Sponzorováno

Alicin (allicin) a jeho účinky a zdraví – jaký má vliv tato aminokyselina? 4.7/5 (30)

Jaké zdravotní výhody má aminokyselina Alicin?

Jaké zdravotní výhody má aminokyselina Alicin?

Alicin je sloučenina, která vzniká drcením nebo sekáním česneku. Nachází se tedy zejména v česneku, ale je k dispozici také ve formě doplňků stravy, které snižují zánět a mají i antioxidační výhody.

Čerstvý česnek obsahuje aminokyselinu zvanou alliin. Při rozdrcení nebo nasekání hřebíčku se uvolní enzym, alliináza. Alliin a alliináza interagují a vzniká alicin, který je považován za hlavní biologicky aktivní složku česneku. Proč po nasekání či drcení česneku nebo hřebíčku? Při porušení integrity buňky totiž vzniká z alliinu toxický a baktericidní allicin, nositel charakteristického zápachu česneku.

Allicin je také známý pod názvem Allium sativum.

Náš tip: Zkuste i tyto aminokyseliny

Použití Allicinu

Užívání alicinových doplňků prý pomáhá s řadou zdravotních problémů – například v boji proti závažným chorobám, jako jsou srdeční choroby a rakovina. V alternativní medicíně se říká, že alicin chrání před následujícími zdravotními problémy:

Kromě toho se doplňky s alicinem někdy používají ke zvýšení výkonu.

Alicin a jeho výhody pro naše zdraví

Mnoho vědeckých studií ukázalo, že alicin v česneku může nabídnout řadu zdravotních výhod, jako je lepší kontrola krevního tlaku a prevence aterosklerózy. Zatímco výzkum specifických účinků alicinu na zdraví je poměrně omezený, existují určité důkazy, že také užívání doplňků s alicinem může nabídnout určité příznivé účinky.

Zde je pohled na několik zjištění z dostupného výzkumu allicinu?

Alicin a cholesterol

Několik studií ukázalo, že alicin může pomoci snížit hladinu cholesterolu. V malé studii publikované v časopise Journal of the American College of Nutrition bylo 46 lidem s vysokým cholesterolem přidáno ke stravě 9,6 mg alicinu (formou tablet). Byla zde i kontrolní skupina s placebem. Na konci studie prokázalo 22 účastníků, kterým byly podávány česnekové doplňky, významně větší snížení celkového cholesterolu a LDL („špatného“) cholesterolu ve srovnání s členy skupiny s placebem.

Nový výzkum z roku 2013 zjistil, že sloučeniny v česneku pomáhají snižovat celkový cholesterol a LDL cholesterol, pokud jsou užívány po dobu nejméně dvou měsíců, a užívání je spojeno s 38% snížením rizika koronárních příhod ve věku 50 let.

Alicin a vysoký krevní tlak

Výzkum také naznačuje, že alicin může pomoci regulovat krevní tlak a může být stejně účinný jako léky k léčbě hypertenze.

V klinické studii z roku 2013 provedené v Pákistánu bylo 210 pacientům s vysokým krevním tlakem podáno 300 mg až 1 500 mg česnekových tablet, placebo nebo betablokátor atenolol. Subjekty, kterým byl podáván česnek, vykazovaly klinicky významné snížení systolického a diastolického krevního tlaku oproti lidem ve skupině s placebem i s atenololem.

Sponzorováno

Tato studie potvrdila dřívější studie na zvířatech ukazující vlastnosti allicinu na snižování krevního tlaku.

Alicin a bolest svalů

Podle studie publikované v European Journal of Applied Physiology v roce 2008 může alicin pomoci zmírnit poškození svalů související se cvičením.

V této studii skupina sportovců užívala buď alicinové doplňky nebo placebo dva týdny před (a dva dny po) tréninku na běžeckém pásu. Výsledky odhalily, že ti, kterým byl podáván alicin, po tréninku pociťovali menší bolest svalů (ve srovnání s těmi, kterým bylo podáváno placebo).

Možné vedlejší a nežádoucí účinky alicinu

Vedlejší účinky doplňků obsahujících alicin mohou být někdy tyto:

  • průjem,
  • pálení žáhy,
  • plynatost,
  • nevolnost.

Kvůli nedostatku klinických studií, které testují účinky doplňků česneku, je známo málo o bezpečnosti dlouhodobého nebo pravidelného užívání těchto doplňků nebo o tom, jak by mohly interagovat s léky na předpis nebo i s léky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Vzhledem k tomu, že alicin může také zvyšovat riziko krvácení, je zásadní vyhnout se doplňkům obsahujícím alicin před operací. Pokud v současné době užíváte léky nebo doplňky na ředění krve, jako je warfarin, aspirin, ginkgo nebo vitamin E, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat doplňky obsahující alicin.

Allicin a česnekové doplňky by se neměly užívat spolu s léky na krevní tlak, protože mohou snížit krevní tlak. Kromě toho může česnek snižovat hladinu cukru v krvi a měl by být používán s opatrností u lidí s cukrovkou, kteří užívají antidiabetika.

Mějte také na paměti, že bezpečnost doplňků u těhotných žen, kojících matek, dětí a osob s nějakým problémovým zdravotním stavem nebo těch, které užívají léky, nebyla stanovena. Takže se vždy v těchto případech poraďte s lékařem.

Dávkování alicinu

Neexistuje žádná standardní doporučená dávka pro alicin. Jeden stroužek česneku obsahuje asi 5 mg až 18 mg alicinu. Ve výzkumu byly studovány dávky mezi 300 mg a 1 500 mg česneku.

Může alicin léčit kvasinkovou nebo plísňovou infekci?

Sponzorováno

Zastánci alternativních léčebných metod dlouho doporučují použití česneku při léčbě vaginálních kvasinkových infekcí tak, že doporučovali si vnitřně umístit drcený hřebíček. Podle National Institutes of Health je alicin přirozeným antifungálním činidlem a alicin nacházející se v čerstvém česneku může pomoci při léčbě vaginálních kvasinkových infekcí, nadměrného růstu kandid, atletů a dalších plísňových infekcí.

Co si dále přečíst o česneku?

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva