Šedý zákal (katarakta) – příčiny, příznaky a léčba 4.86/5 (29)

Sponzorováno

Šedý zákalŠedý zákal nebo odborně katarakta je nejčastější oční onemocnění seniorů.

Co se děje při šedém zákalu?

Při šedém zákalu jde o poškození čočky. Správná funkce čočky je předpokladem pro zachování zraku. Zrak je nenahraditelná smyslová funkce. Zachování kvalita zraku je základní podmínkou udržení kvality života. Čočka láme světelné paprsky, které vcházejí do oka tak, že obraz, který vzniká na sítnici je ostrý při pohledu do dálky i do blízka. Každá změna čočky, která snižuje její průhlednost vede ke zhoršení vidění. Přímou příčinou šedého zákalu je zakalení čočky. Zakalení čočky má šedou barvu, proto mluvíme právě o šedém zákalu.

Stařecká katarakta (stařecký šedý zákal) dominuje

Nejčastější příčinou zkalení rohovky je stařecká katarakta. Ve vzácných případech může být katarakta i vrozená nebo způsobená poraněním, či jinými onemocněními oka. Statisticky jasně a neohroženě dominuje stařecká katarakta. Katarakta je typickým onemocněním seniory. Vyskytuje se po 60 tom roce života a zvyšujícím se věkem její výskyt narůstá.

Příznaky šedého zákalu

Typickým příznakem šedého zákalu je rozmazané vidění. Pacienti to popisují jako postupné mlžení. K tomu se přidává světloplachost, zhoršení vnímání barev i zdvojené vidění. Katarakta postupně progreduje a vidění se zhoršuje. Tak jako přibývají zákaly v čočce tak se snižuje kvalita zraku. Pacient pociťuje zhoršování zraku a vyhledá lékaře.

Protože se při kataraktu jedná o pomalu postupující proces, cítí se pacient „poškozený“ často až v pozdním stádiu. Okolí se mu jeví neostře a matně, zamlžené a zkresleně. Kontrasty ztrácejí na ostrosti, barvy na zářivosti. Někdy mívá člověk pocit, že pozoruje všechno jako přes mléčné sklo. Někteří pacienti se nejprve stěžují na silné příznaky oslnění, když svítí slunce nebo při protiosvětlení, jako při reflektorech protijedoucího auta. Někteří s radostí zjišťují, že si najednou vystačí bez svých brýlí na čtení. To je způsobeno změnou vlastnosti čočky lámat světlo, která je zapříčiněna zamlžením čočky; postižený se stává krátkozrakejším, čímž se nejprve kompenzuje jeho stařecká dalekozrakost. Někdy se mohou objevovat i zdvojené obrazy.

Diagnostika šedého zákalu

Diagnostika a léčba šedého zákalu patří do rukou očního lékaře, očního lékaře. Základem je přesná a spolehlivá diagnostika. Je třeba vyloučit jiné oční onemocnění, například glaukom a věkem podmíněnou degeneraci makuly. Léčba šedého zákalu je individuální. Vyžaduje zohlednění všem doprovodných faktorů a přidružených onemocnění. Katarakta se většinou vyvíjí pomalu, během několika let, ale v některých případech může být tento vývoj podstatně rychlejší.

Diagnóza katarakty je pro očního lékaře jednoduchá a vyžaduje si zpravidla jen vyšetření štěrbinovou lampou, případně po medikamentózním (kapkami) rozšíření zorničky. Štěrbinová lampa umožňuje mikroskopické vyšetření vnějšího oka a speciálním nasměrováním světla umožní i optický řez okem, takže mohou být dobře posouzeny změny různých struktur týkajících se lokalizace a hloubkového rozsahu. Při rozvinuté kataraktě se čočka může jevit jako bílá. To je patrné už i pouhým okem. V takovém pokročilém stadiu katarakty může docházet bobtnání nebo zkapalnění čočky s vystoupením částí čočky do přední komory, čímž může být způsoben glaukom. Proto by se člověk měl rozhodnout pro léčbu dříve a nečekat až do takového stavu.

Sponzorováno

Při vrozené kataraktě je mimořádně důležité to, aby se diagnóza stanovena velmi brzy po porodu, aby byla prognóza podle možností dobrá a nedošlo k takzvané slabozrakosti postiženého oka.

Léčba šedého zákalu je operační

Spolehlivá medikamentózní terapie na odstranění katarakty neexistuje. K dosažení zlepšení zrakové schopnosti se musí provést operace. Operace katarakty je dnes jedním z nejjistějších operačních postupů vůbec. Mezi všemi operacemi, ať už ve všeobecné chirurgii nebo v jiných operativních disciplínách, je s odstupem absolutní špičkou na celém světě. Principem operace katarakty je znovuobnovení původní zrakové ostrosti, a to odstraněním zkalené čočky. Rizika operace šedého zákalu jsou dnes tak malé, že se už nemusí čekat na to, kdy je k odstranění čočky poskytnuta čistě lékařská indikace. Doba operace by měla být stanovena podle přání pacienta a jeho postihu v každodenním životě. Výjimku představuje vrozená katarakta, při které se čas operace musí podle možnosti zvolit co nejdříve po stanovení diagnózy. Operace šedého zákalu se zpravidla provádí při lokálním umrtvení. U zkušeného operatéra často netrvá déle než 15 až 20 minut. V zásadě existují dvě různé možnosti odstranění čočky: intrakapsulární a extrakapsulární operační technika.

Intrakapsulární

Při intrakapsulární metodě se čočka z oka odstraní kompletně spolu s jejím pouzdrem. Tato technika se používá již jen zřídka, protože možné komplikace jsou zde častější než u extrakapsulární odstranění čočky. Tato metoda se v první řadě používá tehdy, když kontraindikace hovoří proti extrakapsulární metodě.
 

Extrakapsulární

Při extrakapsulární operaci se otevře přední pouzdro čočky, aby se vzápětí odstranilo vnitřek čočky, přičemž chirurg nechává zachovanou zadní stěnu pouzdra. Tak oku zůstane přirozená bariéra mezi zadní a přední částí oka. Nejmodernější formou extrakapsulární operační techniky je takzvaná fakoemulzifikace. Při ní se čočkovité jádro ultrazvukem zmenší a vzápětí se odsaje.

Prognóza

Pokud neexistují žádné další onemocnění oka, jsou vyhlídky na znovuobnovení celkové zrakové ostrosti díky operaci velmi dobré. Míra komplikací operace šedého zákalu je velmi malá. Při operaci vrozené katarakty je prognóza závislá i na době operace, neboť je tím ovlivněn i stupeň slabozrakosti. Při jednostranné vrozené kataraktě je nebezpečí slabozrakosti velmi vysoké, takže operace zde musí nastat velmi brzy. Již existující zrak, který se vytváří již v prvních týdnech života, se nedá více ovlivnit ani pozdější operací katarakty.

Prevence šedého zákalu

Dodnes neexistují žádné spolehlivé opatření, které by mohly vytvoření katarakty zabránit nebo ji zpomalit. Při vzniku katarakty hraje s jistotou roli množství faktorů. Jde však hlavně o proces stárnutí.

TIP: Přečtěte si také o zeleném zákalu

VIDEO: Šedý zákal, katarakta – rozhovor s doc. MUDr. Drahomírou Barákovou, CSc

VIDEO: Moderní operace šedého zákalu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  4 Komentářů u článku “Šedý zákal (katarakta) – příčiny, příznaky a léčba”

  1. Lenka napsal:

   Dobrý den
   jaká je vhodná doba mezi operacemi obou očí od šedého zákalu? Na jedno jistě půjdu. V druhém mám šedý zákal v počátečním stadiu. Je možné počkat s druhým okem až se ustálí a zregeneruje to první? Např. po půl roce?
   Děkuji.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva