Sponzorováno

Herpes virus – co ho způsobuje a jak ho dostanete? 4.71/5 (28)

Herpes virusHerpetické viry na rozdíl od chřipkových nemutují a v některých lidských buňkách přežívají dlouho. Nejčastěji se herpes vytvoří na rtech. Ale výjimkou není napadení virem jiných částí těla.

Herpes simplex typu 1

Je nejčastější, vytvoří se obvykle na rtech, ale může být i na nosní sliznici, obličeji, bradě, krku, tedy zejména na horní polovině těla. Ohlásí se nepříjemným pnutím a brněním, pak se objeví drobné hnisavé vřídky. Po prasknutí se vytvoří strup, který svědí, pálí, může i krvácet. Zmizí obvykle do dvou týdnů, pokud trvá déle, jděte k lékaři. HSV 1 se většina lidí nakazí již v dětství – přes ústa. Opar z úst se může při orálním styku přenést na genitálie partnera, nebo na jiné místo na těle, kde je otevřená rána.

Někdy zůstane po oparu na rtech skvrna, tehdy se poraďte s dermatologem. Pokud je menší, poradí vám bělící krém, pokud větší, můžete ji odstranit laserem nebo IPL, intenzivním pulsním světlem.

Herpes simplex 2. typu – genitální herpes

Herpes simplex 2. typu způsobuje genitální herpes, sexuálně přenosnou nemoc. Může se vyskytnout na genitáliích, konečníku, ale i na ochlupené části podbřišku, na zadku, nebo nad křížovou kostí. Virus se do těla nejčastěji dostane přes porušenou sliznici při pohlavním styku. Rizikový je i orální a anální styk, nákaza je možná i doteky. Puchýřky na místě infekce vytvářejí shluky, postihnout mohou vnější část genitálií, u žen stydké pysky, u mužů žalud a vnitřní část předkožky. Infekci někdy doprovázejí bolesti hlavy, svalů, slabost, palčivá bolest při močení a vyprazdňování. Častěji jím trpí ženy.

Varicella zoster

Je odpovědný za plané neštovice, kdy se na různých místech těla tvoří drobné puchýřky. Po vyléčení virus přežívá v nervové tkáni a při vhodných podmínkách vyvolá pásový opar.

Epstein-Barrové virus

Většina infekcí probíhá v dětství, bez příznaků. K onemocněním spojeným s tímto typem patří infekční mononukleóza a nádorová onemocnění – Hodgkinův lymfom, Burkittův lymfom. Virus Epstein-Barrové (anglicky: Epstein-Barr Virus, EBV), známý též jako lidský herpesvirus 4 (HHV-4) nebo EB virus, je virus z čeledi herpes virů, který je jedním z nejběžnějších lidských rodů virů.

Cytomegalovirus

Podobně jako EBV je původcem mononukleózy, cytomegalovirusje méně častý.

Sponzorováno

Roseolovirus

Původce šesté nemoci, která postihuje kojence a batolata.

Kaposiho virus

Způsobuje nádor kůže. Nejčastěji postihuje lidi s dlouhodobou oslabenou imunitou. Kaposiho sarkom je častý u lidí s AIDS.

Herpes simplex – když je herpes v oku

Vyvolává ho herpes simplex. Stačí, že si ho zavlečete z puchýřků na rtech do oka. Může být kožní – objeví se velmi rychle, během horečnatého onemocnění, nebo někdy i během menstruace. Obvykle vznikne na jednom oku, víčko oteče, později se objeví malé puchýřky. Po léčbě mastmi nezanechává trvalé následky.

Druhý typ – rohovkový, je nebezpečný. Ohlašuje se silnými bolestmi, oko zčervená, slzí a vidění se zhoršuje. To způsobí zánět rohovky, na jejím povrchu vznikají malé puchýřky. Neléčený zánět může vyústit až do vředu rohovky.

Léčba je komplikovaná, herpes rohovky obvykle trvá dlouho, opakuje se, může způsobit jizvy i zákal. Nejhoršími komplikacemi jsou poruchy zraku a oslepnutí. Herpes rohovky může vyústit do transplantace.

Příznaky herpesu simplex

 • červené puchýřky v ústech, na rtech, v nose, na genitáliích nebo v oblasti řitního otvoru
 • puchýřky jsou vyplněny tekutinou, později praskají a vzniká strup
 • výsev herpetických puchýřků předchází pálení a svědění na postiženém místě
 • léze přetrvávají 7-10 dní a spontánně se zhojí
 • nejzávažnějším projevem infekce je herpetická encefalitida (zánět mozku)

Diagnostika herpesu simplex

 • typický kožní projev
 • izolace viru z tekutiny herpetických puchýřků
 • stanovení protilátek imunoflorescenčnou metodou
 • vzestup hladiny imunoglobulinů

Léčba herpesu simplex

 • antivirové preparáty – acyklovir
 • lokální aplikace 5-derivátů 2-deoxyuridinu

Jak herpes virus dostanete

– Herpes se nejčastěji přenáší kapénkovou infekcí a přímým kontaktem, ale i líbáním, slinami.
– Genitální herpes se přenáší pohlavním stykem.
Virem herpes simplex je nakaženo 80 procent populace na světě.
– Příčinou propuknutí herpesu může být dlouhotrvající stres, nedostatek vitamínů, hormonální změny, infekční onemocnění, neléčené chronické onemocnění, někdy je to signál vážného onemocnění.

Máte nějaké informace nebo zkušenosti s herpses virem? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si o herpes viru přečtěte

VIDEO: Jak se zbavit/předcházet vzniku oparu (herpes simplex)

Sponzorováno

Zdroj obrázu: Wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Herpes virus – co ho způsobuje a jak ho dostanete?”

  1. […] jako botanicky příbuzný tea tree olej, je užitečný eukalyptový olej i při ošetřování puchýřků herpesu, pásového oparu a planých neštovic. V alkoholu zředěná směs eukalyptové a tea tree esence […]

  2. […] toho je bergamot spolu s tea tree olejem v poměru 1:1 velmi účinný na herpetické viry, což se využívá při léčbě pásového oparu. Silice naředěné v alkoholu nebo oleji se […]

  3. Slezák Luděk napsal:

   Zdravím poradnu
   a mám pár dotazů. Patří herpes simplex do skupiny kvasinek-kandida ?
   Boláky v ústech, tzv.afty, kam se řadí, do jaké skupiny infekcí. Jsou to rovněž kvasinky, nebo herpes simplex 1. nebo 2.typu.
   Příp.letitého nepravidelného výskytu herpesu, může dojít k herpetické encefalitiditě, a jak se pozná. Příp. jak se vyšetřuje a léčí.
   A nakonec, jak se zbavit „úplně“ v těle této herpetické infekce, zda je to možné.
   děkuji, s pozdravem Slezák, z Ostravy

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva