Sponzorováno

11 druhů ovoce s nízkým obsahem cukru – jsou to tyto dobroty! 4.69/5 (36)

Tak třeba červený rybíz patří mezi ovoce, které obsahuje málo cukru.

Tak třeba červený rybíz patří mezi ovoce, které obsahuje málo cukru.

Chcete žít zdravě? Pokud ano, jistě velmi dobře víte, že zdravý životní styl může přinášet celou řadu skutečně výrazných kompromisů a nutností vydat se buď jednou, nebo druhou cestou. A jako super příklad poslouží ovoce. To je běžně doporučováno jako základ zdravého jídelníčku. Proč? Obsahuje totiž:

Pro dobré fungování vašeho těla je tedy jasnou volbou, se kterou chybu neuděláte. Dále však nezapomínejte na to, že může i škodit. A to pokud držíte nějakou přísnější dietu. Jsou totiž druhy, které obsahují mnoho cukru, což není to pravé, co byste měli svému tělu v období hubnutí dodávat. Proto jsme pro vás připravili přehled druhů ovoce, které kombinují to, že jsou zdravé, a zároveň si u nich můžete být jisti tím, že s ohledem na cukry vašemu tělu a postavě neublížíte.

Takže které druhy ovoce to jsou?

1. Avokádo

Začneme ovocem, které spadá do segmentu toho exotického. To však neznamená, že byste museli procestovat polovinu republiky proto, abyste ho pořídili. Ti vůbec ne. I když je avokádo pro mnohé z vás neznámým ovocem, už ho bez problémů najdete v běžném supermarketu. To znamená, že jeho dostupnost je naprosto bezproblémová a nemusíte tak mít obavu z toho, kde ho koupíte. Když se podíváme i na jeho obsah, tak musíme říci, že prioritou je fakt, že jde o ovoce, které neobsahuje téměř žádný cukr. Naopak ale obsahuje mnoho prospěšných látek, jako je třeba:

  • Vláknina
  • Vitamíny a minerály
  • Nenasycené mastné kyseliny
  • Zdravé tuky

I když toto ovoce příliš neznáte, nemusíte se obávat jeho využití v kuchyni. Používá se v segmentu studené kuchyně, což mimo jiné znamená, že naplno využijete jeho prospěšný obsah. Lákavé jsou třeba různé pomazánky z avokáda, stejně jako není problém přidat ho do mnoha zeleninových salátů. A nebojte se toho, že by zde sladce chutnalo. Dále je dobré říci, že se jedná i o ovoce, které je nedílnou součástí japonské kuchyně, konkrétně potom sushi.

A co je ještě perfektní? Vzít si kousek pečiva, namazat ho měkkým avokádem, posolit, popepřit a dejte si. Je to perfektní a jednoduchá dobrota.

2. Jahody

Co je největším problémem jahod? Rozhodně to, že jejich sezona není nijak výrazně dlouhá a tak můžeme říci, že trvá zhruba jenom dva týdny. To je možnost, jak mít jahody například ze své zahrádky, nebo si je jít nasbírat na různá místa po celé republice. Na druhou stranu nejsou to jenom tuzemské jahody, které lze konzumovat. V dnešní době k nám jsou dováženy z celého světa a tak není problém mít jich dostatečný přísun po celý rok. A když je budete pravidelně jíst, rozhodně s nimi chybu neuděláte. Patří do skupiny toho ovoce, které má velké množství vitaminu C, který podporuje jak obranyschopnost, tak je dobrým antioxidantem. Jeho množství je podobné, jako třeba v pomerančích.

Na rozdíl od nich však jahody nabídnou i jistotu nízkého obsahu cukru. To však neznamená, že by nebyly výrazně sladké. I když si dáte syrovou jahodu, pocítíte v ústech příjemnou sladkou chuť. Proto si je neodpírejte. Dále je pozitivem i vysoký obsah vody, díky čemu podporujete celkovou hydrataci. A protože jejich sezona je právě v období vyšších teplot, o důvod více, proč jich při sběru dost sníst.

3. Maliny

Pokud jde o barvu, nebo možnost pěstování a dostupnost v našich končinách, tak jsou maliny velmi podobné, jaké je tomu v případě jahod. Stejně tak mají i další společnou věc, kterou je to, že nejsou nijak výrazně spojovány s obsahem cukru. I když jsou sladké, což je rozhodně jejich plus, mluvíme o obsahu cukru, který je spíše menší. To znamená, že i když chcete hubnout, můžete si je dopřávat opravdu bez jakýchkoliv výčitek.

Sponzorováno

Opět je dobré připomenout i několik dalších jasných plusů, které maliny mají. Pokud jde o jejich obsah, primárně jsou doporučovány pro vitaminy A, B a také C. Dále nelze zapomenout, že jsou považovány za silný antioxidant. A protože patří do segmentu bobulovitého ovoce, mají o mnoho vlákniny. Dokonce nejvíce, ze všech ostatních druhů. To je dokonalá kombinace jak ve chvíli, kdy chcete zdravě mlsat, tak ve chvíli, kdy chcete být zdravá, stejně jako ve chvíli, kdy je vaším cílem hubnout.

4. Červený rybíz

Toto ovoce bylo v minulosti jasnou tuzemskou klasikou. Dalo se říci, že jste jenom velmi těžko našli zahradu, kdy by se červený rybíz nepěstoval. I když nyní postupně ubývá, stále se jedná o něco, co lidé hojně využívají. Třeba i proto, že jde o poměrně vyhledávanou levnější alternativu brusinek. Červený rybíz je doporučován i proto, že má přímý vliv na lidské zdraví. To proto, že obsahuje vitamin C, stejně jako obsahuje také vitamin B, a provitamin A.

Je také dobrým zdrojem látek, jako je železo, draslík, zinek, nebo také poměrně unikátní mangan. Opomíjet nelze ani látku zvanou rutin, která je prospěšná především v souvislosti s krevním oběhem.

Jelikož je na našem seznamu, je také nutné připomenout, že má velmi malý obsah cukru. V porovnání s malinou nebo jahodou to však pocítíte už při prvním ochutnání. Zatímco výše zmíněné ovoce nadchne tím, že je skutečně sladké, tak pokud jde o rybíz, tak ten je trpký, až kyselý. Když vám to vadí, raději ho nekonzumujte. Je to lepší, než různá zpracování na marmeládu a zavařeniny, kdy k němu přidáte mnoho jednoduchého a nezdravého cukru.

5. Citrony (a limetky)

Mají vysoký obsah vitamínu C. Citrony a jejich zelené protějšky limetky jsou poměrně kyselé plody. Oba druhy ovoce neobsahují mnoho cukru (jen jeden gram nebo dva na citron nebo limetku) a jsou perfektním doplňkem do sklenice vody – krásně tak pomáhají omezit chuť k jídlu.

6. Ostružiny

Ostružiny mají jen sedm gramů cukru na šálek. Nemusíte se tedy cítit špatně, pokud si při dietě na svačinku dáme tyto krásně tmavé plody. Jako bonus jsou v nich antioxidanty a vláknina.

7. Kiwi

Tyto krásně zelené plody jsou vlastně technicky považovány za bobule. Kiwi je hodně bohaté na vitamín C a zároveň má nízký obsah cukru – pouze 6 gramů na 1 kiwi. V obchodě s potravinami můžete kiwi po celý rok najít. Tak si ho dejte.

8. Grapefruit

Dalším citrusovým ovocem, které má v sobě málo cukru, je grapefruit. I když grapefruity určitě nemají sladkou chuť jako hroznové víno, s pouhými devíti gramy cukru v polovině středně velkého grepfruitu, jsou ideální na svačinu.

9. Kantalupe (žlutý meloun)

Kantalupe má oranžovou barvu díky vysokému obsahu vitaminu A. Šálek tohoto lahodného melounu obsahuje méně než 13 gramů cukru. To může být o něco více než u jiného ovoce v tomto seznamu, ale nezapomeňte, že má i vysoký obsah dalších užitečných látek. Tak se žlutého melounu zbytečně nebojte.

10. Pomeranče

Pomeranče jsou další skvělý způsob, jak si vychutnat sladké občerstvení bez všech kalorií a cukru, a zároveň zvýšit příjem vitamínu C. Klasický pomeranč obsahuje asi 12 gramů cukru na ovoce a méně než 70 kalorií.

11. Broskve

Broskve mohou být neuvěřitelně sladké, ale i tak mají cca méně než 13 gramů cukru ve 1 středně velké ovoce. Takže i broskve mohou být i nadále považovány za ovoce s nízkým obsahem cukru.

Sponzorováno

A co vy? Jakému ovoci dáváte přednost vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Dále si o krevním cukru přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva