživí a kromě toho doplní dávky železa a odstraní žlučníkové kameny. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva