Jak používat aromatické lampy (aromalampy) pro bylinnou aromaterapii 4.79/5 (14)Zkuste aroma lampu doma i vy

Zkuste aroma lampu doma i vy

Terapeutické použití éterických olejů lze vysledovat až do starověkých kultur. Číňané, Indové, Egypťané, Řekové a Římané je používali déle než 6000 let. Zjistili, jak extrahovat oleje z bylin a používali je v různých aplikacích, jako je kosmetika, parfémy a drogy. Esenciální oleje se také běžně používaly pro duchovní, terapeutické, hygienické a rituální účely. Aromaterapie je dnes často využívá k relaxaci.

Dějiny aromaterapie

V západní společnosti objevil aromaterapii omylem v roce 1928 francouzský vědec Rene-Maurice Gattefosse, který si pomocí levandulového oleje léčil popáleninu na ruce. V 50. letech se aromaterapie stala populární praxí mezi zdravotníky, od fyzioterapeutů po lékaře.

Američané byli s aromaterapií seznámeni až někdy v roce 1980. Od té doby trh s aromatickými oleji vzkvétal. Existuje mnoho druhů produktů souvisejících s aromaterapií. Je však důležité si uvědomit, že některé vůně jsou syntetického původu, a proto nemají údajné vlastnosti rostlinných éterických olejů. Toto určitě rozlišujte.

Mnoho lidí dává přednost použití vonných olejů místo kadidla z hlavního důvodu, že negenerují kouř a často také zjistí, že lépe voní. Chcete-li absolvovat aromaterapeutické sezení nebo si jen chcete užít bylinkovou vůni ve svém domě, můžete zvážit nákup aromatické lampy, abyste tento zážitek využili opravdu na maximum.

Jak fungují aromatické lampy

Aromatická lampa je jednoduché kompaktní zařízení, které se používá k rozptylování éterických olejů v místnosti.

Aroma lampy jsou na trhu ve všech různých velikostech a tvarech. Mohou pracovat se svíčkou nebo mohou být napájeny elektřinou, ale všechny slouží stejnému účelu: umí jemně rozptýlit vůni éterického oleje, aniž by došlo k jeho spálení.

Spalovací mechanismus v elektricky poháněných aromatických lampách vytváří vzduchové cykly uvnitř prostoru, kde se ohřívá éterický olej. Při filtrování vůně se její molekuly uvolňují do vzduchu. Hlavní výhodou této metody je, že eliminuje vzduchem přenášené bakterie a pachy v místnosti.

Na druhou stranu jsou velmi oblíbené klasické aromatické lampy se svíčkou. Stačí, když pod misku umístíte svíčku, aby se odpařila směs vody a oleje, a vůně bude jemně rozptýlena po místnosti.

Populární éterické oleje

Na trhu jsou doslova tisíce základních vonných látek. První věc, kterou se musíte ujistit, je, že skutečně pocházejí z bylin a neobsahují syntetické sloučeniny. Mezi nejběžnější éterické oleje patří tyto:

 • Římský heřmánek (Chamaemelum nobile). Tato bylina zmírňuje úzkost, stres a nespavost a je skvělá pro děti, protože je uklidňující a relaxační.
 • Levandule (Lavandula angustifolia). Tato vůně je uklidňující a snižuje úzkost.
 • Citron (Citrus limon). Tato povznášející citrusová vůně je antivirová, skvělá pro čistění ovzduší.
 • Pačuli (Pogostemom cablin). Tento olej zklidňuje nervový systém.

Jak používat aroma lampu

Aroma lampy jsou velmi praktické a jejich použití je velmi jednoduché – existuje jen několik kroků, které byste si měli zapamatovat, abyste měli ještě lepší zážitek.

 • Do nádoby dejte jen několik kapek éterického oleje a dolijte vodu.
 • Zapojte lampu do elektriky nebo pod misku položte hořící svíčku.
 • Za pár minut vůně naplní místnost. Odpočívejte a užívejte si vůni!
 • Aroma lampy a opatření

  Ačkoli jsou aromatické lampy velmi jednoduchá zařízení, je třeba vzít v úvahu několik opatření, která zabrání problémům.

  • V aroma lampě by měl být dostatek vody na zředění oleje – asi hodinu by se měl rozptýlit.
  • Pokud se aromatická lampa nereguluje automaticky, budete ji muset pravidelně kontrolovat, aby se éterický olej nespálil.
  • Než použijete aromatickou lampu, ujistěte se, že na ní nejsou žádné praskliny, které by mohly způsobit únik a způsobit požár nebo elektrický zkrat.
  • Za žádných okolností nenechávejte lampu bez dozoru.
  • Uchovávejte lampu mimo dosah dětí a domácích zvířat.

  Ačkoli studie nejsou o aromaterapii úplně přesvědčivé, účinky čichu na mozek jsou nepopiratelné a široce známé. Po náročném dni v práci je aromaterapie skvělým způsobem, jak zpomalit své smysly a připravit se na dobrou noc – zapálit si svíčku, zahřát svůj oblíbený éterický olej a konečně zavřít oči a relaxovat.

  Aroma lampa může být i uměleckým dílem

  Aroma lampa může být i uměleckým dílem

  Proč používat aroma lampy?

  Výhody použití aromalampy na éterické oleje (ať už elektrické nebo na svíčku) je relativně mnoho. Mezi největší výhody používání těchto lamp doma nebo v kanceláři patří:

  Pro dobré zdraví

  Uvolněná nálada a kvalitní spánek jsou zaručeny, když použijete vonné aromatické lampy ve své ložnici. Důvodem je relaxační účinek esenciálních olejů. Nezapomeňte ale použít správný olej, každý z olejů má jiné účinky.

  Při respiračních problémech

  Dýchání není snadné pro ty, kteří trpí plicními infekcemi, bronchitidou, a respiračními dalšími problémy, ale protože se při používání těchto aromatických lamp zvyšuje hladina kyslíku, můžete se cítit mnohem lépe.

  Zlepšení kognitivních funkcí a úleva od bolesti

  Výzkum také říká, že kognitivní funkce jsou o něco lepší, když se provádí aromaterapie. Lze dosáhnout i úlevy od bolesti.

  Proti hmyzu

  V mnoha případech aroma také pomáhá odpuzovat různé druhy hmyzu.

  Krásně dekorativní

  Klasické aromatické lampy jsou obvykle vyrobeny z keramického skla, porcelánu, kamene nebo v kombinaci několika dalších materiálů. Jsou krásně dekorativní. Oživí váš domov. Pokud žijete v domě, který používá zejména dřevěný nábytek a dekory, můžete si koupit i dřevěnou aromatickou lampu.

  Snadné použití a nákladově efektivní

  Aroma lampy se snadno používají a jejich použití je levné. Při plnění nebo čištění nedochází k žádným problémům. Celý proces je opravdu hodně jednoduchý.

  A co vy? Jak používáte aroma lampu vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Co si o aromaterapii ještě přečíst?

  Zdroje článku a studie:

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva