Ovoce a zelenina s minimem kalorií – které to jsou? 4.71/5 (38)

Které druhy ovoce a zeleniny obsahují málo kalorií? Podívejme se na ně.

Které druhy ovoce a zeleniny obsahují málo kalorií? Podívejme se na ně.

Co je správnou cestou při hubnutí? Je to kombinace dvou velmi důležitých věcí. Tou první věcí je samozřejmě pohyb. Ten by měl být v dostatečné intenzitě, spojený s pravidelností. Druhou cestou je správný jídelníček. Jeho základem je:

 • Rozmanitost
 • Bohatá výživová hodnota
 • Nízká kalorická hodnota

Komu by jídla nestačila, tomu se doporučuje dojíst se ovocem, nebo zeleninou. Přichází ta chvíle, kdy přemýšlíte, co byste si dali? Toto jsou možnosti potravin, které jsou na tom z hlediska kalorií nejlépe. Mají jich úplné minimum. Zároveň ovoce a zelenina obsahuje hodně minerálů, vitamínů, vlákniny a vlastně obecně mnoho látek, které jsou důležité pro naše zdraví.

Takže, které druhy ovoce a zeleniny obsahují málo kalorií?

Květák

Velmi chutná zelenina, která potěší tím, že když ho sníte 100 gramů, tak do svého těla dostanete jenom 25 kalorií. Nejenom, že je vhodnou součástí vašeho jídelníčku. Je i možností, jak se můžete v případě potřeby takzvaně dojíst. Když se podíváme na možnosti přípravy, je ideální květák vařený, nebo varianta v podobě jednoduché květákové polévky. Obojí vás velmi dobře zasytí a kalorickou hodnotu udrží v limitech. Pozore však na květák smažený, který je z hlediska kalorií naopak velkým problémem. Smažení obecně není moc dobrá příprava jídla. Smažení květáku se proto vyhněte.

Rajčata

Osvědčená zelenina, která by neměla chybět v žádné lednici. Kromě toho, že budou základem mnoha vašich jídel, je vhodné mít rajčata připravena na to, že se jimi takzvaně dojíte. A když sníte jedno stogramové rajče, bude to pro vás znamenat, že do těla dostanete jenom 17 kalorií. A to je opravdu skoro nic. Navíc jsou rajčata považována i za jeden z velmi zdravých druhů zeleniny. Obsahují totiž takzvaný lykopen, který umí preventivně působit proti rakovinotvornému bujení.

Mrkev

Nejenom nízká kalorická hodnota, která říká, že sto gramů mrkve má jenom 41 kalorií. Plusem mrkve je také to, že má nízký glykemický index. To pomáhá udržení správné hladiny cukru v krvi, stejně jako to napomáhá i tomu, že vaše tělo bude delší dobu nasyceno. Když tedy máte pocity hladu, sáhněte po mrkvi. A nejlepší je, pokud bude syrová. Nejenom proto, že tak do těla dostanete mnohem více prospěšných látek. Důvodem je zde také to, že ji můžete nakrájet na kolečka či zeleninové hranolky a mít tak zdravou křupavou náhražku klasických pochutin, jako jsou chipsy, nebo třeba tyčinky.

Celer

Nakrájený celer obsahuje pouze 16 kalorií na 1 šálek. Pokud byste vynechali krájení a jedli celý celer, jedna velká stopka celeru obsahuje cca 10 kalorií. Celer se často se používá v různých receptech, do kterých přidává chuť i živiny.

Listová zelenina

Listová zelenina je často používaná v salátech a sendvičích. Jeden šálek nasekaného ledového salátu vám dodá pouze 8 kalorií. Hlávkový salát pak obsahuje 7 kalorií na šálek. Typicky tmavší odrůdy listových zelených obsahují více živin. Špenát vám dodá 7 kalorií na 1 šálek spolu se železem, vitamínem K, vitamínem A, manganem a kyselinou listovou. Kapusta obsahuje 33 kalorií na šálek. Roketa setá, jiný druh hlávkového salátu, má pouze 4 kalorie na šálek.

Chřest

Jeden z nejbohatších zdrojů kyseliny listové (folátu) je chřest. Jeden šálek chřestu vám dodá nejen 70 mikrogramů folátu, ale také obsahuje pouze 27 kalorií.

Zelí

Existuje ve variantě červené, stejně jako ve variantě bílé. V obou případech máme na mysli jenom syrovou variantu. Ta vás potěší jak tím, že dobře chutná, tak i tím, že je tvrdší a tedy křupavá. Podobně jako v předchozím případě, tak i zde můžeme mluvit o zajímavé alternativě různých pochutin. Pokud si zelí dáte v porci stogramové, tak do svého těla dostanete jenom 25 kalorií. To je opravdu minimum. Navíc je plusem i to, že zelí pozitivně ovlivní trávení, což se při dietním režimu může také celkem hodit. Mějte ho v lednici připravené.

Vodní meloun

Některé články říkají, že při dietě by mělo být vyloučeno ovoce, jelikož obsahuje mnoho sacharidů a tak je vysoká i jeho kalorická hodnota. Jak je tomu ve skutečnosti? Vliv má samozřejmě to, jaké ovoce si zvolíte. Pokud potřebujete jenom zasytit po klasickém jídle, a máte chuť na něco sladšího, dejte si vodní meloun. Když ho sníte sto gramů, tak se do vašeho těla dostane jenom 30 kalorií. A to je rozhodně hodnota velmi dobrá. Je to dáno hlavně tím, že meloun obsahuje vysoké procento vody. Ta vám pomůže jak v hydrataci, tak i v tom, že váš žaludek bude výrazně plnější už po pár kouscích.

Grep

Když se podíváme na kalorickou hodnotu, je o něco větší, než u melounu. Na 100 gramů tohoto ovoce totiž připadá 42 kalorií. Na druhou stranu nelze zapomínat na to, že grep umí zrychlit metabolismus a tím zrychlí i samotné spalování. Onen reálný špatný vliv na vaše hubnutí tak bude mít mnohem menší, než může naznačovat číslo v tabulce. I proto je vhodným ovocem, kterým můžete rychle zahnat hlad. Navíc svému tělu prospějete i přísunem vitamínů. Jaké grep primárně obsahuje?

Pomeranč

Pokud nemáte tolik rádi kyselejší chuť grepu, tak nemusíte nutně zoufat. Můžete sáhnout i po pomeranči. Ten je podstatně sladší. Nutno ale dodat, že vlivem toho má i větší kalorickou hodnotu. Ne však nijak výraznou, jelikož oproti grepu je to jenom o pět kalorií. A to je stále ještě v podstatě v normě, a tak není důvod se znepokojovat. Dát si tedy při dietě pomeranč rozhodně není jakýmkoliv problémem. Kromě toho, že nenarušíte svůj dietní režim, si můžete být jisti také tím, že prospějete svému tělu. Toto ovoce obsahuje známý antioxidant, kterým je vitamin C.

Citrony a limety

Citrony a limety, často přidávané do nápojů pro jejich kyselou chuť, obsahují méně než 40 kalorií na ovoce a obsahují významné množství vitaminu C.

Jablko

Jenom těžko najdete známější a oblíbenější ovoce, než je právě jablko. Není se čemu divit, jelikož se jedná o plodinu, která je dostupná i u nás, stojí pár korun a také dokonale chutná. Kromě mnoha vitamínů však jablko zaujme i tím, že má minimální kalorickou hodnotu. Znamená to, že se ho při dietě nemusíte obávat. I když se může zdát, že 52 kalorií je na stogramové jablko dost, nezapomínejme na to, že mluvíme o chutném a sladkém ovoci. Hodnota se samozřejmě může měnit podle toho, jaký druh si dáte a jak bude konkrétní jablko sladké. Jako univerzální pomocník je však tato hodnota stoprocentně správná.

Co si o kaloriích ještě přečíst?

VIDEO: Jak počítat kalorie?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva