Sponzorováno

Oligonol a jeho účinky na zdraví – jak vám může pomoci? 4.75/5 (8)

  • Oligonol je obchodní název pro výživový doplněk obsahující extrakt z vinné hmoty a extrakt z lykopenových tomatových olejů. Účinky Oligonolu na zdraví nejsou vědecky prozkoumány a potvrzeny dostatečným množstvím klinických studií.
  • Přesto byly provedeny některé studie na zvířatech a v in vitro podmínkách, které naznačují některé možné zdravotní přínosy Oligonolu.
  • Patří sem například jeho potenciální antioxidantní účinky, které mohou pomoci předcházet poškození buněk způsobenému oxidativním stresem. Oligonol byl také spojován s podporou cévního zdraví, snižováním krevního tlaku a ochranou proti slunečnímu záření.
  • Je však důležité zdůraznit, že tyto studie nebyly provedeny na lidech nebo neexistuje dostatečné množství studií, které by prokázaly konkrétní účinky Oligonolu na lidské zdraví. Doporučuje se, abyste se před užíváním jakéhokoli doplňku stravy poradili se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.
  • Výživové doplňky nemají nahrazovat vyváženou stravu a zdravý životní styl. Pokud máte konkrétní zdravotní problémy nebo potřebujete radu ohledně doplňků stravy, je nejlepší se poradit s lékařem nebo jiným odborníkem na zdravotnictví.

Oligonol a jeho účinky na zdraví - jak vám může pomoci?Oligonol je látka, která je extrahovaná například z ovoce liči (nebo z jiného zdroje). Je známo, že má antioxidační účinky, a proto je oligonol označován jako přírodní lék pro řadu zdravotních problémů. Navíc se také píše o tom, že oligonol podporuje úbytek hmotnosti a zpomaluje proces stárnutí.

Použití Oligonolu

V alternativní medicíně má oligonol pomáhat při léčbě následujících zdravotních stavů:

Také se udává, že oligonol pomáhá při prevenci rakoviny, chrání tělo před negativními účinky stresu a brání nahromadění břišního tuku.

Vliv Oligonolu na zdraví

Dosavadní výzkum o vlivu oligonolu na zdraví je docela omezen. Existují však některé důkazy, že oligonol může nabízet určité výhody. Zde je několik hlavních zjištění z dostupných studií:

1) Snižuje zánět

Předběžný výzkum naznačuje, že oligonol může pomoci snížit zánět, biologický proces související se stárnutím spojený s rozvojem mnoha nemocí.

V malé studii, publikované v magazínu Nutrition Research and Practice, vědci vzali 19 zdravých mladých mužů na čtyři týdny léčby buď placebem nebo doplňkem stravy obsahujícím oligonol. Na konci studie pacienti léčeni oligonolem vykazovali významně větší pokles v několika známkách zánětu (ve srovnání s členy skupiny s placebem). Kromě toho se zdá, že oligonol pomáhá snížit hladinu stresového hormonu kortizolu.

Sponzorováno

2) Obezita

Několik studií na zvířatech naznačuje, že oligonol může také působit proti obezitě. Ve studii z roku 2009 publikované v magazínu Phytotherapy Research například testy na potkanech ukázaly, že příjem oligonolu může pomoci stimulovat rozklad tuku.

3) Diabetes

Oligonol může podle výzkumu na zvířatech pomoci chránit určitým komplikacím spojenými s cukrovkou. Studie z roku 2010 publikovaná v časopise British Journal of Nutrition zjistila, že oligonol pomáhá snížit poškození ledvin u diabetických myší, zatímco studie z roku 2011 potvrdila, že oligonol pomáhá ochránit diabetické myši před poškozením jater.

4) Chřipka

Oligonol může pomoci bojovat proti chřipce, to uvádí studie z roku 2010 publikovaná v magazínu Phytomedicine. V laboratorním experimentu vědci zjistili, že oligonol může zabránit růstu a šíření viru chřipky.

5) Rakovina

Oligonol může mít protirakovinné vlastnosti – to podle předběžné studie publikovaná v magazínu Phytotherapy Research v roce 2009. V testu na myších autoři studie prokázali, že oligonol může pomoci zastavit šíření melanomu do jiných orgánů.

Vědeckého výzkumu je docela málo

Vzhledem k nedostatku vědeckého výzkumu je jen docela málo známo o bezpečnosti dlouhodobého používání doplňků obsahujících oligonol.

Je důležité mít na paměti, že doplňky nebyly testovány na bezpečnost a doplňky stravy jsou z velké části neregulované. Také bezpečnost doplňků těhotným ženám, kojícím dětem, dětem a osobám s onemocněním nebo užívajících léky nebyla stanovena. Měli byste vědět, jak používat doplňky bezpečně.

Použití Oligonolu pro zdraví

Vzhledem k omezenému výzkumu je příliš brzy doporučit oligonol jako léčbu jakéhokoli zdravotního stavu. Pokud uvažujete o použití oligonolu při léčbě onemocnění, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete s doplňkovým režimem. Samoléčba a vyvarování se nebo zpoždění standardní péče může mít vážné důsledky.

Co tvrdí předběžné studie

Oligonol není jen nějaký další doplněk. Je skutečně silný a jedinečný. Oligonol obsahuje polyfenoly, což jsou chemické sloučeniny nacházející se v superpotravinách a rostlinách.

Jsou také charakterizovány jako antioxidanty. Klinická studie publikovaná v časopise Journal of Functional Foods v roce 2009 našla 18 dobrovolníků, kteří užívali 100 mg Oligonolu po dobu 10 týdnů. Výsledky byly jako takovéto:

  • Snížení tělesné hmotnosti
  • Snížení obvodu břicha a viscerálního tuku
  • Zlepšení odolnosti vůči inzulínu.

Sponzorováno

A co vy? Znáte oligonol? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva