Sponzorováno

10 nejlepších vitamínů pro ženy – které to jsou? 4.76/5 (25)

Které vitamíny jsou nejdůležitější pro zdraví žen?

Které vitamíny jsou nejdůležitější pro zdraví žen?

Dnešní ženy jsou velmi zdravé a raději (i poctivěji) než muži dodržují plán zdravé výživy. Plán zdravé výživy je ten, který obsahuje správnou kombinaci vitamínů, správné stravování, pohyb. Ženy všech věkových kategorií, váhy a úrovně aktivity musí konzumovat širokou škálu vitaminů, aby měly optimální zdraví a zabránily tak různým druhům zdravotních problémů.

Vitamíny jsou organické sloučeniny, které pomáhají tělu správně fungovat, jsou tak aktivní v různých částech těla. Každý z různých vitamínů má svoji specifickou funkci. A jak asi dobře víte, nedostatek potřebných vitamínů může přispět k vážným zdravotním problémům. To je ten hlavní důvod, proč je nezbytné získávat vitamíny z kvalitní stravy, nebo v případě potřeby i z vitamínových doplňků.

A které vitamíny jsou důležité pro ženskou část naší populace? Podívejte se na ně:

1. Vitamín A

Vitamin A má silné antioxidační vlastnosti. Ženy všech věkových skupin potřebují vitamín A, protože velmi pomáhá budovat a posilovat kosti, zuby, měkké tkáně, kůži a sliznice. Vitamin A také snižuje riziko chronických onemocnění, zlepšuje vidění, zpomaluje proces stárnutí a posiluje imunitní systém.

K potravinám, které jsou bohaté na vitamin A patří mrkev, meloun, dýně, meruňky, rajčata, meloun, guave, brokolice, kapusta, papája, broskve, papriky, špenát, vejce, játra, mléko a obohacené cereálie.

2. Vitamín B2

Známý také jako riboflavin. Vitamin B2 je nezbytný pro dobré zdraví, normální růst a metabolismus. Pomáhá zvyšovat energii a posilovat imunitní systém, současně snižuje brnění a necitlivost, úzkost, stres a únavu. Nedostatek vitaminu B2 může ovlivnit metabolismus a ovlivňovat imunitní systém a nervové funkce, které mohou způsobit bledé oči a jazyk, bolest v krku, vředy v ústech, praskliny na rtech, suché vlasy, vrásky a svědivou kůže.

Potraviny bohaté na vitamín B2 jsou maso z vnitřních orgánů, sýr, mléko, jogurt, listová zelenina, kvasnice, vejce, obiloviny, celozrnné, sójové, mandle, ořechy a houby.

3. Vitamín B6

Vitamin B6, také známý jako pyridoxin, je nezbytným vitamínem potřebným zejména pro zdravý imunitní systém. Tento konkrétní vitamin také pomáhá tělu produkovat hormony a chemické látky v mozku, což pomáhá snížit depresi, srdeční choroby a ztrátu paměti.
 
Vitamin B6 může také pomoci regulovat hladinu cukru v krvi. Těhotné ženy mohou jíst potraviny s vitamínem B6, aby se zbavily ranních nevolností. Nedostatek vitaminu B6 v těle může způsobit anémii.

Nejlepší potraviny z hlediska obsahu vitaminu B6 jsou obohacené obiloviny, avokádo, banány, maso, fazole, ryby, ovesné vločky, ořechy, semena a sušené ovoce.

4. Vitamín B7

Vitamín B7, známý také jako biotin, je nezbytný pro buněčný růst a syntézu mastných kyselin. Tento vitamín dále udržuje potní žlázy, vlasy a pokožku ve výborné kondici. Ve skutečnosti také podporuje růst vlasů a pomáhá léčit křehké nehty. Vitamín B7 je tělem vyžadován pro růst kostí a kostní dřeně, pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v našem těle.

Přestože je nedostatek vitaminu B7 velmi vzácný, může ve finále způsobit křehké vlasy, vyrážky, abnormální funkce srdce, letargii, anémii a mírnou depresi.

Skvělými zdroji vitamínu B7 jsou ryby, sladké brambory, mandle, mrkev, banány, meloun, žluté ovoce, zelená listová zelenina, čočka, hnědá rýže, paprika, vaječné žloutky, sójové boby, ovesné vločky, mléko a také ořechy.

Sponzorováno

5. Vitamin B9

Vitamin B9, známý také jako kyselina listová, má zásadní význam pro každou ženu, protože pomáhá předcházet onemocnění srdce, je prevencí vysokého krevního tlaku, Alzheimerovy choroby, deprese, rakoviny a je také super na paměť. Také zlepšuje zdraví mozku, zlepšuje buněčné funkce a také zlepšuje plodnost a vývoj plodu během těhotenství.

Nedostatek vitamínu B9 u těhotných žen může způsobit poruchu neurální trubice u dítěte, jako je spina bifida (rozštěp páteře).

K potravinám bohatým na vitamin B9 patří tmavě zelená listová zelenina, pomerančový džus, chřest, melouny, jahody, luštěniny, fazole, nutriční kvasnice a vejce.

6. Vitamin B12

Dalším důležitým vitamínem, který by každá žena měla jíst, je vitamín B12, který je hodně důležitý pro metabolismus, normální dělení buněk a syntézu proteinů. Tento vitamín pomáhá předcházet srdečním onemocněním, ztrátě paměti a anémii.

Tento vitamín může být také použit k léčbě deprese a pomáhá udržovat zdravý nervový systém a fungování mozku. Nedostatek vitaminu B12 může způsobit podrážděnost, depresi a zmatenost. Může také způsobit zánět jazyka a úst.

Nejlepší potravinové zdroje vitamínu B12 jsou sýr, vejce, ryby, maso, mléko, jogurt a cereální snídaně.

7. Vitamin C

Moc dobře všichni známe vitamín C. Je to známý jako posilovač imunity. Vitamín C má pro ženy mnoho přínosů. Pomáhá urychlit proces hojení, podporuje růst tkání a snižuje riziko některých typů rakoviny, srdečních onemocnění a poškození tkání. Rovněž hraje klíčovou roli při tvorbě červených krvinek.

Nejlepší potraviny bohaté na vitamín C jsou brokolice, grapefruity, kiwi, pomeranče, paprika, brambory, jahody, klíčky a rajčata.

8. Vitamin D

Vitamin D je vitamín rozpustný v tucích, který podporuje vstřebávání vápníku, což hraje klíčovou roli při udržování silných kostí. Vitamin D také snižuje riziko roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy a různých druhů rakoviny.

Může také pomoci snížit symptomy předmenstruačního syndromu a chránit váš zrak. Nedostatek tohoto vitaminu může oslabit vaše kosti a přispět k osteoporóze.

Krátká denní expozice slunečnímu světlu může poskytnout tělu požadovanou dávku vitaminu D. U většiny lidí je expozice 10 až 15 minut dostatečná k tomu, aby vyprodukovala dostatek vitamínu D pro vaše tělo. Kromě toho můžete jíst potraviny, které jsou bohaté na vitamín D, jako jsou mastné ryby, kvalitní mléko, játra a vejce.

9. Vitamin E

Vitamin E má anti-aging vlastnosti (tedy působí proti stárnutí), které bojují s poškozením buněk a zpomalují změny spojené s věkem ve vašem těle. Tento vitamín také pomáhá předcházet srdečním onemocněním, kataraktě, ztrátě paměti a určitým druhům rakoviny.

Vitamin E je navíc nezbytný pro zdravou pokožku a krásné vlasy. To proto je často zahrnut ve výrobcích pro péči o vlasy a pokožku.

Potraviny bohaté na vitamín E jsou pšeničné klíčky, lískové ořechy, mandle, špenát, margarín, kukuřičný olej, olej z tresčích jater, arašídové máslo a slunečnicová semena.

10. Vitamin K

Vitamin K hraje klíčovou roli při podpoře silných kostí, udržování normálního srážení krve a snižování rizika různých srdečních onemocnění. Tento konkrétní vitamin je také nezbytný pro imunitní funkce a vaši energii.

Nejlepší potravinové zdroje vitaminu K jsou celozrnné potraviny, zelená listová zelenina, sójový olej a rybí tuk.

Na co ještě pamatovat?

Denní konzumace 5 porcí ovoce a zeleniny je dobrý způsob, jak získat všechny základní vitamíny. Pokud nedostáváte potřebnou dávku vitamínů z různých potravin, můžete si vzít i vitamínové doplňky (ale potraviny jsou lepší). Než začnete užívat nějaké přípravky, poraďte se radši i se svým lékařem.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na nejlepší vitamíny pro vaši krásu

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva