Sponzorováno

Červený a černý rybíz – zdravé ovoce z našich zahrádek 4.89/5 (19)

Rybíz si dopřejte co nejčastěji - je velmi zdravý

Rybíz si dopřejte co nejčastěji – je velmi zdravý

Příroda nám v létě nabízí mnoho darů v podobě ovoce a zeleniny. Pokud byste se zahradou nebo sadem prošli právě dnes, určitě byste neodolali osvěžení v podobě kyselého, ale také velmi zdravého rybízu. Máte odvahu toto kyselé ovoce ochutnat? Nezaváhejte! Je velmi zdravé.

Rybíz – superkyselý a superzdravý

Rybíz je totiž jako multivitaminové tablety – vlastně ještě o mnoho lepší – dužina i šťáva jsou plné vitamínu C. Z hlediska výživy obsahuje i ​​další látky ve vysoké koncentraci. Na rozdíl od jiných druhů ovoce je rybíz skutečně kyselé ovoce i ve zralém stavu, ale to je v tomto případě velmi pozitivní! Červený rybíz je doma v našich zeměpisných šířkách.

Na keříky s dlanitě listy rostou třásně obsypané lesklými, šťavnatými plody, které dozrávají již v době letního slunovratu, zatímco sběr trvá až do září.

Původně rostla divoce, ale později se zabydlela v našich zahradách, kde pěstitelé vyšlechtili mnoho druhů.

Pro zajímavost, domovem černého rybízu je severní Asie. U nás je v současnosti nejrozšířenější červený, bílý a černý rybíz. Známe už asi 50 odrůd tohoto druhu ovoce nejrůznějších barev, vůní a kyselosti. Pěstitelé v mnoha zemích ustavičně vyvíjejí další odrůdy, většina z nich je charakteristická svou kyselostí. A pokud vás právě tento fakt odrazuje, svou dávku zdraví si můžete dopřát třeba i v kombinaci s jahodami a malinami.

Náš tip: Zkuste si udělat ovocné smoothie – vemte banán, hrnek a půl mléka, hrst rybízu a ovesné vločky. Vše smíchejte. Sladkost banánu a kyselost rybízu se perfektně doplní a budete mít super smoothie na snídani nebo svačinu.

Sponzorováno

Rybíz a vitamín C

Některým lidem se při pohledu na červený rybíz vytvoří husí kůže a ústa naplní slinami. Rybíz opravdu nechutná každému, jenže ani léky z lékárny nejíme pro potěšení. Z medicínského hlediska stojí za to dodat si odvahy a sníst pár kuliček rybízu – vitamín C ve vysoké koncentraci se přes sliznice střev expresně dostává do krve a buněk, které na něj již netrpělivě čekají. Zejména při stresu máme spotřebu vitamínu C mnohem vyšší. Vědecké výzkumy dokázaly aktivizující a vitalizující účinek rybízu na celý metabolismus, měřitelný již po 90 minutách. Na pokrytí denní potřeby vitaminu C stačí 35 – 40 bobulí tohoto ovoce.

Konec konců, ani ostatní přirozené zdroje vitamínu C jako například citron, nejsou nejsladší. Rybízové ​​barvivo obsahuje karoteny, z nichž při látkové přeměně vzniká vitamín A – další důležitý ochránce imunity. Také chrání sliznici a stimuluje buněčný mechanismus, tedy přirozeným způsobem vitalizuje celý organismus.

Po utrhnutí ho snězte co nejrychleji

Pokud jste právě dostali chuť na rybízový koláč, případně se z nich chystáte udělat kompot, měli byste vědět, že nejvhodnější je sklízet rybíz ráno nebo v podvečer, a to zejména při plné zralosti plodů. Nabírané ovoce hned odložte do stínu, aby se na slunci nespařilo a neztratilo barvu. Neměli byste je dlouho skladovat, právě naopak, co nejrychleji zpracovat nebo sníst.

Při přípravě ovocný salátů a smíšených povidel použijte co nejsladší druhy ovoce na vyvážení přirozené kyselosti rybízu. Na povidla se používá černý rybíz, které má sice hrubší slupku, ale i intenzivní kořeněné aroma. Pokud patříte mezi labužníky, vyhledejte zase bílý rybíz, které je sice vzácné, zato charakteristické svou sladší chutí.

A co vy? Také milujete rybíz jako my v redakci? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si o rybízu také přečíst?

VIDEO: Super recept na rybízové placky

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva