Obsah článku
Ani ten nejlepší kosmetický přípravek nerozjasní její povrch a nevyhladí vrásky v případě, že má deficit vitaminových částic. Mezi základní „pleťové“ vitaminy patří vitamin A nebo betakaroten, vitamin E, vitamin B2, tedy riboflavin, vitamin B3 zvaný niacin nebo také vitamin PP a vitamin C zda B5 nazývaný také kyselina pantothenová. Svou roli však hraje i zinek, kolagen a koenzym Q10. Podívejte se na náš přehled vitamínů pro vaši krásu.
Vitamín A
Tento vitamin v první řadě udržuje pleť zdravou, jeho nedostatek totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Vitamin A obnovuje tkáň a zpevňuje pokožku. Pokud ho máte dostatek, může dokonce pomoci vyhladit vrásky. V případě, že vás spíše trápí akné, vsaďte na Á-čko – reguluje totiž i tvorbu mazu a pomáhá akné předcházet. Hledat můžete tento vitamin kromě kvalitní kosmetiky i v mrkvi, paprice, mléku, vaječných žloutcích, špenátu i brokolici. Tento vitamín působí i jako peeling a odstraňuje odumřelé buňky, ale pozor! Pokud je součástí kosmetických produktů, je třeba ho co nejvíce chránit před světlem i vzduchem.
Betakaroten
Je schopen nejvýrazněji chránit pokožku před volnými radikály, které vznikají vlivem ultrafialového záření. Patří do skupiny karotenoidů a jeho zvláštností je, že se dokáže proměnit na vitamin A. Příjem betakarotenu pleti navíc dodává pěkné zbarvení a uchovává zlatavý odstín na delší dobu. Najdete ho ve všech druzích žlutého a oranžového ovoce a zeleniny a také v světlozelenolistých plodech. Nejlepším zdrojem jsou sušené meruňky a mrkev.
Vitamín B2 – riboflavin
Nedostatek vitamínu B2 se projevuje dehydratací pleti a nižší kvalitou nehtů či vlasů. Tato běžná složka mléka, ořechů, vajíček, sóji a luštěnin či piva však dodává pleti i jas a bojuje proti akné. Pokud vám praskají koutky rtů, je to jasný signál, že vašemu tělu chybí riboflavin. Doplnit ho expresně můžete i ve formě výživových doplňků s obsahem biotinu, který je určen především pro ty, kteří mají problémy s pokožkou či řídnutím vlasů.
Vitamín B3 – niacin
Pokud není součástí jídelníčku tato složka, ohrožují pokožku kožní záněty či ekzémy. V případě, že drůbeží maso, luštěniny a pečeně nepatří mezi vaše oblíbené jídla, doplňte jeho příjem prostřednictvím multivitaminů.
Vitamín B5 – KYSELINA PANTOTHENOVÁ
Pokud máte stresující zaměstnání, začněte se kamarádit s vitaminem B5, který jeho negativní účinky na krásu odstraňuje. Kyselina pantotenová navíc pomáhá přeléčit podrážděnou pokožku a kožní infekce. Doplnit ji můžete v mléce i ve vajíčkách.
Sponzorováno
Vitamín C – kyselina askorbová
Známý bojovník za imunitu, urychluje i látkovou výměnu pokožky, takže pomáhá při hojení ranek a eliminuje výskyt hnědých skvrn na kůži. Dopřát by si ho měli zejména kuřačky a kuřáci. Jde o nejdůležitější vitamin při regeneraci kůže a ochraně před škodlivými účinky slunečního záření či nikotinu. Klasickým zdrojem tohoto vitamínu je kysané zelí, brokolice, citrusy a kiwi, takže pokud jich zkonzumujete dostatek, ochrání „céčko“ vaši pleť před volnými radikály či akné. Vitamín C však i váže kolagen, takže zpevňuje pokožku a na první pohled ozdravuje její povrch. Posledním výzkumem vědci dokázali, že kosmetické výrobky s obsahem vitaminu C, pomohou pleti uchovat si pružnost a vitalitu.
Vitamin D
Zima se na naší pleti projevuje zejména nedostatkem tohoto vitamínu, který patří mezi důležité antioxidanty. Nedostatek slunce a nižší konzumace ryb totiž k jeho nedostatku ještě přispívají. Ještě více vitamínu D si dopřejte v případě, pokud trpíte nadváhou, protože má tendenci se ukládat ve větších zásobách tuku. Tato složka hraje pak velkou roli i při pigmentaci pokožky, ale i v mentálních schopnostech.
TIP: Podívejte se na nejlepší vitamíny pro ženy
Vitamín E – tokoferol
Věděli jste, že je přezdívaný také jako vitamin krásy? Vitamín E chrání pokožku před volnými radikály podobně jako vitamin C, takže vám pomáhá omládnout. Tyto bioaktivní látky obnovují buňky zevnitř a chrání je před ztrátou vlhkosti, proto je najdete i v krémech s ochranným faktorem. Mají totiž schopnost zpomalit stárnutí buněk i tkání. Z přírodních zdrojů vitaminu E můžete využít chutný květák, špenát, rajčata, slunečnicová semínka či mrkev a brokolici. Nejvíce ho najdete v olivovém a slunečnicovém oleji. Koupit ho však můžete i v lékárně. Pokud chcete pleti expresně dopomoci ke kráse, propíchněte jednu tobolku vitaminu E a naneste její obsah na pleť těsně před spaním.
Vitamin K
Dermatologové zjistili, že právě vitamin K je zodpovědný za „vymazání“ tmavých kruhů a otoků pod očima. Právě tento vitamin totiž stimuluje krevní tok do těchto oblastí. Svou denní dávku této účinné složky najdete například v sýrech, kravském mléce a fermentovaných potravinách.
Zinek
Zinek je vitaminem kůže, vlasů i nehtů. Nedostatek zinku tedy může mít za následek jejich celkové oslabení. Zvýšit jeho příjem je třeba zejména při problémech s akné. Ve spojení s vitamínem C působí dokonale jako výživový a imunitní doplněk nejen na oslabený organismus, ale i pokožku po zimě. Najdete ho v oříšcích, drůbežím mase, ale také v zelenině.
Kolagen
Kolagenová zda elastinová vlákna vytvářejí na povrchu pokožky pevnou síť, která slouží k zajištění pevnosti. Ze všech bílkovin má kolegen v těle až čtvrtinový podíl a tvoří tři čtvrtě tkáně pokožky. Po 25.roku života však jeho objem v ní každoročně klesá až o 1,5%. Přírodní látku, která pomáhá udržovat pokožku mladou a pevnou je proto nutné doplňovat v podobě kosmetiky či kolagenových tobolek. Pleťová buňka se okamžitě po dodání kolagenu naplní tekutinou, což se projeví vyhlazením a vzpružení pokožky. Jde tedy o okamžité zásobení pleti vodou a zmírnění škod způsobených dehydratací. Jedna jeho molekula dokáže na sebe navázat takové množství vody, které odpovídá 300- násobku její hmotnosti. Jeho tvorbu podněcuje právě vitamin A.
Koenzym Q10
Koenzym Q10 se nachází v každé buňce lidského těla a patří mezi důležité antioxidanty. Jde o přírodní látku, která dokáže chránit buňky a dodávat jim energii. Pomáhá však i při hojení ran, snižování nadváhy a depresích.
VIDEO: Péče o pleť – Tonikum, vitamíny a séra
VIDEO: Jíme ty správné vitamíny?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články