Sponzorováno

Esenciální olej Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.82/5 (11)

Hyssopus officinalis

Hyssopus officinalis

Popis esenciálního oleje Yzop lékařský

Yzop lékařský je víceletý keř, který dorůstá do výšky 40-60 cm, jeho květy jsou tmavě fialovo modré. Jeho botanický název je Hyssopus officinalis. Roste v dobře zavlažované půdě, na slunečných místech, je oblíbený mezi motýly a včelami. Pochází z jižní Evropy a Asie, rozšířil se ale po celé Evropě, najdeme jej i v severní Americe. Patří do rostlinné čeledi Lamiaceae (hluchavkovité).

Včelaři mají za to, že yzop zlepšuje kvalitu medu. Používá se také k aromatizaci likérů. Přidává se do jídel, hlavně salátů anebo polévek. Kromě toho, že se z yzopu vyrábí parovodní destilací éterický olej, suší se do čajových léčivých směsí a jeho výtažek se prodává i v kapslích. K destilaci esence se používají listy a květy.

Éterický olej yzop se používá v kosmetice hlavně jako součást produktů osobní péče a hygieny. Má výborné hojivé vlastnosti, díky němu se lépe celí poškozená pleť, působí jako protivirové a protibakteriální činidlo. Je vhodný při akné a kožních onemocnění jako jsou ekzémy nebo vředy.

Po hmyzím kousnutí, neštovicích a na hojení pooperačních jizev, případně strií. Podporuje vznik nových kožních buněk a působí proti stárnutí. Yzop je velmi účinný proti pocení, přidává se do deodorantů, při nadměrném pocení jej lze užívat i ve formě čaje. Můžeme jej také najít ve výrobcích pro ústní hygienu. Vykazuje dobrou účinnost proti herpesu.

Používá se proti křečím, poskytuje úlevu dýchacím cestám. Uvolňuje hleny z respiračního systému a napomáhá lepšímu dýchání. Funguje jako antirevmatikum, snižuje projevy bolesti jako takové a proto je vhodný pro osoby, mající potíže s klouby, trpící na dnu, artritidu a otoky. Působí močopudně a potopudně, což napomáhá eliminovat otoky těla. Reguluje tvorbu střevních plynů.

Napomáhá správným funkcím krevního oběhu, což vede k lepšímu okysličení těla a harmonizaci endokrinního systému. Používá se u žen s nepravidelnou, případně silnou a bolestivou menstruací, srovnává periodu, stimuluje činnost dělohy. Pomáhá snižovat enormní chuť k jídlu, působí proti bolestem hlavy.

Botanický název: Hyssopus officinalis
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité).
Destilovaná část rostliny: Listy a květy
Země původu: Evropa, Asie.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Sponzorováno

Obsah účinných látek

Monoterpenony (ketony) 40-60%: isopinokamfon (30-35%), pinokamfon, monoterpeny (25-35%): beta-pinen (15-25%), oxidy: 1,8 cineol, seskviterpeny (10-15%): beta-karyofylen, germakren D.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Yzop lékařský

  • Velmi silný antikatarální a mukolytický,
  • dekongestantní (dekongestanty jsou typem léků, které mohou poskytnout krátkodobou úlevu ucpanému nosu),
  • lipolytický (to znamená štěpící tuk),
  • protizánětlivý,
  • protiinfekční,
  • antivirový prostředek,
  • antiparazitikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná čirá až jemně žlutá tekutina.
Aroma: Vůně yzopu je bylinná, jemná, lehce citronová, svěží.

Účinky esenciálního oleje Yzop lékařský

Je vhodný při:

  • respiračních infekcích
  • cystách
  • genitálních polypech
  • nervozitě

Kontraindikace esenciálního oleje Yzop lékařský

Esenciální olej z yzopu má různé chemotypy. Yzop (Hyssopus officinalis var. Montana, někdy taky Hysoppus officinalis Ducumbens), není toxický a lze jej použít i u menších dětí, by neměl být zaměňován s yzopem Montana, o kterém je tento profil éterického oleje (Hyssopus officinalis, var. officinalis).

Nesmí se používat u těhotných žen, u lidí s problémy nervové soustavy, u dětí do dvanácti let věku. Používat s velkou opatrností kvůli přítomnosti ketonů, které mohou působit neurotoxicky, vyvolat epileptický záchvat nebo potrat. Yzop by neměli používat laici bez konzultace s terapeutem, musí se udržovat nízké dávkování, nesmí se používat dlouhodobě (v horizontu méně než 10 dní maximálně).

Sponzorováno

Není vhodné pro kojící matky, nesmí se užívat vnitřně, vždy se musí míchat do nosného oleje, nepřekračovat 2% ředění. Není vhodný pro začátečníky v aromaterapii.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva