Sponzorováno

Guave (neboli Kvajáva, guava) a účinky tohoto ovoce na zdraví – super jsou plody i listy 4.83/5 (18)

Guave je je původem z tropických oblastí Jižní Ameriky a má světle zelené, červené a někdy žluté plody.

Guave je je původem z tropických oblastí Jižní Ameriky a má světle zelené, červené a někdy žluté plody.

Kvajáva hrušková (Psidium guajava) jsou tropické stromy z čeledi myrtovitých pocházející ze Střední Ameriky. Kvajáva (též guave) je ovoce tohoto stromu.

Plody guave jsou oválného tvaru se světle zelenou nebo žlutou slupkou a obsahují jedlá semena. Listy guave se navíc používají pro přípavu bylinkového čaje a dá se z nich vyrobit i extrakt z listů jako doplněk stravy.

Plody guave jsou neuvěřitelně bohaté na antioxidanty, vitamín C, draslík a vlákninu. Tento pozoruhodný obsah živin jim poskytuje mnoho zdravotních výhod.

Guave se někdy přezdívá tropické jablko.

Zde je 8 důkazů o tom, že plody a listy kvajávy jsou zdraví prospěšné.

1. Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi

Některé důkazy naznačují, že guave může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi.

Několik studií (laboratorních) a studiích na zvířatech zjistilo, že extrakt z listů guave zlepšil hladinu cukru v krvi, dlouhodobou kontrolu hladiny cukru v krvi a inzulínovou rezistenci.

To je dobrá zpráva pro lidi s cukrovkou nebo pro osoby s vysokým cukrem v krvi.

Několik studií přímo na lidech také ukázalo působivé výsledky. Jedna studie na 19 lidech zaznamenala, že pití čaje z listů guave snížilo hladinu cukru v krvi po jídle. Účinky trvaly až dvě hodiny.

A konečně další studie u 20 lidí s diabetem 2. typu zjistila, že pití čaje z listů guave snížilo hladinu cukru v krvi po jídle o více než 10%.

Takto pak vypadá rozkrojené guave

Takto pak vypadá rozkrojené guave

2. Může posílit zdraví srdce

Guave může pomoci zlepšit zdraví srdce mnoha způsoby. Mnoho vědců věří, že vysoká hladina antioxidantů a vitamínů v listech guave může pomoci chránit vaše srdce před poškozením volnými radikály.

Vyšší hladiny draslíku a rozpustné vlákniny v guavách také přispívají ke zlepšení zdraví srdce.

Navíc je extrakt z listů guava spojován se snížením krevního tlaku, poklesem „špatného“ LDL cholesterolu a vzestupem „dobrého“ HDL cholesterolu. Studie na toto téma je zde. Vzhledem k tomu, že vysoký krevní tlak a vysoká hladina LDL cholesterolu souvisí s vyšším rizikem srdečních onemocnění a mrtvice, mohlo by užívání extraktu z listů guava vést k opravdu cenným výhodám.

A také 12týdenní studie u 120 lidí zjistila, že konzumace zralé guavy před jídlem způsobila celkové snížení krevního tlaku o 8–9 bodů, snížení celkového cholesterolu o 9,9% a zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu o 8%.

Stejný účinek byl pozorován v několika dalších studiích.

Ale guava není oblíbená jen kvůli chuti: obsahuje velké množství antioxidantů,. posiluje imunitu a bojuje proti nachlazení.

3. Guava může pomoci zmírnit bolestivé příznaky menstruace

Mnoho žen trpí tzv. dysmenoreou – bolestivými příznaky menstruace, jako jsou třeba křeče v břiše a podbřišku. Existují však určité důkazy, že extrakt z listů guavy může snížit intenzitu bolesti menstruačních křečí. To je super, že?

Sponzorováno

Studie na 197 ženách, u kterých se vyskytly bolestivé příznaky, zjistila, že užívání 6 mg extraktu z listů guava denně vedlo ke snížení intenzity bolesti. Zdálo se, že extrakt je ještě silnější než některé léky proti bolesti.

Předpokládá se, že extrakt z listů guavy také pomáhá zmírnit děložní křeče.

4. Výhody guave pro váš trávicí systém

Guavy jsou vynikajícím zdrojem vlákniny. Jíst více guávy proto může pomoci zdravému vyprazdňování a to ve finále může zabránit zácpě. Jen jedna guava může poskytnout 12% doporučeného denního příjmu vlákniny.

Navíc extrakt z listů guavy může prospívat zdraví zažívacího traktu. Studie naznačují, že může snížit intenzitu a trvání průjmu.

Několik studií také prokázalo, že extrakt z listů guavy je antimikrobiální. To znamená, že může neutralizovat škodlivé mikroby ve vašem střevě, které mohou způsobit průjem.

5. Guava může pomoci při hubnutí

Guávy jsou jídlo vhodné i pro hubnutí. S pouhými 37 kaloriemi v jednom kousku ovoce a 12% doporučeného denního příjmu vlákniny jsou fajn nízkokalorickou dobrotou.

Na rozdíl od jiných nízkokalorických svačinek jsou guavy nabité vitamíny a minerály – takže nepřijdete o důležité živiny.

6. Guava může mít protirakovinový účinek

Bylo prokázáno, že extrakt z listů guavy má protirakovinový účinek. Zkumavkové studie a studie na zvířatech ukazují, že extrakt z guavy může zabránit a dokonce zastavit růst rakovinných buněk.

To je pravděpodobně způsobeno vysokou úrovní silných antioxidantů, které zabraňují volným radikálům poškozovat buňky, což je jedna z hlavních příčin rakoviny.

Jedna zkumavková studie dokonce zjistila, že olej z listů guavy byl při zastavení růstu rakovinných buněk čtyřikrát účinnější než některé léky proti rakovině.

Ačkoli jsou výsledky experimentů se zkumavkami slibné, neznamená to, že extrakt z listů guava pomáhá léčit rakovinu u lidí. Než budou vznesena jakákoli tvrzení, jsou zapotřebí další studie – zejména ty na lidech.

7. Může pomoci zlepšit vaši imunitu

Nízká hladina vitaminu C souvisí se zvýšeným rizikem infekcí a nemocí. Guávy jsou fantastickým způsobem, jak tuto živinu získat, protože jsou jedním z nejbohatších potravinových zdrojů vitaminu C.

Jedna guava ve skutečnosti poskytuje přibližně dvojnásobek referenčního denního příjmu pro vitamin C. To je téměř dvojnásobné množství, než byste dostali při konzumaci pomeranče.

Vitamin C hraje důležitou roli při udržování zdravého imunitního systému. I když se neprokázalo, že by zabránil běžnému nachlazení, bylo prokázáno, že vitamin C zkracuje dobu nachlazení.

Souvisí to také s antimikrobiálními výhodami. To znamená, že pomáhá ničit škodlivé bakterie a viry, které mohou vést k infekcím. Vzhledem k tomu, že vitamin C lze z těla snadno vyplavit, je důležité pravidelně jej přijímat stravou.

8. Jíst guavy může být dobré pro vaši pokožku

Široká škála vitamínů a antioxidantů v guave může s vaší pokožkou dělat doslova zázraky. Antioxidanty v guave mohou chránit pokožku před poškozením, což může zpomalit její proces stárnutí a pomoci předcházet vráskám.

A co víc, výtažek z listů guavy může dokonce pomoci při léčbě akné, pokud je aplikován přímo na pokožku. Jedna studie zjistila, že extrakt z listů guavy byl účinný při zabíjení bakterií způsobujících akné – pravděpodobně kvůli jeho antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem.

Je zapotřebí více studií, aby se potvrdila role guave a extraktu z guavy při udržování zdravé pokožky.

Dejte si guave

Guávy jsou neuvěřitelně lahodné ovoce a plné živin. Toto tropické ovoce má nízký obsah kalorií, je plné vlákniny a je vynikajícím doplňkem zdravé výživy.

Mnoho studií také podporuje výhody výtažků z listů guava, které se užívají jako doplňky stravy.

Společně výtažky z ovoce a listů guavy mohou kromě dalších výhod posílit vaše zdraví srdce, trávení a imunitní systém.

Sponzorováno

Koupili jste si toto ovoce? Kde? A jak vám chutnalo. Napište nám do komentářů.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva