Sponzorováno

Jak používat aromatické lampy (aromalampy) pro bylinnou aromaterapii 4.79/5 (14)

Zkuste aroma lampu doma i vy

Zkuste aroma lampu doma i vy

Terapeutické použití éterických olejů lze vysledovat až do starověkých kultur. Číňané, Indové, Egypťané, Řekové a Římané je používali déle než 6000 let. Zjistili, jak extrahovat oleje z bylin a používali je v různých aplikacích, jako je kosmetika, parfémy a drogy. Esenciální oleje se také běžně používaly pro duchovní, terapeutické, hygienické a rituální účely. Aromaterapie je dnes často využívá k relaxaci.

Dějiny aromaterapie

V západní společnosti objevil aromaterapii omylem v roce 1928 francouzský vědec Rene-Maurice Gattefosse, který si pomocí levandulového oleje léčil popáleninu na ruce. V 50. letech se aromaterapie stala populární praxí mezi zdravotníky, od fyzioterapeutů po lékaře.

Američané byli s aromaterapií seznámeni až někdy v roce 1980. Od té doby trh s aromatickými oleji vzkvétal. Existuje mnoho druhů produktů souvisejících s aromaterapií. Je však důležité si uvědomit, že některé vůně jsou syntetického původu, a proto nemají údajné vlastnosti rostlinných éterických olejů. Toto určitě rozlišujte.

Mnoho lidí dává přednost použití vonných olejů místo kadidla z hlavního důvodu, že negenerují kouř a často také zjistí, že lépe voní. Chcete-li absolvovat aromaterapeutické sezení nebo si jen chcete užít bylinkovou vůni ve svém domě, můžete zvážit nákup aromatické lampy, abyste tento zážitek využili opravdu na maximum.

Jak fungují aromatické lampy

Aromatická lampa je jednoduché kompaktní zařízení, které se používá k rozptylování éterických olejů v místnosti.

Aroma lampy jsou na trhu ve všech různých velikostech a tvarech. Mohou pracovat se svíčkou nebo mohou být napájeny elektřinou, ale všechny slouží stejnému účelu: umí jemně rozptýlit vůni éterického oleje, aniž by došlo k jeho spálení.

Spalovací mechanismus v elektricky poháněných aromatických lampách vytváří vzduchové cykly uvnitř prostoru, kde se ohřívá éterický olej. Při filtrování vůně se její molekuly uvolňují do vzduchu. Hlavní výhodou této metody je, že eliminuje vzduchem přenášené bakterie a pachy v místnosti.

Na druhou stranu jsou velmi oblíbené klasické aromatické lampy se svíčkou. Stačí, když pod misku umístíte svíčku, aby se odpařila směs vody a oleje, a vůně bude jemně rozptýlena po místnosti.

Více se používá terminologie aromalampa, difuzér a rozmlžovač (případně difuzér s rozmlžovačem). Difuzéry jsou pro EO vhodnější, protože pracují se studeným teplem (nezahřívají se na teplotu vyšší než 50 stupňů) a EO se v nich tak nepřipaluje, ale přesto se dobře uvolňuje do prostoru. Mohou být jak zásuvkové, tak na baterie, které se velmi dobře přenáší a používají se třeba na dovolené nebo v autě. U klasické aromalampy je problém, že se EO může připalovat, je potřeba hlídat hladinu vody a nemůžete na ní nastavit čas rozptylování. U difuzéru to jde. Difuzéry mohou být s rozmlžovačem anebo bez. Ty s rozmlžovačem pak napomáhají zvlhčit vzduch v místnosti a tak se obyvatelům lépe dýchá.

Populární éterické oleje

Na trhu jsou doslova tisíce základních vonných látek. První věc, kterou se musíte ujistit, je, že skutečně pocházejí z bylin a neobsahují syntetické sloučeniny. Mezi nejběžnější éterické oleje patří tyto:

 • Římský heřmánek (Chamaemelum nobile). Tato bylina zmírňuje úzkost, stres a nespavost a je skvělá pro děti, protože je uklidňující a relaxační.
 • Levandule (Lavandula angustifolia). Tato vůně je uklidňující a snižuje úzkost.
 • Citron (Citrus limon). Tato povznášející citrusová vůně je antivirová, skvělá pro čistění ovzduší.
 • Pačuli (Pogostemom cablin). Tento olej zklidňuje nervový systém.

Jak používat aroma lampu

Aroma lampy jsou velmi praktické a jejich použití je velmi jednoduché – existuje jen několik kroků, které byste si měli zapamatovat, abyste měli ještě lepší zážitek.

 1. Do nádoby dejte jen několik kapek éterického oleje (3-5) a dolijte vodu.
 2. Zapojte lampu do elektriky nebo pod misku položte hořící svíčku.
 3. Za pár minut vůně naplní místnost. Odpočívejte a užívejte si vůni!

Aromalampu ani difuzér se nedoporučuje používat více než hodinu denně u dospělých, půl hodiny u dětí a hlavně je třeba tento čas rozdělit na dva cykly. Podle velikosti místnosti a věku členů domácnosti se doporučuje maximálně 3-5 kapek a to ještě v závislosti na síle esenciálního oleje.

Sponzorováno

Aroma lampy a opatření

Ačkoli jsou aromatické lampy velmi jednoduchá zařízení, je třeba vzít v úvahu několik opatření, která zabrání problémům.

 • V aroma lampě by měl být dostatek vody na zředění oleje – asi hodinu by se měl rozptýlit.
 • Pokud se aromatická lampa nereguluje automaticky, budete ji muset pravidelně kontrolovat, aby se éterický olej nespálil.
 • Než použijete aromatickou lampu, ujistěte se, že na ní nejsou žádné praskliny, které by mohly způsobit únik a způsobit požár nebo elektrický zkrat.
 • Za žádných okolností nenechávejte lampu bez dozoru.
 • Uchovávejte lampu mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Účinky čichu na mozek jsou nepopiratelné a široce známé. Po náročném dni v práci je aromaterapie skvělým způsobem, jak zpomalit své smysly a připravit se na dobrou noc – zapálit si svíčku, zahřát svůj oblíbený éterický olej a konečně zavřít oči a relaxovat.

Aroma lampa může být i uměleckým dílem

Aroma lampa může být i uměleckým dílem

Záleží také na velikosti. Malé aromalampy nejsou vhodné kvůli tomu, že se v nich připaluje olej. Ideální velikost aromalampy je 10-12 cm, aby byla nádržka dostatečně daleko od plamene. Materiálově je nejlepší sklo nebo porcelán, v keramice se ve spárech usazuje esenciální olej a může se připalovat, následně se špatně čistí.

Proč používat aroma lampy?

Výhody použití aromalampy na éterické oleje (ať už elektrické nebo na svíčku) je relativně mnoho. Mezi největší výhody používání těchto lamp doma nebo v kanceláři patří:

Pro dobré zdraví

Uvolněná nálada a kvalitní spánek jsou zaručeny, když použijete vonné aromatické lampy ve své ložnici. Důvodem je relaxační účinek esenciálních olejů. Nezapomeňte ale použít správný olej, každý z olejů má jiné účinky.

Při respiračních problémech

Dýchání není snadné pro ty, kteří trpí plicními infekcemi, bronchitidou, a respiračními dalšími problémy. Lidé se cítí lépe také kvůli tomu, že na ně působí aromatické molekuly, obsažené v esenciálním oleji, které pracují s jejich tělem.

Zlepšení kognitivních funkcí a úleva od bolesti

Výzkum také říká, že kognitivní funkce jsou o něco lepší, když se provádí aromaterapie. Lze dosáhnout i úlevy od bolesti.

Proti hmyzu

V mnoha případech aroma také pomáhá odpuzovat různé druhy hmyzu.

Krásně dekorativní

Klasické aromatické lampy jsou obvykle vyrobeny z keramického skla, porcelánu, kamene nebo v kombinaci několika dalších materiálů. Jsou krásně dekorativní. Oživí váš domov. Pokud žijete v domě, který používá zejména dřevěný nábytek a dekory, můžete si koupit i dřevěnou aromatickou lampu.

Snadné použití a nákladově efektivní

Aroma lampy se snadno používají a jejich použití je levné. Při plnění nebo čištění nedochází k žádným problémům. Celý proces je opravdu hodně jednoduchý.

A co vy? Jak používáte aroma lampu vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si o aromaterapii ještě přečíst?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie:

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva