Sponzorováno

Esenciální olej Combawa (Citrus Hystrix) – vlastnosti, účinky, kontraindikace 4.78/5 (9)

Combawa (Citrus Hystrix)

Combawa (Citrus Hystrix)

Popis esenciálního oleje Combawa

Combawa je malý strom z čeledi Rutaceae (routovité), původem z ostrovů jihovýchodní Asie. Dorůstá do výšky 2 až 8 m. Má listy s vůní připomínající citronovou trávu, ve středu zúžené, střídavé, vytrvalé a kožovité, jejichž horní strana je tmavě zelená, lesklá a spodní strana je světle matná, zelená. Větve jsou trnité. Z jejích bílých, až růžových, velmi aromatických květů dozrávají kulaté hrbolkovité plody o průměru 5 až 6 cm, menší než citrony.

Kůra plodu, která má hrudkovitou strukturu, má sytě zelenou barvu a při dozrávání zežloutne. Plody se široce používají při vaření, protože mají výraznou vůni a jeho kůru používaly národy v jihovýchodní Asii k odpuzování hadů. Esenciální olej se může získávat několika způsoby. Buď parovodní destilací nebo lisováním z kůry plodů, ale je k dostání esenciální olej z listů.

Combawa (Citrus Hystrix) - takto vypadají listy

Combawa (Citrus Hystrix) – takto vypadají listy

Esenciální olej combawa se používá hlavně jako masážní prostředek a také nervové tonikum. Uvolňuje svaly a pomáhá při bolestech pohybového aparátu, lze použít při potížích jako torticollis, artritida, osteoartróza, revmatismus, zánět šlach, tenisový loket, ischias. Je účinným přírodním antibiotikem, protiplísňovým prostředkem a působí také proti bakteriím. Indikuje se při stresu, nespavosti. Může se indikovat i při urogenitálních infekcích, trávicím nepohodlí. V kosmetice se přidává do přípravků proti celulitidě.

Botanický název: Citrus Hystrix
Čeleď: Rutaceae (routovité)
Destilovaná část rostliny: Plody, někdy jádra či listy.
Země původu: Hlavně Madagaskar
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace nebo lisování

Sponzorováno

Obsah účinných látek v esenciálním oleji Combawa

EO combawa z listů:
Terpenaldehydy: citronellal (75,05 %), monoterpenoly: linalool (3 %), citronellol (4%), geraniol (0,11 %), terpenové estery: geranyl-acetát (0,52 %), citronellyl -acetát (2,51 %), monoterpeny: sabinen (1,63 %), beta-myrcen (0,55 %), limonen (0,11 %), alfa-pinen (0,06 %), beta-pinen (0,12 %), další sloučeniny: beta-karyofylen (0,90 %), nerolidol (1,03 %).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Combawa

Je:

 • antivirový,
 • hypotenzní,
 • litolytický,
 • působí jako antimykotikum,
 • zažívací tonikum,
 • podporuje činnost krevního oběhu a nervové soustavy.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Jemně žlutá až jemně zelená průhledná tekutina.
Aroma: Svěží, citrusové.

Hlavní účinky esenciálního oleje Combawa

Vhodný při:

 • bolestech pohybového aparátu
 • mentální únavě
 • jako celkové tonikum
 • proti zánětům
 • jako zažívací tonikum
 • jako jaterní dekongestant (lék určený k odstranění zduření)
 • při nespavosti, úzkostech, stresu
 • celulitidě

Kontraindikace

Sponzorováno

Nedoporučuje se během prvních 3 měsíců těhotenství. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně. U dětí 15 minut, dvakrát denně. Neužívat vnitřně, ředit do nosného oleje.

A dále si přečtěte o esenciálních olejích

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva