Sponzorováno

Kokosový olej na zácpu i lepší zažívání. Funguje? A jak ho použít? 4.65/5 (23)

Kokosový olej na zácpu i lepší zažívání. Funguje? A jak ho použít?Možná jste slyšeli, že někteří lidé používají kokosový olej k domácí léčbě zácpy. Může tato superpotravina opravdu při zácpě pomoci? Na to se podíváme v dnešním článku.

Může kokosový olej pomoci při zácpě?

Kokosový olej může mít projímavý účinek. Zastánci jeho použití tvrdí, že kokosový olej může zrychlit metabolismus a pomáhá obecně jídlu projít rychleji přes vaše tělo. To může znamenat častější a jemnější pohyby střev.

Je důležité si uvědomit, že mnoho informací, které naleznete online o kokosovém oleji, není podloženo vědeckými výzkumy. Co to přesně znamená? Většina z toho, co najdete, jsou osobní příběhy na různých fórech. Neexistuje žádný vědecký výzkum týkající se toho, jak kokosový olej může pomoci při zácpě.

Ale mnoha lidem při zácpě pomohl. Přistupujte k tomu tak, že je to jedna z přirozených metod, která vám může při zácpě pomoci.

Jak používat „kokosák“ při zácpě?

Nejprve je třeba bedlivě si přečíst štítek na kokosovém oleji. Mnoho kokosových olejů je rafinováno, což odstraňuje některé z jeho předpokládaných zdravotních přínosů. Používejte místo toho VŽDY organický panenský kokosový olej. Tento druh oleje nebyl zpracován, takže byla zachována veškerá jeho „dobrota“ a mikroživiny.

Jak tedy kokosák používat? Mnoho lidí navrhuje každý den jíst lžíci oleje spolu s jídlem. Ideálně před jídlem. Budete tedy užívat cca tři až pět menších lžící tohoto oleje denně. Kokosový olej doma máme nejčastěji v pevné formě (má tuto podobu, pokud je teplota u vás doma nižší než 24 °C). Zde se nabízí několik možností:

  • Dejte si pevný nebo polopevný olej do úst a nechte ho roztavit.
  • Roztavte ho na sporáku na nízké teplotě a vypijte ho. Ale to většinou není nutné. V puse se opravdu pěkně rozpouští.
  • Můžete ho také dát do jídel nebo do jiných potravin, které jíte.
  • Vařte s kokosovým olejem místo jiných olejů, jako je olivový nebo řepkový.
  • Používejte kokosový olej v kávě nebo čaji.
  • Do ovesné kaše nebo jogurtu si dejte každé ráno kokosový olej.
  • Přidejte kokosový olej do teplé vody.
  • Nahraďte máslo na popcornu kokosovým olejem.

Takto zavádějte kokosový olej pomalu do vaší stravy. Kokosák vám někdy může způsobit zažívací potíže, žaludeční křeče nebo dokonce průjem. Možná můžete začít s malou lžičkou kokosového oleje denně a jeho dávku pomalu zvyšovat. Prostě sledujte svoje tělo jak na kokosový olej reaguje. Od toho se vše odvíjí.

Proč vlastně může kokosový olej pomoci při zácpě?

Obecně se spekuluje, že kokosový olej je úspěšný při zmírnění zácpy, protože obsahuje množství mastných kyselin se středním řetězcem. Má se za to, že právě mastné kyseliny se středním řetězcem stimulují pohyby střev a pomáhají „zjemnit“ vaši stolici.

Přidání kokosového oleje do jídla může pomoci vyřešit nepravidelné pohyby střev. Ale používejte pouze organický kokosový olej. Ne rafinovaný.

Další domácí tipy na zácpu

Kokosový olej není jediný způsob, jak řešit zácpu. Existuje mnoho dalších věcí, které můžete udělat pro to, aby vaše zažívání zase mohlo normálně fungovat.

Sponzorováno

  • Přidejte více vlákniny do vaší stravy. Když budete jíst více vlákniny, vaše stolice bude těžší a projde střeva rychleji. Dobrá volba je určitě čerstvé ovoce a zelenina. Fazole a celozrnné výrobky (ne náhražky) jsou také bohaté na vlákninu. Zkuste příjem asi 14 gramů vlákniny na 1000 kalorií denně. Během několika týdnů postupte pomalu až na 20 gramů denně, aby se zabránilo nadýmání.
  • Zvyšte svou fyzickou aktivitu. Cvičení pomůže vaše střeva „aktivovat“. Váš lékař vám může navrhnout dobrý cvičební program. Třeba chůze je pro začátečníky dobrou volbou.
  • Pokud potřebujete jít na toaletu, jděte. Nezapomínejte na vaše nutkání. Zadržování potřeby nemusí umožnit úplné vyprázdnění střeva a může vést k větší zácpě.
  • Pijte více vody. Tekutiny a obecně správná hydratace mohou pomoci stolici procházet střevem snadněji.
  • ⭐ Prý pomáhá i jablečný ocet. Je to spíše taková babská rada.

Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, cukru a mastným masům, když používáte kokosový olej, protože tyto potraviny mohou přispívat k zácpě. Místo toho zvyšte příjem ovoce, zeleniny a vody, které mohou přispět ke zlepšení trávení.

Co zácpa během těhotenství?

Jedna polévková lžíce kokosového oleje smíchaná s teplou vodou nebo mlékem před každým jídlem by měla významně pomoci zmírnit stolici a zabránit bolestivé zácpě v těhotenství. Pamatujte, že zácpa může být způsobena mnoha věcmi během těhotenství. Pokud tento přípravek s 1 lžíci nefunguje ani po týdnu, promluvte si se svým lékařem o stavu zácpy a vysvětlete mu, co vše jste udělali, abyste ji zmírnili.

Rada a recept od čtenáře

„Mě kokosový olej při zácpě opravdu hodně pomohl. Rád bych se podělil s receptem, který jsem používal. Dal jsem 1 čajovou lžičku kokosového oleje a promíchal jej do šťávy (dle vašeho výběru). Měla by to být přírodní šťáva, nejlépe čerstvě vymačkaná, je to lepší než zpracovaná šťáva plná konzervačních látek, umělých příchutí a cukrů. Toto pak vypijte přibližně 30 minut před každým jídlem. Vaše tělo potřebuje čas na přizpůsobení se této nové látce, která působí na zažívací trakt, takže začněte spíše s malým množstvím oleje. Pomalu zvyšujte množství kokosového oleje, které používáte každý den, přičemž si všímejte, jak to ovlivňuje vaše symptomy zácpy. Většina lidí zjistí, že mezi 1 a 2 lžícemi (celkem) za den stačí eliminovat problémy se zácpou.

Někteří lidé potřebují až 3 nebo 4 polévkové lžíce denně, zatímco jiní mohou najít úlevu s pouhými 2-3 čajovými lžičkami. Používáte-li nadměrné množství kokosového oleje, riskujete, že se dostanete průjem. Nezapomeňte, kokosový olej je docela silné projímadlo a všichni jsme jiní, a proto si najděte to správné množství, které vám pomůže!“

A co vy? Zkoušeli jste kokosový olej na zácpu? Pomohl vám? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále o kokosovém oleji přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva