Sponzorováno

Ovoce liči a jeho účinky na naše zdraví 4.81/5 (21)

Liči chutná dobře a jsou také dobrým zdrojem vitamínu C a několika prospěšných antioxidantů. To z nich činí vynikající doplněk ke zdravé stravě.

Liči chutná dobře a jsou také dobrým zdrojem vitamínu C a několika prospěšných antioxidantů. To z nich činí vynikající doplněk ke zdravé stravě.

Liči (vědecky známé jako Litchi chinensis) jsou oválné až kulaté plody s průměrem asi 3 cm. Jsou pokryty okrovou nebo růžovo-červenou hrubou, tvrdou a tenkou, snadno odnímatelnou slupkou.

Je úzce příbuzné s jinými druhy ovoce, jako je rambutan a longan. Uvnitř je mírně průsvitná, bílá, sladká a šťavnatá dužina. Pod ní je hnědá pecka, semeno. Botanicky toto exotické ovoce patří do čeledi mýdelníkovité (Sapindadaceae). Má zajímavou chuť, kterou si někteří zamilují, jiní ji zkusí jednou a už nechtějí nikdy více. Liči prostě buď milujete nebo nenávidíte.

Liči jsou tedy tropické plody pocházející z níže položených území Číny, Tchaj-wanu a jihovýchodní Asie. Je pěstováno také v Indii. Jedná se o sezónní ovoce, v letních sezónách ho můžete koupit v supermarketu nebo klasické prodejně ovoce.

Zdravotní výhody liči – proč si ho dát?

Liči v překladu znamená „dar pro věrný život“. Výhody liči byly zkoumány zejména v zemích jako Čína a Indie a byly také dobře zdokumentovány ve starověkých čínských knihách. Plody liči obsahují mnoho živin, vitamínů a antioxidantů, které pomáhají bojovat proti různým nemocem, dále jdou super pro pleť, růst dětí a posilování imunity těla.

Liči jsou u nás už poměrně známé. Díky jejich sladké a květinové chuti si je hodně lidí oblíbilo. Jsou obvykle konzumovány čerstvé a někdy se používají ve zmrzlinách nebo se zpracovávají na džusy, víno či želé.

Liči a nutriční hodnoty

Plody liči jsou složeny převážně z vody (82%) a sacharidů (16,5%). Níže uvedená tabulka uvádí hlavní živiny v čerstvých a sušených liči plodech.

Liči, syrové – 100 gramů

Množství
Kalorie 66
Voda 82 %
Proteiny 0.8 g
Sacharidy 16.5 g
Cukr 15.2 g
Vláknina 1.3 g
Tuky 0.4 g
Saturované 0.1 g
Monounsaturované 0.12 g
Polyunsaturované 0.13 g
Omega-3 0.07 g
Omega-6 0.07 g
Trans tuky ~

 

Pojďme si bod po bodu projít hlavní zdravotní benefity ovoce liči.

Protirakovinné vlastnosti

Liči má protirakovinné vlastnosti (výzkum na toto téma najdete zde). Toto ovoce má v buničině (dužině) flavonoidy, které pomáhají bojovat s onemocněními, jako je rakovina. Liči tak obsahuje například kvercetin a kaemferol, které jsou silnými sloučeninami při snižování proliferace nádorových buněk. Plody liči tak mají opravdu impozantní vlastnosti proti rakovině, například proti rakovině prsu.

Srdeční choroby

Liči normalizuje krevní tlak a srdeční frekvenci a tím chrání před mrtvicí a koronárními srdečními chorobami. 1 sklenka šťávy z liči denně normalizuje srdeční tep. Liči obsahuje hodně polyfenolů, jež podporují zdraví srdce. Antioxidanty přítomné v liči zlepšují imunitu, zpomalují rozvoj katarakty a blokují rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.

Zlepšují trávení

Liči udržuje trávení silné, udržuje čistý žaludek, zlepšuje chuť k jídlu a poradí si i s pálením žáhy a pocitem pálení v žaludku. Také zvyšuje energetickou hladinu v těle. Liči dále obsahuje rozpustnou vlákninu, která zlepšuje problémy se střevem a udržuje žaludek bez toxických látek + pomáhá vyčistit tlusté střevo. Pro zažívání prostě super.

Pro zdravé kosti

Liči je bohatým zdrojem fosforu a hořčíku, který podporuje silné kosti. Dále obsahuje stopové minerály jako měď a mangan, které posilují křehké kosti. Spolu s mědí a zinkem zvyšuje účinnost vitaminu D, což zvyšuje asimilaci vápníku, která udržuje zdraví kostí.

Dobrý zdroj vitamínu C

Liči je také vynikajícím zdrojem vitamínu C, vitamínu, které si tělo nemůže vyvinout přirozeně – musí ho přijmout ve stravě. Konzumace potravin bohatých na vitamín C pomáhá tělu vyvinout odolnost vůči infekčním činidlům a vylučovat škodlivé prozánětlivé volné radikály. Pomáhá těm, kteří trpí rýmou, horečkou a bolestmi v krku. Vitamin C je vhodný pro naši kůži, kosti a tkáně, a proto je pro naše tělo velmi důležitým vitamínem. Ale to vše jistě víte ze školy. Ale co jste možná nevěděli je to, že právě liči je super zdrojem tohoto vitamínu.

Sponzorováno

Zdroj oligonolu

Dále jsou plody liči také zdroj oligonolu. Oligonol je polyfenol, který má antioxidační a protivirové účinky. Pomáhá také zlepšovat krevní oběh, snižuje váhu a chrání kůži před škodlivými UVA paprsky. Oligonol dále snižuje eliminuje tuk, zlepšuje vedlejší krevní oběh, snižuje vyčerpání po cvičení, zvyšuje vytrvalost a zlepšuje obličejové linie (menší vrásky) a hnědé stařecké skvrny.

Zdroj vitamínu B

Liči je také dobrým zdrojem vitamínů B komplexu, jako je thiamin, riboflavin, niacin a folát. Tyto vitamíny pomáhají tělu metabolizovat sacharidy, bílkoviny a tuky. Má také vysoký obsah beta-karotenu, který posiluje imunitní systém a zlepšuje funkci jater a dalších orgánů.

Super i při hubnutí

Plody liči mají poměrně málo kalorií, neobsahují nasycené tuky ani cholesterol a jsou bohaté na vlákninu, která je velmi důležitá pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Takže i když jste v „režimu hubnutí“, tak si pár kousků liči určitě dejte.

Zlepšuje stav pokožky

Jak jsme již uvedli v jednom z předchozích bodů, liči jsou také úžasným zdrojem vitamínu C a dalších živin, které jsou prospěšné pro vaši pokožku. A co z toho plyne? Konzumace liči dává následující benefity v péči o pleť:

 • Účinky proti stárnutí pokožky – Zub času zanechává na pokožce linie, vrásky či skvrny. K tomu přidejte znečištění, UV záření a kouření – ti jsou také zodpovědní za předčasné stárnutí pleti, které se odehrává rychleji než přirozený proces. Volné radikály jsou také zodpovědné za způsobení stárnutí pokožky. Jak již bylo řečeno, liči jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který je silným antioxidantem, který bojuje proti volným radikálům. Obsahují také oligonol, který bojuje proti stárnutí a redukuje stařecké skvrny na pokožce. Taková konzumace liči nebo jejich použití v zábalech na obličej je účinná při redukcí známek stárnutí pleti, jako jsou jemné linie a právě zmíněné skvrny.
 • Ochrana před volnými radikály – liči mají vysoký obsah antioxidantu vitamínu C, komplex vitaminu B a flavonoidů. Tyto antioxidanty chrání organismus před oxidačním stresem způsobeným znečištěním a UV zářením. Volné radikály se vytvářejí z molekul kyslíku a mění funkci našich buněk, aby vytvořily rakovinné buňky. Antioxidanty neutralizují tyto volné radikály, čímž chrání kožní buňky před poškozením. Tímto způsobem může liči chránit před rakovinou kůže a zánětem. A to se přeci hodí.
 • Živiny pro pleť – Liči jsou skvělým zdrojem živin, jako je thiamin, niacin a měď. Thiamin pomáhá tělu při metabolizaci tuků a bílkovin pro zdravou pleť. Niacin zvyšuje hladiny hydratace v pokožce, zatímco měď v malých množstvích pomáhá urychlit hojení poškozené pokožky.

Všechny tyto výhody dělají liči super ovoce pro vaši pokožku.

Pro krásu vlasů

Všichni z nás touží po zdravé pokožce hlavy po zdravých a lesklých vlasech. A právě vyvážená strava je nezbytná pro zdravé vlasy, protože poskytuje kyslík a živiny, které vyživují vlasové folikuly.

Jak již bylo zmíněno dříve, liči jsou dobrým zdrojem vitamínu C, který hraje aktivní úlohu při udržování integrity mikro-cirkulace a tím zajišťuje dostatečnou zásobu krve proudící do vlasových folikulů. Dále jsou zde pak niacin a thiamin, které jsou pro vlasy také důležité.

Obsah vitamínů a minerálů v liči

Liči jsou slušným zdrojem hned několika vitaminů a minerálů, zejména pak vitaminu C.

 • Vitamin C: Nejhojněji zastoupený vitamín v liči. Jedno liči poskytuje přibližně 8% doporučeného denního příjmu vitamínu C.
 • Měď: Liči jsou slušným zdrojem mědi. Nedostatečný příjem mědi může mít nepříznivé účinky na zdraví srsti.
 • Draslík: ten může zlepšit zdraví srdce při konzumaci v dostatečném množství.
Jak vypadá oloupané nebo neoloupané liči.

Jak vypadá oloupané nebo neoloupané liči.

Jak liči jíst (vaření / stravování)

Tyto drobné šťavnaté plody mohou být konzumovány samotné. Chuťově jsou velmi dobré (dobře, jak pro koho). Odstraňte hrubou skořápku (obal) buď rozřezáním malé plochy nožem, nebo to zvládnete i prstem. Pecka je nepoživatelná, tu můžete vyhodit nebo zasadit. Níže je několik tipů, jak konzumovat plody liči:

 • Loupané a nakrájené plody liči lze přidávat do ovocných salátů. Mohou být také podávány na talíři se sýrem.
 • Liči lze přidávat do zmrzlin, pudinků nebo koktejlů (smoothie). Mohou být podávány se smetanou nebo jogurtem jako dezerty.
 • Sušené liči také existuje, chutná jako rozinky. Mohou být podávány jako občerstvení nebo přidávány k dezertům.
 • Po odstranění pecky mohou být liči plněné smetanovým sýrem (třeba Mascarpone).
 • Můžete si udělat liči ledový čaj, dávat je do Martini a limonád – jsou skvělým občerstvením.
 • Maso liči (ta dužina uvnitř) může být smíchána s vodou, mixujte, získáte tak hladké pyré. Nalijte ho do džbánu, přidejte limetovou šťávu a dobře promíchejte. Můžete přidat i vodu. Tuto směs dejte do sklenic naplněných kostkami ledu.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi liči? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o ovoci přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva