Esenciální olej z máty rolní (Mentha arvensis) – účinky a kontraindikace 4.8/5 (15)

Sponzorováno

Mentha arvensis

Mentha arvensis

Popis esenciálního oleje z máty rolní (Mentha arvensis)

Máta rolní je vytrvalá bylina. Pochází z Asie, dnes se pěstuje všude v Evropě, včetně Ruska i v Orientu. Nejlépe se jí daří ve vlhkých terénech a příkopech. Roste do výšky 50-60 cm. Její kořeny mohou sahat až 40 cm pod zem, kvete růžovými květy. Esenciální olej se získává parní destilací.

Máta rolní působí jako analgetikum při bolestech hlavy a snižuje horečku, je potopudná a močopudná. Je antiseptická, uklidňuje zvracení a lze ji aplikovat při dně a ischiasu, ale také žlučníkových kolikách, zácpě.

Stimuluje trávení a čistí respirační systém, zlepšuje činnost žlučníku a zabraňuje projevům plynatosti. Lze ji použít také při střevních infekcích. Aromapsychologie ji používá se proti depresím a úzkostným stavům. Uklidňuje výbušné a podrážděné temperamenty, nadměrné emoce a reguluje nedostatek rozlišování, podporuje stav bdělosti.

Mírní projevy šoku. V kosmetice se přidává do péče o problematickou pokožku, podporuje hojení kožních infekcí, odstraňuje černé tečky. Je také součástí výrobků ústní hygieny.

Botanický název: Mentha arvensis
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Středomoří, Asie, Rusko, další evropské země
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Sponzorováno

Obsah účinných látek v oleji

Monoterpenoly: mentol (40-80%), monoterpeny: menton (15-30%), menší zastoupení dalších molekul.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z máty rolní

 • analgetikum
 • tonikum dýchacího systému
 • tonikum trávicího systému
 • diuretikum a potopudný prostředek

Vzhled a organoleptické vlastnosti

Průhledná tekutina jemně nažloutlé barvy.

Aroma: Má aromatickou, svěží vůni.
Vhodný při: Bolestech kloubů a svalů, respiračních potížích, křečích trávicího systému.

Kontraindikace esenciálního oleje z máty rolní (Mentha arvensis)

Může vyvolat alergické reakce, je-li podávána ve velkém množství. Nesmí se používat v těhotenství, je abortivní a u dětí do sedmi let věku. Vždy se musí ředit do nosného oleje.

Tento éterický olej obsahuje vysoké procento mentolu, který velmi dráždí pokožku a sliznice včetně té oční. Ani jedna z mát se nesmí používat do koupele.

Neměla by se používat ve velkém množství do difuzéru a aromalampy, upřednostňuje se dermální aplikace. Nesmí se užívat vnitřně. Není vhodný pro dlouhodobé používání.

Může způsobit zástavu dechu u dětí, není vhodná pro epileptiky a astmatiky. V aromalampě nepoužívejte déle než 30 minut denně.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o esenciálních olejích přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva