Sponzorováno

Jak na stařecké skvrny? 4.61/5 (88)

 • Stařecké skvrny, také nazývané pigmentové skvrny nebo lentigo, jsou tmavé skvrny na pokožce, které se obvykle objevují s věkem. Tyto skvrny jsou často způsobeny nadměrnou expozicí slunečnímu záření a jsou častější u lidí s jasnou pletí.
 • Existuje několik možností, jak řešit stařecké skvrny.
 • Prevence: Důležitým krokem je prevence dalšího poškození pokožky slunečním zářením. Je doporučeno používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF), nosit ochranné oblečení a vyhýbat se přímému slunečnímu záření, zejména v době největšího slunečního záření.
 • Ochrana před slunečním zářením: Používejte opalovací krémy s vysokým SPF každý den, i když neplánujete dlouhodobě zůstávat na slunci. Mějte na paměti, že sluneční paprsky mohou pronikat i skrz okna, takže ochranný krém je vhodný i uvnitř.
 • Kosmetické produkty: Existují kosmetické produkty, které mohou pomoci zesvětlit stařecké skvrny. Vybírejte si produkty s obsahem účinných látek, jako je kyselina azelaová, kyselina glykolová, kyselina kójová nebo vitamín C. Tyto složky pomáhají exfoliovat pokožku a snižovat pigmentaci.
 • Moderní lékařské postupy: Pokud se jedná o intenzivnější stařecké skvrny, které nereagují na kosmetické produkty, můžete zvážit návštěvu dermatologa. Mohou být doporučeny lékařské postupy, jako je laserová terapie, chemický peeling, kryoterapie (zmrazení) nebo dermatologické přípravky, které se aplikují přímo na skvrny.
 • Je vždy vhodné to konzultovat s dermatologem, který vám může poskytnout konkrétní doporučení a navrhnout nejvhodnější léčbu nebo postup pro váš konkrétní případ stařeckých skvrn.

Jak na stařecké skvrny?Hnědé stařecké skvrny se po určitém věku začnou objevovat téměř každému. Vznikají zejména na obličeji a rukou, přičemž jde o výsledek intenzivního slunečního záření během života. Pro ty, který se v minulosti vystavovali sluníčku častěji, je tento problém zřejmě dobře známý. Vyzkoušejte s námi tipy na přírodní recepty, které vás nepěkných stařeckých skvrn zbaví.

Stařecké skvrny součást procesu stárnutí

Stařecké skvrny jsou, ať už se nám to líbí, nebo ne, běžnou součástí procesu stárnutí. Na kůži se objeví skutečně téměř každému po 50. roce života a patří podobně jako znaménka, či pihy, k pigmentovým kožním skvrnám. Pokud byla vaše pokožka dlouhodobě vystavena nadměrnému UV záření, pak došlo v některých místech ke nahromadění hnědého pigmentu lipofuscinu. To se právě projevuje jako zmíněné hnědé kožní skvrny. Není nic výjimečného, ​​když se začnou objevovat již po 40-tce.

Za stařecké skvrny ale nemůže pouze slunce

Za vznik stařeckých skvrn jsou zodpovědné i jiné neduhy, kterým během života někteří podlehnou. Jejich vznik zvyšuje i nadměrná konzumace alkoholu nebo tabáku, užívání některých druhů léků, jakož i nadbytek dusičnanů přijímaných ve stravě. Jejich velikost se liší. Mohou dosahovat od několika milimetrů až po několik centimetrů. Jejich vznik je většinou spojen s kosmetickými a estetickými nepříjemnostmi.

Jak na stařecké skvrny?

Existuje několik způsobů, jak se zbavit stařeckých pigmentových skvrn.

1. Můžete je překrýt

Pokud nechcete podstupovat žádné procedury a máte je jen pár, můžete si je zamaskovat tónovacím krémem nebo make-upem, což je však pracné, docela nákladné a potřebné často opakovat. Další z možností jsou zesvětlovací krémy, jejichž používání je ale také nákladné a přitom není zaručeno, že vám skutečně zaberou.

2. Laser či intenzivní pulsní světlo

Další možností je laser. Tato metoda patří mezi zmíněných ke nejdražším. Pokud ji chcete vyzkoušet připravte se na nemalou finanční zátěž, která závisí na množství a velikosti vašich skvrn. Cena za ošetření obličeje je kolem 5000 Kč. Stařecké skvrny se dají ošetřit ve specializovaných salonech i intenzivním pulsním světlem, kde je cena oproti laseru asi poloviční. Odstraňuje je i mikrodermabraze, jejíž cena se pohybuje podle plochy od 300 do 3000 korun.

3. Zkuste proti stařeckým skvrnám bojovat s přírodou v zádech

Pokud se vám nezamlouvá ani jedna ze zmíněných možností, zkuste si pomoci přírodou. Bělící účinky na stařecké skvrny má například řeřicha, citron, neředěný jablečný ocet, ale i tyto přírodní masky:

 • Mandlová – 5gr. mandlového oleje smícháme s 15 gr. citronové šťávy a 15. gr. hořčičných semínek. Směsí potíráme skvrny.
 • Cibulová – cibuli nakrájíme na kousíčky a protlačíme vidličkou na kaši, ke které přilijeme ocet tak, aby z této směsi vznikl krém.
 • Jahodová – jednu jahodu rozmačkejte a smíchejte s 2 čajovými lžičkami bílého jogurtu, 2 kapkami kadidlovníkové silice a půl lžičkou kosmetického jílu. Nanášejte na vyčištěnou pleť a nechte působit asi 20 minut.
 • Jogurtová – bílý jogurt smíchejte s trochou citronové šťávy a naneste na pleť. Nechte působit asi 30 minut.

Nečekejte okamžité výsledky. V případě přírodních masek a přípravků se jedná o běh na dlouhé tratě. Nečekejte, že vám po nanesení dvou masek zmizí všechny skvrny. Příroda léčí pomalu, ale jistě. Viditelné výsledky můžete očekávat nejdříve po tříměsíční kúře.

Sponzorováno

Přírodní a babské rady na hnědé stařecké pigmentové skvrny

Hledáte nějakou další radu a pomoc? Zkuste tyto přírodní domácí recepty:

1. Citrónová šťáva

Citronová šťáva má bělicí vlastnosti, může vás tak zbavit zbavit hnědých skvrn. Navíc to pomáhá udržovat jasnou a krásnou pleť. Jak na to? Jednoduše použijte trochu čerstvé citronové šťávy přímo na postiženou oblast. Nechte působit po dobu 30 minut, pak umyjte studenou vodou. Tento postup opakuje dvakrát denně po dobu asi dvou měsíců, pak budou pěkné pozitivní výsledky. Pokud máte citlivou pokožku, zřeďte citronovou šťávu s vodou, růžovou vodou nebo medem.

Další možností je smíchat dostatek cukru v citrónovou šťávou, takto vytvoříte pastu, kterou můžete použít na hnědé skvrny. Nakonec opět opláchněte vodou po 5 až 10 minutách. Udělejte to několikrát týdně. Do tohoto receptu můžete také přidat olivový olej.

2. Podmáslí

Podmáslí obsahuje kyselinu mléčnou, která pomáhá odlupovat kůži. Takto můžete odstranit skvrny bez vysušení pokožky.

Naneste podmáslí na své hnědé skvrny s využitím vatového tamponu. Pokud máte mastnou pleť, nebo akné, můžete také přidat trochu citrónové šťávy do podmáslí. Další možností je smíchat čtyři čajové lžičky podmáslí a dvě čajové lžičky rajčatové šťávy dohromady a pak tuto směs aplikovat na takto postiženou kůži. Opakujte jednu z těchto metod jednou nebo dvakrát denně, dokud nebudete spokojeni s výsledky.

3. Ricinový olej

Ricinový olej má silné léčivé vlastnosti, které mohou být efektivně využity při zbavování se stařeckých skvrn. Spolu s ricinovým olejem můžete použít kokosový olej, olivový olej nebo mandlový olej. Jak na to?

 1. Použijte vatový tampon a naneste ricinový olej na postiženou oblast.
 2. Jemně masírujte oblast několik minut.
 3. Nechte takto působit několik hodin a pak olej smyjte.
 4. Dělejte to jednou ráno a jednou večer, pravidelně.

4. Jablečný ocet

Jablečný ocet je účinný lék na řadu kožních problémů, včetně hnědých skvrn. Zřeďte trochu jablečného octa se stejným množstvím vody. Můžete také přidat trochu medu. Dejte tuto směs na skvrny a umyjte se až po několika minutách. Dělejte to takto jednou denně po dobu několika dnů. Můžete použít rovnou jablečný ocet, ale to pro někoho může být nepříjemné, takže vyzkoušejte co přesně sedí vám.
Alternativně můžete použít mix půl čajové lžičky jablečného octa a několika polévkových lžic pomerančové šťávy. Aplikujte na postiženou oblast a nechte působit. Opakujte opět jednou nebo dvakrát denně po dobu čtyř až pěti týdnů.

5. Aloe Vera

Aloe vera má léčivé vlastnosti a je super na regeneraci pokožky. Aloe je vynikající když se chcete zbavit hnědých skvrn, zvláště když jsou způsobené slunečním zářením.

Jemně natřete čerstvý aloe vera gel na skvrny. Nechte působit po dobu asi 30 minut před umytím. Opakujte dvakrát denně a za měsíc byste měli zaznamenat zlepšení. Pokud čerstvý aloe vera gel není k dispozici, můžete použít také šťávu z aloe vera, kterou lze snadno koupit na trhu.

6. Křen

Křen je fantastická bylinka, která pomáhá odstranit stařecké skvrny i pihy. Má opravdu super vlastnosti pro zesvětlování kůže.

Můžete si udělat křenovou pastu a aplikovat ji přímo na kůži. Nechte ji tam po dobu 15 až 20 minut, pak umyjte studenou vodou. Použijte ji takto několikrát týdně. Další možností je rozmixovat kousek křenu se šálkem jablečného octa a nechte tuto směs odpočívat po dobu dvou týdnů. Pak použijte vatový tampon pro aplikaci na postiženou kůži.

7. Papája

Některé enzymy a hydroxykyseliny obsažené v papáje mohou pomoci odstranit stařecké skvrny, kožní skvrny, akné a i jiné kožní problémy. Také dopřejete své pleti čistší a jasnější vzhled.

 1. Dejte jednu polévkovou lžíci čerstvě strouhané papáji na hnědé skvrny.
 2. Nechte působit po dobu asi 20 minut, pak oblast umyjte vlažnou vodou.
 3. Opakujte dvakrát denně.
 4. Poznámka: Někteří lidé mohou být alergičtí na papáju, takže zkoušejte opatrně.

A jak zkoušíte řešit stařecké skvrny vy? Napište mi do komentářů.

VIDEO: Jak na pigmentové skvrny

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva