Sponzorováno

Banánová mouka a zdraví – proč ji použít? 4.9/5 (42)

Jaké benefity pro naše zdraví má banánová mouka?

Jaké benefity pro naše zdraví má banánová mouka?

V dnešním článku si povíme něco o banánové mouce. Znáte ji? Slyšeli jste už o ní? Studie ukázaly, že zelená banánová mouka, je jednou z nejlepších alternativ ke zpracované pšeničné mouce.

Z čeho je a jak se vyrábí banánová mouka?

Obvykle vyráběná z nezralých brazilských banánů, se zelená banánová mouka rychle stává nejzdravějším a nejchutnějším způsobem, jak alternativním a zajímavým způsobem využít toto tropické ovoce. Zelené banány jsou oloupány, nakrájeny, dehydratovány a poté namlety. Takto jednoduše se vytvoří banánová mouka, kterou lze použít pro vše – od pečení brownies až po zahušťování smoothies.

Proč se banánová mouka vyrábí ze zelených banánů?

To proto, že klasické žluté banány nefungují tak dobře ve formě mouky. Jsou sladší a lepivější než zelené banány, takže je obtížné je rozemlet do praktického prášku bez přidání dalších chemikálií, jako je třeba maltodextrin (bílý prášek vyrobený z kukuřice, pšenice nebo jiných škrobů). Na druhou stranu, zelené banány jsou škrobivé a méně sladké, takže jsou ideální jako alternativa pšeničné mouky. Po vysušení má mouka ze zelených banánů skutečně světle zelenou až béžovou barvu. Je lehčí a vlažnější než mandlová nebo kokosová mouka.

A zde je TOP 7 důvodů, proč byste měli používat zelenou banánovou mouku. Zde jsou důvody, proč brát tuto mohou jako svou novou zdravou ingredienci.

1. Vyvažuje hladinu cukru v krvi

Vzhledem k tomu, že mladé banány jsou sbírány ještě před dozráním, jejich obsah cukru je oproti zralým banánům podstatně nižší – takže ve finále mají o dost nižší obsah přírodních cukrů než jejich dospělé protějšky. Také na rozdíl od jiných škrobových potravin, jako jsou těstoviny a bílý chléb – které jsou rychle tráveny, absorbovány jako glukóza do krevního oběhu a zvyšují tak hladinu inzulínu – rezistentní škrob v zelených banánech zpomaluje průchod jídla střevem. To zpomaluje reakci na inzulín a zabraňuje vzniku cukru a následnému nárůstu hladiny cukru. Dlouhý příběh v krátkosti: už žádné náhlé kolísání hladiny cukru v krvi.

2. Banánová mouka je bohatá na vlákninu

A nikoli jen na vlákninu, ale na prebiotickou vlákninu. Prebiotika podporují dobré bakterie přítomné ve střevě, a jsou mnohem silnější a prospěšnější pro naše trávení než probiotika, protože působí jako hnojivo pro stávající mikroflóru a pomáhají jí růst a pracovat efektivněji. To vám může pomoci od špatného trávení až po syndrom dráždivého tračníku.

Sponzorováno

3. Méně je u banánové mouky více

Díky vysokému obsahu škrobu můžete použít mnohem méně banánové mouky ve srovnání s normálními moukami. Obecně platí, že pravidlo je o 25-30 procent méně mouky, v závislosti na receptu.

4. To může pomoci s hubnutím

Snižte kalorie pomoci této mouky. Banánová mouka má mnohem méně kalorií, než většina pšeničných mouk a jejich alternativy, jako je ovesná a mandlová mouka. Je to prostě vynikající volba pro ty, kteří sledují svůj pas. Vzhledem k obsahu vlákniny vám pomáhá udržet plnohodnotný pocit sytosti po delší čas, čímž je méně pravděpodobné, že si poté dáte ještě balíček sušenek. Je to také skvělé jídlo pro ty, kteří trpí cukrovkou právě z tohoto důvodu.

5. Nemá chuť jako banány

Dobře, dobře, není to zrovna benefit, pokud máte rádi banány, ale výhodou je, že banánovou mouku můžete použít jako náhražku běžné bílé mouky v téměř jakémkoliv jídle. Má jemnou, téměř ořechovou chuť, která neovlivní chuť jídla, které připravujete.

6. Je výživná

Banánová mouka obsahuje vysoký obsah esenciálních minerálů a vitaminů včetně zinku, vitamínu E, hořčíku a manganu. Zelená banánová mouka je také bohatá na draslíkdokonce tolik, že jen dvě lžíce mouky obsahují stejné množství jako sedm celých banánů! Pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu, zvyšuje zdraví srdce a napomáhá nervové a svalové činnosti těla.

7. Je bezlepková

Pokud nesnášíte lepek, máme pro vás dobrou zprávu! Je ideální pro vegany a ty, kteří jsou na paleo stravě.

Banánová mouka má širokou škálu použití, a to nejen pro pečení, ale může se také použít k zhušťování polévek a omáček, pečení chleba či přidání do lahůdek a jiných potravin.

A co vy? Znáte banánovou mouku? Použili jste ji někdy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o banánech přečíst?

VIDEO: Skvělý chlebík od Marky z banánové mouky

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva