Sponzorováno

Vitamíny pro krásu – které vitamíny potřebujete? 4.94/5 (17)

Vitamíny mohou pomoci vaší kráse vyniknout...

Vitamíny mohou pomoci vaší kráse vyniknout…

Pigmentové skvrny odstraní vitamin D, kruhy pod očima vitamin K, šedý nádech poukazuje na nedostatek vitamínu C, suché pokožce pravděpodobně chybí vitamin B2 a akné vyléčí zinek … Věděli jste že pro vaši krásu jsou nejdůležitější ty vitamíny, které tělo dostává zevnitř? „Skutečný stav naší pokožky závisí nejen na věku. Důležité jsou faktory mezi které patří životní prostředí a životní styl, stres, stravování a každodenní péče. Nejvyšší podíl vitamínů, minerálů a ostatních prospěšných látek pokožka získává právě zevnitř,“ vysvětluje beauty konzultantka.

Ani ten nejlepší kosmetický přípravek nerozjasní její povrch a nevyhladí vrásky v případě, že má deficit vitaminových částic. Mezi základní „pleťové“ vitaminy patří vitamin A nebo betakaroten, vitamin E, vitamin B2, tedy riboflavin, vitamin B3 zvaný niacin nebo také vitamin PP a vitamin C zda B5 nazývaný také kyselina pantothenová. Svou roli však hraje i zinek, kolagen a koenzym Q10. Podívejte se na náš přehled vitamínů pro vaši krásu.

Vitamín A

Tento vitamin v první řadě udržuje pleť zdravou, jeho nedostatek totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Vitamin A obnovuje tkáň a zpevňuje pokožku. Pokud ho máte dostatek, může dokonce pomoci vyhladit vrásky. V případě, že vás spíše trápí akné, vsaďte na Á-čko – reguluje totiž i tvorbu mazu a pomáhá akné předcházet. Hledat můžete tento vitamin kromě kvalitní kosmetiky i v mrkvi, paprice, mléku, vaječných žloutcích, špenátu i brokolici. Tento vitamín působí i jako peeling a odstraňuje odumřelé buňky, ale pozor! Pokud je součástí kosmetických produktů, je třeba ho co nejvíce chránit před světlem i vzduchem.

Betakaroten

Je schopen nejvýrazněji chránit pokožku před volnými radikály, které vznikají vlivem ultrafialového záření. Patří do skupiny karotenoidů a jeho zvláštností je, že se dokáže proměnit na vitamin A. Příjem betakarotenu pleti navíc dodává pěkné zbarvení a uchovává zlatavý odstín na delší dobu. Najdete ho ve všech druzích žlutého a oranžového ovoce a zeleniny a také v světlozelenolistých plodech. Nejlepším zdrojem jsou sušené meruňky a mrkev.

Vitamín B2 – riboflavin

Nedostatek vitamínu B2 se projevuje dehydratací pleti a nižší kvalitou nehtů či vlasů. Tato běžná složka mléka, ořechů, vajíček, sóji a luštěnin či piva však dodává pleti i jas a bojuje proti akné. Pokud vám praskají koutky rtů, je to jasný signál, že vašemu tělu chybí riboflavin. Doplnit ho expresně můžete i ve formě výživových doplňků s obsahem biotinu, který je určen především pro ty, kteří mají problémy s pokožkou či řídnutím vlasů.

Vitamín B3 – niacin

Pokud není součástí jídelníčku tato složka, ohrožují pokožku kožní záněty či ekzémy. V případě, že drůbeží maso, luštěniny a pečeně nepatří mezi vaše oblíbené jídla, doplňte jeho příjem prostřednictvím multivitaminů.

Vitamín B5 – KYSELINA PANTOTHENOVÁ

Pokud máte stresující zaměstnání, začněte se kamarádit s vitaminem B5, který jeho negativní účinky na krásu odstraňuje. Kyselina pantotenová navíc pomáhá přeléčit podrážděnou pokožku a kožní infekce. Doplnit ji můžete v mléce i ve vajíčkách.

Sponzorováno

Vitamín C – kyselina askorbová

Známý bojovník za imunitu, urychluje i látkovou výměnu pokožky, takže pomáhá při hojení ranek a eliminuje výskyt hnědých skvrn na kůži. Dopřát by si ho měli zejména kuřačky a kuřáci. Jde o nejdůležitější vitamin při regeneraci kůže a ochraně před škodlivými účinky slunečního záření či nikotinu. Klasickým zdrojem tohoto vitamínu je kysané zelí, brokolice, citrusy a kiwi, takže pokud jich zkonzumujete dostatek, ochrání „céčko“ vaši pleť před volnými radikály či akné. Vitamín C však i váže kolagen, takže zpevňuje pokožku a na první pohled ozdravuje její povrch. Posledním výzkumem vědci dokázali, že kosmetické výrobky s obsahem vitaminu C, pomohou pleti uchovat si pružnost a vitalitu.

Vitamin D

Zima se na naší pleti projevuje zejména nedostatkem tohoto vitamínu, který patří mezi důležité antioxidanty. Nedostatek slunce a nižší konzumace ryb totiž k jeho nedostatku ještě přispívají. Ještě více vitamínu D si dopřejte v případě, pokud trpíte nadváhou, protože má tendenci se ukládat ve větších zásobách tuku. Tato složka hraje pak velkou roli i při pigmentaci pokožky, ale i v mentálních schopnostech.

TIP: Podívejte se na nejlepší vitamíny pro ženy

Vitamín E – tokoferol

Věděli jste, že je přezdívaný také jako vitamin krásy? Vitamín E chrání pokožku před volnými radikály podobně jako vitamin C, takže vám pomáhá omládnout. Tyto bioaktivní látky obnovují buňky zevnitř a chrání je před ztrátou vlhkosti, proto je najdete i v krémech s ochranným faktorem. Mají totiž schopnost zpomalit stárnutí buněk i tkání. Z přírodních zdrojů vitaminu E můžete využít chutný květák, špenát, rajčata, slunečnicová semínka či mrkev a brokolici. Nejvíce ho najdete v olivovém a slunečnicovém oleji. Koupit ho však můžete i v lékárně. Pokud chcete pleti expresně dopomoci ke kráse, propíchněte jednu tobolku vitaminu E a naneste její obsah na pleť těsně před spaním.

Vitamin K

Dermatologové zjistili, že právě vitamin K je zodpovědný za „vymazání“ tmavých kruhů a otoků pod očima. Právě tento vitamin totiž stimuluje krevní tok do těchto oblastí. Svou denní dávku této účinné složky najdete například v sýrech, kravském mléce a fermentovaných potravinách.

Zinek

Zinek je vitaminem kůže, vlasů i nehtů. Nedostatek zinku tedy může mít za následek jejich celkové oslabení. Zvýšit jeho příjem je třeba zejména při problémech s akné. Ve spojení s vitamínem C působí dokonale jako výživový a imunitní doplněk nejen na oslabený organismus, ale i pokožku po zimě. Najdete ho v oříšcích, drůbežím mase, ale také v zelenině.

Kolagen

Kolagenová zda elastinová vlákna vytvářejí na povrchu pokožky pevnou síť, která slouží k zajištění pevnosti. Ze všech bílkovin má kolegen v těle až čtvrtinový podíl a tvoří tři čtvrtě tkáně pokožky. Po 25.roku života však jeho objem v ní každoročně klesá až o 1,5%. Přírodní látku, která pomáhá udržovat pokožku mladou a pevnou je proto nutné doplňovat v podobě kosmetiky či kolagenových tobolek. Pleťová buňka se okamžitě po dodání kolagenu naplní tekutinou, což se projeví vyhlazením a vzpružení pokožky. Jde tedy o okamžité zásobení pleti vodou a zmírnění škod způsobených dehydratací. Jedna jeho molekula dokáže na sebe navázat takové množství vody, které odpovídá 300- násobku její hmotnosti. Jeho tvorbu podněcuje právě vitamin A.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 se nachází v každé buňce lidského těla a patří mezi důležité antioxidanty. Jde o přírodní látku, která dokáže chránit buňky a dodávat jim energii. Pomáhá však i při hojení ran, snižování nadváhy a depresích.

VIDEO: Péče o pleť – Tonikum, vitamíny a séra

VIDEO: Jíme ty správné vitamíny?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva